takip et takip et takip et
Gündem

23 Mayıs 2014 - 426 Okunma

Çerkeslerin ‘kültür’ derdi

Abone Ol

Tokat Çerkes Derneği üyeleri Çerkes Sürgünü’nün 150. yıldönümünde sürgünde kaybettikleri atalarını andı.

Çerkes Sürgünü’nün 150. yıldönümü nedeniyle Tokat Çerkes Derneği üyeleri 21 Mayıs günü Cumhuriyet Meydanı’nda bir ayara gelerek basın açıklaması yaptılar.

Dernek Başkanı Handan Yeşilyurt, “Çerkes halkı 1864 yılında Rusya’nın zulmü ve sürgünü ile Osmanlı topraklarına ve dünyanın birçok ülkesine sürgün edilmiştir. Bizim bu sürgünde acımız ve kaybımız çok büyük. Karadeniz Çerkesler için çok daha karadır. Çünkü Karadeniz’de binlerce vatandaşımızı kaybettik. Rusya çok sağlıksız koşullarda tabiri caizse 100 kişi kapasiteli takalara 500 kişi bindirerek atalarımızın hastalıklarla açlıkla mücadele ederek hayatlarını kaybetmesine sebep olmuştur. Beklide dünyanın en büyük soykırımlarından biridir. Karadeniz kıyısında yaşayan Çerkesler yıllarca balık yememişlerdir. Bunun sebebi ise Karadeniz’de yitirdikleri yakınlarının acısıdır. Bu sürgündeki kadınların birçoğu tuvaletlerini yapmaya utandıklarından idrar yolu enfeksiyonu nedeni ile vefat etmişlerdir. Tarihi M.Ö 3500 yıllarına dayanan Çerkes halkı binlerce yıl yaşadığı topraklardan yüzlerce yıl süren savaşlar sonucu sürgün edilmişlerdir. Onun için 21 Mayıs 1864 bizler için çok önemlidir. Rusya Sochi Kış Olimpiyatlarını yaptığı alanda savaşın bittiğini ve Çerkeslerin sürgün edileceğini ilan etmiştir. Şehitliklerimiz üzerinde yapılan olimpiyatlar bizleri derinden yaralamıştır. Bizler Osmanlı topraklarına geldiğimiz dönemde hiçbir yasadışı olayın içerisinde olmadık. Bizim tek derdimiz tek amacımız var olmak, dilimizi ve kültürümüzü kaybetmemek.” Dedi.

            Böyle bir basın açıklamasını ilk kez yaptıklarını söyleyen Yeşilyurt, “Yeni belediye başkanımız seçileli henüz iki ay bile olmamasına rağmen sosyal belediyeciliğin göstergesi olarak üst geçitlerin tamamına acımızı paylaşan pankartlar asmıştır. Bu bile bizleri çok memnun etmiştir. Bizler çünkü bu topraklarda her şeyi birlikte paylaşan kardeşleriz.” Diye konuştu.

            Basın açıklamasına Çerkesçe devam eden Yeşilyurt, daha sonra okullarda Çerkesçe öğrenimi alma konusu ile ilgili, “Hükümetimizin çok takdir ettiğimiz bir uygulaması oldu. Artık okullarda çerkesçe seçmeli ders olarak alınabiliyor. Bizler duyarlılık olarak kendi ana dilimizi öğretelim. Birde çerkesler mi eksikti söylemin çok sık duyuyoruz. Bizim tek derdimiz kültürümüzü korumak.” İfadelerini kullandı.

            Başkan Yeşilyurt son olarak yakın zamanda yaşadığımız Soma faciası ile ilgili üzgün olduklarını ve tüm ülkeye başsağlığı dilediğini söyledi.

 

 


" Çerkeslerin ‘kültür’ derdi konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere Çerkeslerin ‘kültür’ derdi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda Çerkeslerin ‘kültür’ derdi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku