takip et takip et takip et
Gündem

24 Mayıs 2016 - 856 Okunma

Çerkesler sürgün için toplandı

Abone Ol

Tokat Çerkes Derneği tarafından dernek bahçesinde 21 Mayıs Cumartesi günü akşamı düzenlenen anma programında, Çerkeslerin 1864 yılında Rusya’nın baskısıyla Osmanlı topraklarına zorunlu göç ettirilmesi sinevizyon gösterisi ve belgesellerle anlatıldı.

Havanın kararması ile birlikte meşalelerin yakıldığı anma programında, sürgünde hayatını kaybedenler için temsili mezar taşları yer aldı. Çerkes ailelerin simgelerinin bulunduğu temsili mezar taşları anmaya katılanlarca tutularak sürgünde hayatını kaybedenler için saygı nöbetinde bulunuldu.

Sinevizyon gösterisinin ardından konuşma yapan, Tokat Çerkes Derneği Başkanı Oğuzhan Alma,152 yıl önce yaşanan fakat etkileri hala devam eden Çerkes sürgününü hatırlamak ve haklı gerekçelerimizi dile getirmek için bir araya geldiklerini kaydetti. Alma, “21 Mayıs insanlık tarihindeki en büyük tehcirlerinden biridir. 21 Mayıs Çerkes halkına büyük devletlerin ve çarlık Rusya’nın kolonyalist politikaları ve stratejik hedefleri doğrultusunda uygulanan soykırım ve sürgünün yıl dönümüdür. Sürgün edilenlerin üçte biri sürgün yollarında açlıktan ve hastalıktan hayatını kaybetti.” Şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından sürgün sırasında hayatını kaybeden Çerkes aileler için yasin okutuldu.

21 Mayıs 1864’te yaşana sürgünle ilgili büyüklerinden dinlediklerini aktaran İlhan Aydın (60), “Maalesef çok acılı bir süreçti. Büyük haksızlıklar yapıldı, çok büyük kırımlar yapıldı ve Çerkes’ler 1864’ün 21 Mayıs’ında Osmanlı topraklarına bugünkü tabirle Türkiye’ye, Romanya Bulgaristan ve Karedeniz üzerinden bir sürgün gerçekleştirildi.” Şeklinde konuştu.

Aydın konuşmalarını şöyle sürdürdü: “ Maalesef Çerkesler büyük acılar yaşadılar. Ben Kafkasya’ya da gittim oraları da gördüm oraları da gezdim. Bizim büyüklerimizden dinlediğimiz yaşanmış hikâyelerde, ilkbaharının soğuk günlerinde şubat ayından sonra bir milyona yakın Çerkes toplandı ve etrafını o zaman ki çar ordusu çevirdi. Çar ordusu Çerkesleri mecbur etti sürgüne zorladı. Kalanlara da savaş esiri olacakları söylendi. O gün duyduklarımıza göre 800 bin Çerkes kimi yürüyerek kimi gemilerle o zaman ki Osmanlı imparatorluğuna geldi. 200 bin civarındaki Çerkesde orada kaldı. Orada kalan Çerkeslerde savaş esiri olarak görüldüler ve bataklık bölgelere yerleştirildiler. Oralarda kalanlarda büyük acılar yaşadılar, onlar yüksek yerlerde temiz havada yaşamaya alışmış insanlar bataklık bölgelerde yaşamaya zorunlu tutuldular. Göç edenlerde yollarda kimi hastalıktan kimi yaşlılıktan bir söylentiye göre 350 bin bir söylentiye göre 450 bin Çerkes yollarda maalesef yaşamını yitirdi. Osmanlı İmparatorluğuna gelenlerde Osmanlı İmparatorluğunun tehcir şartlarında yerleştirilmeye çalışıldılar ama Osmanlı İmparatorluğunun da bir hazırlığı da yoktu maalesef. Çok zor şartlarda yiyeceksiz içeceksiz yaşam koşularına uymayan şartlarda yerleştirildiler, yerleştirilmeye çalışıldılar. Çok büyük bir acı yaşandı bu gün Suriye’den gelen göçmenlerin Suriye’den gelen sığınmacıların hallerini gördüğümüz zaman bunun çok daha kötüsünü, çok daha zorunu 1863–1864 yıllarında çerkesler maalesef yaşadılar.”

İlhan Aydın sürgün esnasında yaşananlardan ötürü, Çerkeslerin uzun süre balık yemediğini belirterek, “Sürgün sırasında gerçekleşen olaylarda, bazı anneler çocukları bakımsızlıktan, hastalıktan öldükleri halde çocuklarının öldüğünü bildirmediler çocuklarının öldüğü sakladılar çünkü o zamanlarda gemilerdeki ölüleri denize atıyorlardı. İki gün, üç gün çocuğunun öldüğünü söylemeyen anneler oldu.

Çerkesler uzun bir süre balık yemediler yememelerinin sebebi, Karadeniz’de balıklar bizim insanlarımızın eti ile beslendi diye. Çünkü gemilerle gelen birçok Çerkes hastalanınca, ölünce denize atılıyordu. Bazı gemiler battı bazı gemiler özellikle Ruslar tarafından batırıldı. Onun için Çerkesler uzun bir süre balık yemediler “ dedi.

 

21 Mayıs 1864’te yaşanan sürgünde hayatını kaybeden Çerkeslere ağıtlar yakıldı. Anma programı yakılan ağıtların ardından sona erdi.


" Çerkesler sürgün için toplandı konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere Çerkesler sürgün için toplandı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda Çerkesler sürgün için toplandı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku