Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.205,23 -0,03%
Çeyrek Altın 2.011,00 -0,49%
Bitcoin 529044 -1.80735%
Ethereum 33663 -1.55422%
Yarım Altın 4.022,00 -0,49%
Tam Altın 7.991,53 0,96%
ÇEDAŞ, ELEKTRİK ŞEBEKELERİNE BAKIM YAPIYOR

ÇEDAŞ, ELEKTRİK ŞEBEKELERİNE BAKIM YAPIYOR

ABONE OL
03 Eylül 2020, 10:39:41

ÇEDAŞ, kesintisiz enerji için bu yıl elektrik şebekesinin yüzde 30’unu bakıma aldı

ÇEDAŞ, Kovid-19 pandemisine rağmen yılın ilk yarısında Sivas, Tokat ve Yozgat’ta şebekenin yüzde 15’inin bakımını yaparken normalleşme ile birlikte çalışmalarına hız verdi. Şehir merkezlerinde enerjiye en çok ihtiyaç duyulan saatlerde abonelerinin elektriksiz kalmaması için bakım çalışmalarını gece 00:00-06:00 saatleri arasında yoğunlaştıran ÇEDAŞ, yılsonuna kadar şebekenin önemli bir kısmına bakım yapacak.

Türkiye’nin elektrik dağıtımında öncü şirketleri arasında yer alan Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş. (ÇEDAŞ) kesintisiz enerji için bakım ve onarım çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 pandemisine rağmen yılın ilk yarısında hizmet verdiği Sivas, Tokat ve Yozgat’ta şebekenin yüzde 15’inin bakım ve onarım çalışmalarını tamamlayan ÇEDAŞ’ın hedefi, yılsonuna kadar bu oranı yüzde 30’un üzerine taşımak.

KAMU KURUMLARINI BESLEYEN FİDERLERDE BAKIM, HAFTA SONU YAPILIYOR

Haziran ayının ikinci yarısından itibaren bakım ve onarım çalışmalarına hız verdiklerini ifade eden ÇEDAŞ Sistem İşletme Direktör Vekili Serhat Bişkin, “ÇEDAŞ olarak Sivas, Tokat, Yozgat illerinde 43 ilçe, 54 belde ve 3 bin 504 köyde yaklaşık 52 bin km² alanda hizmet veriyoruz. 1 milyondan fazla aboneye yıllık 2,5 milyar kilovatsaat (kWh) elektrik dağıtımı yapıyoruz. Toplam hat uzunluğumuz 47 bin 72 km ve bölgemizde 622 bin 312 adet elektrik direği var. Hat uzunluğumuza bakıldığında 40 bin 76 km olan ekvator uzunluğundan daha fazladır. Bakım, onarım çalışmalarımızın gün ve saatini belirlerken abonelerimizin özel durumlarını da göz önünde bulunduruyoruz. Örneğin elektrik ihtiyacı fazla olan kamu kurum ve kuruluşlarına ait bölgeleri besleyen fiderlerin bakımını yaparken elektrik ihtiyacının daha az olduğu hafta sonunu tercih ediyoruz. Yine abonelerimizi gün içinde elektriksiz bırakmamak için çalışma arkadaşlarımız, gece yapılabilecek bakımları mümkün olduğunca 00:00-06:00 arasında gerçekleştiriyor” değerlendirmesinde bulundu.

KIŞ MEVSİMİNİN SERT GEÇTİĞİ BÖLGELER ÖNCELİKLİ

2020 yılı içinde şebekenin daha da iyileşmesi, arıza ve kesinti sayısının düşmesi için bakım ve onarım programlarını belirlediklerini kaydeden Bişkin, önceliği kış şartlarında arızaların daha yoğun olma ihtimali olan bölgelere verdiklerini söyledi. ÇEDAŞ Sistem İşletme Direktör Vekili Bişkin, “Elektrik kesintilerinin geçmiş dönemlerde daha yoğun yaşandığı bölgeleri ve önümüzdeki zamanlarda hava muhalefetinden etkilenme oranı yüksek olan bölgeleri belirleyerek planlamayı buna göre yapıyoruz.” dedi.

KUŞLAR İÇİN İZOLASYON ÇALIŞMASI YAPILIYOR

Elektrik dağıtım şebekelerinde akıma kapılarak yaşamını yitiren kuşların da arızalara neden olduğunu dile getiren Bişkin, hem kuşların doğal yaşamlarını sürdürebilmeleri hem de şebekenin sağlıklı bir şekilde işletilebilmesi amacıyla bir takım aksiyonlar aldıklarını ifade ederek şöyle konuştu:

“İlkbahar aylarında bölgemize gelen göçmen kuşlar leylekler başta olmak üzere diğer kuş türleri elektrik direklerini kendilerine dinlenme ve konaklama yeri olarak seçiyor. Genellikle su ve yiyecek bulabildikleri alanlarda yoğun bir şekilde yaşayan kuşlar, elektrik hatlarına temasları halinde arızalara neden oluyor. Bu yıl bölgemizde Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında çok sayıda kuş temaslı elektrik arızaları meydana geldi. Bu olumsuzluğu gidermek adına ekiplerimiz kuş yoğunluğunun olduğu bölgelerde elektrik şebekelerine izolasyon yaparak kuş ölümlerinin ve arızaların önüne geçmek için yoğun çaba gösterdi.”

7 AYDA 35 BİN AYDINLATMA ARIZASINA MÜDAHALE EDİLDİ

Pandemi döneminde bakım çalışmalarını sürdürmek için büyük gayret sarf eden ÇEDAŞ, bugüne kadar alçak ve orta gerilimde 7 bin 800 kilometrelik hattın bakımını tamamladı. Aydınlatma arızalarını imar alanları içinde 1 gün, imar alanları dışında 2 günde çözüme kavuşturan şirketin 7 aylık süreçte müdahale ettiği aydınlatma arızası sayısı da 35 bini buldu.

Ayrıca elektrik nakil hatları için tehlike arz eden ve çok sayıda arızalara neden olan ağaçların budama işleri için hizmet alımı yapan şirket üç ilde nakil hatlarına temas eden ve etme ihtimali olan ağaçların budanmasına yönelik çalışmaları sürdürmekte.

CEDAS
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments