takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

12 Eylül 2018 - 07:58:39 - 9 Okunma

ÇAMLIBEL’de KÖROĞLU FESTİVALİ, 23 EYLÜL’DE

ÇAMLIBEL’de KÖROĞLU FESTİVALİ, 23 EYLÜL’DE

 

“Gelişim sorarsan Çamlıbel’inden

Koca bir Çamlıbel yerim var benim

Tamam ikibin de koçağım bile

Ne kadar sorarsan varım var benim.”

 

Bu dörtlük, ünlü halk kahramanı ve halk ozanı KÖROĞLU’nun bir şiirinden alıntıdır. Ne diyor Köroğlu, gerçekten yaşadığı kabul edilen 16. yüzyılda? “Koca bir Çamlıbel yerim var benim” diyor. İşte bu “Koca Çamlıbel”, bugün de halen aynı adla anılan, TOKAT’ın Çamlıbel’inden SİVAS’ın Yıldızeli’ne kadar uzanan ÇAMLIBEL DAĞLARI’dır. TÜRKİYE coğrafyasında bu adla anılan başka bir yer mevcut değil. Gerçi Bolu’da bir tepeye Köroğlu Tepesi, yine Bolu’dan Çankırı’ya uzanan aralıklı bir dağ silsilesine de Köroğlu Dağları denilmiş ise de, bu adların ne zaman verildiği belli değil. Oysa ki bizim ÇAMLIBEL, yüzyılardır bu adla anılıyor.

Bir türküsünde “Tokat kervanından aldım bakırı / İncitmeyin fukarayı fakırı” diye seslenmiş KÖROĞLU’yu sadece Tokat’a has kılmak, sadece Tokat’a mal etmek değil derdimiz. Esasen, geçmiş yüzyıllar içinde Orta Asya’dan, Horasan’dan tâ Tuna boylarına değin uzanan geniş bir coğrafyada ünlenerek, “kol” denilen onlarca çeşitlemeler halinde, Türk Halk Edebiyatı tarihine girmiş bir destanı, bu sadece bize aittir diyerek sahiplenmek de pek gerçekçi olmaz.

         Bizim iddiamız şu ki, KÖROĞLU gerçekte yaşamış bir şahsiyet olarak, Tokat Çamlıbel’inde doğmuş, burada yetişmiş, burada yüce gönüllü bir saz şairi ve hem de yaman bir savaşçı olmuştur.

         KÖROĞLU’nun asıl adı Ruşen Ali’dir. Babası, zalim Bolu beyinin baş seyisi Yusuf, diyar diyar dolaşarak bulup getirdiği kır tayı beğenmeyen beyin gözlerine mil çektirmesiyle bu kez Kör Yusuf olarak, kır tay ile memleketi Çamlıbel’in Bolus (Aktepe) köyüne dönmüştür. O tarihte Bolus, kervanların gelip geçtiği bir kent ve ticaret merkezidir. Ruşen Ali henüz 12 yaşındadır. Kır tayıyla beraber büyüyüp gelişir. 18 yaşına değince kılıcını, topuzunu kuşanıp sazını da alarak, babasının öcünü almak, mazlumları, yoksulları da korumak için dağa çıkar. Artık adı ve sanı KÖROĞLU’dur. Hikayenin önemli figürü Bolu beyi ise zamanla destanlaşan hikayenin bazı versiyonlarında Bolu beyleri diye çoğullaşır, yani simgesel olarak zulmün tarafını temsil eder.

         Sözümüz burada bitmiyor. Öyle ki çok daha fazlası, bildiğimiz ve bilmediğimiz daha nice bilgi, belge ve kanıt 23 EYLÜL Pazar günü ÇAMLIBEL beldemizde yapılacak KÖROĞLU FESTİVALİ’nde açıklanacak, ortaya konacak. Bu festival TOKAT’ta bir ilk olacak. Bu festival TÜRKİYE çapında ses getirecek. Ses getirecek, çünkü; 21 yıllık bir araştırma ve çalışmanın ürünü olan bir kitap, KÖROĞLU konusunda yeni bir sayfa, hatta yeni bir ufuk açacak. Bu kitap Festival’de konuklara hediye edilecek. Kitabın adı: ÇAMLIBEL ve KÖROĞLU DESTANI. Kitabın yazarı: SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ hocalarından Prof. Dr. Doğan KAYA. 21 yıl boyunca araştırdı, yeni bilgi ve belgelere ulaştı ve sonuçta KÖROĞLU konusunu akademik bir tabana oturttu. Ve bu özgün çalışmaya destek veren, kitabın basımına sponsor olan ve nihayet KÖROĞLU ve ÇAMLIBEL ruhuna yakışır bir girişimle festival düzenleyip bir ilki başaran Belediye Başkanı Adem AKGÜL…

         Çamlıbel Belediye Başkanı Âdem AKGÜL’ü ve Sivas Cumhuriyet Ü. hocası Prof. Dr. Doğan KAYA’yı, söz konusu olan Tarih’e geçecek değerdeki emek ve etkinliklerden dolayı yürekten kutluyoruz.

         23 Eylül Pazar günü ÇAMLIBEL’de buluşmak dileğiyle esen kalın.

 

Cemalettin Yarkın / 11 Eylül 2018

"CEMALETTİN YARKIN" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku