takip et takip et takip et
Gündem

6 Temmuz 2020 - 549 Okunma

ÇAMLIBEL OVASI SULAMA SEZONU BAŞLADI

Abone Ol

85 bin 890 dekar tarım arazisini sulayacak Bedirkale Barajı Sulama Birliğine bağlı 2020 Yılı Çamlıbel Ovası Sulama Sezonunun açılışı yapıldı.

Tokat, Bedirkale, Çamlıbel, Karkın, Ortaören, Çubuklu, Avşarağzı, Dodurga köyleri, Yeşilyurt ilçesi  Büğet  ve  Kavunluk köyünde 24 bin dekar tarım arazisini sulayacak Bedirkale Barajı, Çamlıbel, Aktepe mahallesi, Kızık, Karkın ve Ortaören köylerinde 19 bin dekar tarım arazisini sulayacak Kızık Barajı, 910 dekar tarım arazisini sulayan Günçalı Barajı, Çamlıbel, Dereağzı, Günçalı, Güzelce, Kervansaray, Yatmış ve Aktepe köylerinin 5 bin dekar arazisini sulayan Güzelce Barajı  olmak üzere toplam 48 bin 910 dekar tarım arazisini sulayan Bedirkale Sulama Birliğinin 2020 Yılı Çamlıbel Ovasının Sulama Sezonu açılış programı Bedirkale Barajında düzenlendi.

Tarım arazilerine ilk suların bırakıldığı programda konuşan Vali Dr. Ozan Balcı, sulama sezonunun çiftçilere hayırlı ve bereketli olmasını diledi.

500 Bin Dekar Alan Sulanıyor

Tokat’ın toplam arazisinin 10 milyon dekar olduğu düşünüldüğünde yarısının orman, yarısının ise tarım alanı ve mera olduğunu kaydeden Vali Dr. Ozan Balcı, “Bizim 3 milyon 700 bin dekar tarım alanımız var. DSİ, Özel idare ve diğer kurumların yaptıkları barajlar, göletler, sulama kanalları ile 2 milyon 300 bin alanın yaklaşık 500 bin dekar alan sulanabiliyor.” dedi.

Çiftçinin, Tarımın, Toprakların Dostuyuz

Devletin imkanları ile yapılan barajların ve göletlerin tamamlanmasıyla da 400 bin dekar alanın daha sulanabilir hale geleceğini belirten Vali Dr. Ozan Balcı, “Bu da çiftçinin ekonomik durumunu daha iyi hale getirecek. Tokat zaten tarım memleketi. Bizler de her zaman çiftçinin, tarımın, toprakların dostuyuz. Onlara destek vermekten de büyük mutluluk duyuyoruz. Memleketimizin milletimizin kaynakları ile devletin gerçek sahibi milletimize hizmet etmekten gurur duyuyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”diye konuştu.

100 Bin Koyun Projemize Koyunculukla Uğraşan Herkes Başvurabilir

5 Yılda 5 yüz Bin Koyun Projesi ile ilgili de açıklamalarda bulunan Vali Dr. Ozan Balcı, “Koyun almak isteyenler başvuruda bulunsunlar. Sıfır faizli olmak üzere koyunculukla uğrayan herkese 100 tane koyun veriyoruz. Projemiz memleketimize, milletimize, Tokat’ımıza ve Tokatlı vatandaşlarımıza hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

Düzenlenen programa Vali Dr. Ozan Balcı’nın yanı sıra, DSİ Müdürü Ali Çetinkaya, Turhal Şeker Fabrikası Müdürü Hulusi Yüksel, protokol mensupları, muhtarlar ve çiftçiler katıldı.


" ÇAMLIBEL OVASI SULAMA SEZONU BAŞLADI konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere ÇAMLIBEL OVASI SULAMA SEZONU BAŞLADI ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda ÇAMLIBEL OVASI SULAMA SEZONU BAŞLADI ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku