takip et takip et takip et
Gündem

11 Aralık 2019 - 458 Okunma

ÇAMLIBEL KERVANSARAYI VE MESCİT GÜNDEME GELDİ

Abone Ol

Tokat Milletvekili Yücel Bulut: “Söz konusu Kervansaray ve biraz daha ileride bulunan mescit için 6 Eylül 2019 tarihinde Vakıflar Genel Müdür Yardımcısı Burhan Ersoy'u ziyaret ederek görüşme gerçekleştirdim.”

Tokat-Sivas Karayolunda Çamlıbel mevkiindeki Çamlıbel Kervansaray’ın metruk hali dikkati çekiyor.

Tokatlı Fatih M. Tanrıveren’in Çamlıbel Kervansarayının metruk halinin fotoğraflarını sosyal medyada paylaştı. Paylaşım üzerine tarihçi Hasan Erdem ile Tokat Milletvekili Av. Yücel Bulut konuya ilişkin bilgi notu paylaştı.

Uzman sanat tarihçisi Fatih M. Tanrıveren’in paylaşımı “Sivas-Tokat yolu arasında yer alan ve Selçuklu devrine ait olan Çamlıbel Kervansarayı her geçen yıl ne yazık ki yok olmaktadır. Bu konu hakkında ilgili kişilere ulaşıp bilgi verebilecek birileri varsa eğer eserin yok olması engellenebilir. Saygılarımla.” şeklinde oldu.

Tokat’ta tarihi eserleri vakıf, gelişmeleri yakinen takip eden Hasan Erdem kısa bir bilgi notu paylaştı ve “Malum Kervansaray için Vakıflar Bölge Müdürü tarafından rölöve, restorasyon ve resüsitasyan projesi yapıldı, sanırım 2020’de girişimde bulunulacak. Diğer tek kubbeli Büğdüz mescidi de aynı durumda. Ek bir bilgi, bu han Mahperi Hatun tarafından Tokat ili sınırları içerisinde yapılan 5 handan birisi.” diye yazdı.

VEKİL BULUT DA BİLGİ AKTARDI

Konuyu takip eden Tokat Milletvekili Yücel Bulut da bir bilgi notu paylaştı ve “Söz konusu kervansaray ve biraz daha ileride bulunan mescit için 6 Eylül 2019 tarihinde Vakıflar Genel Müdür Yardımcısı Burhan Ersoy’u ziyaret ederek görüşme gerçekleştirdim. Mescit için ivedi hareket edilmesi konusunda kendisinin yetkili arkadaşlarımızı talimatlandırması oldu. Söz konusu han için de Hasan Erdem Bey’in ifade ettiği üzere 2020’de ödenek sağlanması halinde girişimde bulunulacağı söylendi.  Ben de ilginiz için teşekkür ederim.” diye yazdı.

PROJELERİ HAZIR

Gazetemizin ulaştığı Tokat Vakıflar Bölge Müdürü Yılmaz Kılınç da gazetemize yaptığı özet bilgilendirmede projelerin hazır olduğunu belirtti. Konuya dair teferruatlı açıklamalarını alıp/yayınlayacağız.


" ÇAMLIBEL KERVANSARAYI VE MESCİT GÜNDEME GELDİ konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere ÇAMLIBEL KERVANSARAYI VE MESCİT GÜNDEME GELDİ ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda ÇAMLIBEL KERVANSARAYI VE MESCİT GÜNDEME GELDİ ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku