takip et takip et takip et
Gündem

10 Ağustos 2020 - 347 Okunma

ÇALIŞMA ORTAMINDA COVİD-19’A DİKKAT

Abone Ol

Tokat Merkez Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Ahmet Bahadır Uçar, alınacak basit ama etkili tedbirlerle iş yerlerinde yeni tip koronavirüs (Covid-19) bulaşma riskinin en aza indirilebileceğini, Covid-19’a karşı kendimizi, yakınlarımızı ve ailemizi koruyabileceğimizi vurguladı.

Kurban bayramının ardından binlerce vatandaş işyerlerine döndü ve çalışmaya başladı. Bu süreçte iş yerimizin ve çalışma ortamımızın sağlığı da çok önemli hale geldi. Koronavirüs salgınından korunmak için sosyal mesafenin korunması, hijyen kuralları ve sıkça ifade edilen diğer önlemler çok önemli. Tokat Merkez Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Ahmet Bahadır Uçar alınacak basit ama etkili tedbirlerle iş yerlerinde riskin en aza indirilebileceğini, Covid-19 ‘a karşı kendimizi, yakınlarımızı ve ailemizi koruyabileceğimizi vurguladı.

MASKE KULLANIMININ ÖNEMİ

ilk olarak maske kullanımının önemini anlatan Bahadır Uçar, “Belgeli şekilde standartlara uygun üretilmiş cerrahi maskelerin koruyuculuğu yüksek düzeydedir ve özellikle kapalı mekanlarda maske ile çalışmak virüsün bulaş yolunu önemli ölçüde azaltmaktadır. Düşünün ki bir dükkanınız var ve her gün içeri onlarca müşteriniz giriyor veya bir iş yerinde onlarca kişi ile beraber çalışıyorsunuz. Takacağınız maske size bu virüsün bulaşmasını önemli ölçüde azaltacaktır. Maske;  bir işyerinde düzenli ve doğru kullanılmış ise o işletme için risk çok daha az olacaktır. Sahada yaptığımız çalışmalarda gördüğümüz üzere maske takılan işletmelerde vaka sayıları çok düşükken maske takılmayan/doğru kullanılmayan işyerlerinde bulaş sayısı hızla artabiliyor. O yüzden maske kullanımı çok önemli .Maskelerin en fazla 4-6 saat kullanım süresi olduğunu da hatırlatmakta fayda var.” diye konuştu.

İŞYERİNİN HAVALANDIRILMASINA VE KAPASİTEYE DİKKAT EDİLMELİ

Özellikle kapalı işyerlerinin belirli ve uygun zaman periyotlarında havalandırılmasının önemli olduğunu belirten Uçar, “Virüs sıkış tıkış ortamları tabiri caizse çok seviyor. Bu yüzden bakanlıkça belirlenen rehberler eşliğinde iş yerinin kapasitesinin belirlenmesi, kapasitenin üzerinde kişi bulundurulmaması ve imkanı varsa işyerinin havalandırılması da alınabilecek önlemler arasında sayılabilir.” dedi.

İŞYERİNDE MOLALARDA SOSYAL MESAFEYİ KORUMANIN ÖNEMİ

Bahadır Uçar, iş yerlerinde toplu etkinliklerin mümkün olduğunca yapılmaması gerektiğinin altını çizerek, “Muhakkak ki işyerlerinde çalışan işçiler molalarda veya çeşitli ara ve sebeplerle bir araya gelmek isteyecektir. Bu bir araya gelmeler virüs için eşsiz bir fırsat sunacağı için özellikle işyerlerinde toplu etkinlikler mümkün olduğu kadar yapılmamalı, eğer ki bir araya gelinecek ise arada muhakkak en az  1 .5 metre mesafe bulunarak maskeli biçimde bir araya gelinilmelidir. İşyerlerindeki virüsün işçiler arasındaki hızlı yayılımının nedenlerinden biri de işçilerin maskesiz, sosyal mesafeye dikkat etmeden bir araya gelmeleri ( kahvaltı, öğle yemeği,  mola vs. ) nedenlidir. Yemek yenecek ortamlarda kapasitenin üzerinde işçi alınmaması ve sosyal mesafeye riayet edilerek, mümkün olduğunca karşı karşıya veya yakın mesafelerde oturulmasından kaçınılması alınacak tedbirler arasında bulunuyor.” ifadelerini kullandı.

İŞYERİNDEKİ KIYAFETLERİNİZİ MÜMKÜN OLDUĞU KADAR EVE TAŞIMAYIN

Virüsün kumaş üzerinde kalma süresinin birkaç gün kadar uzayabileceğine dikkati çeken Tokat Merkez Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Ahmet Bahadır Uçar, şöyle devam etti:

“Bu nedenle mümkün oldukça işyerindeki kıyafetler, iş çıkışı veya eve girdikten hemen sonra değiştirilmeli, kıyafetler virüsün inaktif olacağı yüksek sıcaklık ve koşullarda yıkanmalıdır. Yine eve girdikten sonra ve işyerinde el hijyenine ve temizliğine önem göstermek virüse karşı alacağınız en etkili yöntemlerden bir tanesidir.

Ateş, öksürük vb. COVİD-19 semptomları gösteriyorsanız, bir an önce hekiminize başvurun

Kovid-19 ‘un bir çok semptomu olmakla beraber en sık görülen semptomları öksürük, boğaz ağrısı , ateş , nefes darlığıdır. Bu gibi şikayetleriniz varsa bu şikayetleri lütfen ihmal etmeyin. İhmal edip çalıştığınız sürece başka iş arkadaşlarınıza da virüsü bulaştırıyor olabilirsiniz, bu yüzden şikayetlerinizi ciddiye alın ve bir an evvel hekiminize başvurun. Erken dönemde tespit edilen hastalarda temaslı diye nitelendirdiğimiz bulaşan sayısı az iken , geç dönemde bir çok insanın virüs ile enfekte olmasına neden olmaktadır. Bütün hastalıklarda olduğu gibi Kovid-19da da erken tanı ve tedavi çok önemlidir. Bu yüzden şikayetlerinizi muhakkak önemseyin ve ilgili şikayetlerde hekiminize başvurun.

Gördüğünüz üzere alınacak önlemler çok zor değil, basit önlemler ancak sizin ve etrafınızın sağlığını korumak için çok önemli önlemler. İşyeri güvenliği ve iş sağlığının sağlanması ve devamı, bir işyerinin olmazsa olmaz kuralıdır. Sağlıklı bir çalışan, sağlıklı ve güçlü Türkiye’nin temel taşıdır, lokomotifidir. Bu yüzden işçi sağlığı Toplum Sağlığının en önemli konularından bir tanesidir. Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.”


" ÇALIŞMA ORTAMINDA COVİD-19’A DİKKAT konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere ÇALIŞMA ORTAMINDA COVİD-19’A DİKKAT ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda ÇALIŞMA ORTAMINDA COVİD-19’A DİKKAT ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku