Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.299,31 0,89%
Çeyrek Altın 2.291,00 0,88%
Yarım Altın 4.595,00 0,86%
Tam Altın 8.850,65 0,24%
ÇALIŞMA AŞKI DEVLET ÇARKI

ÇALIŞMA AŞKI DEVLET ÇARKI

ABONE OL
12 Eylül 2020, 12:30:07

Her geçen gün işsiz sayısı artıyor.  Boş gezeni, çalışandan fazla olan bir ülkede üretim olur mu?

Üretim olmuyorsa, devlet çarkı dönmüyor demektir. Bu çark, sadece devlet dairelerinden dönmez.

Tarlada, bahçede,  madende, tarımda, sanayide,   Balıkçılıkta,  ulaşımda. İletişimde, çalışan herkes devlet çarkının hareketine destek olur.

Devlet dairesinde en yüksek makam sahibinden alt seviyede çalışan hizmetlilere kadar tüm çalışanlar, bu çarkı döndürenlerdir. Boşta gezenlere nasıl bir iş aradığı sorulsa,  “ Devlet kapısı olsun da ne olursa olsun.”  demektedir.

Bu kafayla iş bulanlar, göreve geldikten sonra,

“Bu benim işim hakkıyla yapmam gerekir.”  düşüncesinde olmazlar.

Teşvik etmek isteyenlere kafa tutarlar:  “Sen benim kim olduğumu biliyor musun  “ diye herkese yüksekten bakarlar.

Biz, devlet dairelerinde çalışırken, devlet memurları kanunu şemsiye gibi üstümüzde duruyordu.

Her yetkilinin emrinde çalışanlara uygulayacağı yaptırımlar, cezai müeyyideler vardı.  Onları tarafsızlıkla uygulardı. Bu uygulamaların korkusuyla kimse işini savsaklamazdı.

Bir amir memuru odasına görevli olarak bırakıp çıktıysa, “telefon çalınca not al, bana bildir.” Dediyse,  amir geldiğinde memuru nöbeti başında bulurdu. Oradan asla ayrılmazdı. Şimdi öyle mi?  Değil.

İki dairede telefonla yapılacak işim oldu. Aradım.  İlin en güvenilir, en saygın dairesiydi. Dakikalarca çaldı telefon, cevap veren olmadı. Bekledim.  Tekrar aradım. Yine kimse bakmadı.  Bana yardımcı olacak diğer daireyi aradım. Cevap veren yok. Bekledim. Tekrar aradım. Cevap yok.  Her ikisini de gün boyu birkaç kez aradım. Cevap veren olmadı.

O makamların internet sayfasından almıştım telefon numaralarını. Yanlış aramam mümkün değildi. Telefona bakan görevli yoktu. Bana cevap veren ondan olmadı.

“Ben bu görevi dikkatle yapmalıyım ki, aldığım parayla ailemi helal kazançla geçindireyim.” Düşüncesiyle çalışsalar, bu telefonlar hiç cevapsız kalmaz. Devlet çarkı da çok verimli döner.

DİKKAT!  ÖĞRETMENİM

Çalışanların aşkı,  verimli döndürür çarkı.

04.09.2020

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments