Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.128,59 -2,33%
Çeyrek Altın 1.905,00 -0,94%
Bitcoin 439045 -0.9053%
Ethereum 31101 0.61872%
Yarım Altın 3.811,00 -0,94%
Tam Altın 7.591,87 -2,02%
C Vitamininin Faydaları Nelerdir?

C Vitamininin Faydaları Nelerdir?

ABONE OL
04 Ocak 2023, 02:23:50

Uzmanlara göre C vitamini en güvenli ve en etkili besleyicilerden biridir. Birçok ciddi komplikasyonların tedavisinde kullanılır. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi, bağışıklık sisteminin yetersiz kaldığı durumlarda vücudun savunmasında önemli bir rol oynar. Ayrıca kardiyovasküler yani kalp sağlığı, göz hastalıkları, cilt kırışıklıkları ve diğer sağlık problemlerinin iyileştirilmesinde de oldukça etkilidir. Kandaki miktarı ne kadar fazla olursa, sağlık açısından faydaları o kadar artacaktır.

Geçmişten günümüze C vitamininin faydaları hakkında ve günlük ne kadar kullanılması gerektiği hakkında sayısız araştırma yapılmıştır. Bu araştırmalar sonucu günlük 500 mg C vitamini tüketimi sağlık açısından ciddi başarılar sağlayacaktır. C vitamininin tüm yararlarından faydalanabilmek adına sebze ve meyve tüketimine gereken önem verilmelidir. C vitamininin fazla tüketilmesinde de herhangi bir sakınca yoktur. Çünkü vücudun ihtiyacı dışında fazla olarak alınan C vitamini idrar yolu ile dışarı atılmaktadır. Bu yüzden gönül rahatlığı ile C vitamini tüketebilirsiniz. C vitamini alımında ortalama değer 500 mg, alınması gereken üst limit ise 2000 mg olarak ifade edilebilir.

C vitamini kaynağı olarak meyveleri tüketebilirsiniz. Turuçgillerde ve üzümde bol miktarda C vitamini bulunur. Ayrıca çilek, böğürtlen, kabak, kırmızı biber, lifli sebzeler, patates, brokoli, acı biber, brüksel lahanası, kivi ve mango tüketerek diğer meyve ve sebzelerden faydalanarak da C vitamini takviyesi yapabilirsiniz.

Yazının başında C vitamininin hastalıklara olan yararlarından bahsetmiştik. Bu hastalıklar temel olarak, soğuk algınlığını iyileştirme, hipertansiyonu düşürme, toksitlerin atılmasını sağlama, katarak tedavisi, kanser tedavisi, kalp krizi riskini düşürme, yaraları iyileştirme ve vücut direncini arttırma olarak sayılabilir. Şimdi de yazımızın geriye kalan kısmında C vitamininin faydalarını çok daha ayrıntılı bir şekilde inceleyeceğiz.

1.Soğuk Algınlığı

C vitamininin bağışıklık arttırıcı bir özelliği vardır. Bu özelliği ile arttırılan bağışıklık sistemi bizleri soğuk algınlığından ve öksürükten korur. Bir diğer faydası da kandaki demir emilimini arttırması ve enfeksiyonlara karşı vücut direncinizi arttırmasıdır. Ayrıca virüsler ile savaşmanızda yardımcı olacaktır. Böylece C vitamini tüketimini arttırarak vücut direncinizi arttırıp, hastalıklar ile savaşmada etkili bir yol bulmuş olacaksınız.

2.Yaralar

C vitamini, vücutta kolajen üretilmesinde yer alan temel faktörlerden biridir. Proteinin varlığı vücuttaki dokular arasında bağlantı kurulmasını sağlar (kaslar, tendonlar ve cilt). Bu yüzden kolajen üretimi artar. C vitamini bol miktarda alındığında özellikle tüm tipteki yaraların tedavisinde yardımcı bir rol oynar. Ufak kesiklerden tutun derin yaralara, kırık kemiklere ve yanıklara kadar tüm tipteki yaraların tedavisi için C vitamininin faydalarını kullanabilirsiniz. C vitamini iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.

3.Kalp Sağlığı

C vitamini kalp krizi ve diğer kalp sorunları için faydalı etkiler vermektedir. Kanınızda bulunan C vitamininin en yüksek miktarda olduğu var sayılacak olduğunda, kalp krizi riskini yüzde 42 oranında düşürdüğü ortaya çıkmıştır. Kanında düşük seviyelerde C vitamini bulunan kişilerde ise bu etkiler görülmemiştir. Bu durumun sebebi tam olarak bilinmese de, ne kadar çok sebze ve meyve tüketip, bol miktarda C vitamini alırsanız, kalp krizi riskiniz o kadar düşecektir. Ayrıca C vitamini bir antioksidan görevi de görmektedir. Bu görev onu vücudunuzda özgür bir şekilde dolaşan, arterlerinizin duvarlarına saldıran ve kalp hastalıkları riskini arttıran serbest radikaller ile savaşmada etkili kılmaktadır. Ek olarak kan akışını arttıracak ve kolesterol seviyenizi düşürecektir.

4.Katarakt Tedavisi

C vitamininin bir diğer görevi de gözlerinizin görüşünü geliştirmesi ve katarakt oluşma ihtimalini azaltmasıdır. Katarakt, yaşı ilerlemiş olan kimselerin körleşmesine neden olur. Bu yüzden göz tabakalarının serbest radikalleri uzaklaştırmak ve etkilerini ortadan kaldırmak için bol miktarda C vitaminine ihtiyacı vardır. Alınan yüksek miktardaki C vitamini gözünüzde bulunan oküler tabakayı besleyecek ve katarakt riskini azaltacaktır.

5.Kanser

C vitamininin etkileri arasında, kanser tedaviside bulunmaktadır. Yapılan araştırmalara göre ne kadar çok sebze ve meyve tüketilirse, herhangi bir kanser türüne yakalanma ihtimali o kadar azalacaktır. C vitamini miktarının fazla olması da akciğer, ağız, kolon, gırtlak ve mide kanserleri risklerini azaltacaktır. Bunun sebebi de C vitamininin, antioksidan özelliğinden kaynaklanmaktadır. Kanser yapıcı olarak bilinen serbest radikalleri durdurmada en etkili yol antioksidanlardır. Çünkü serbest radikaller, sürekli bir kontrolsüz bölünme sürecine girdiğinde, başta tümör devamında ise kanser oluşur. Antioksidanlar da bu kanser yapıcı serbest radikallerin elektron yapılarını bozarak tümör oluşumunu engellemektedir. Böylece C vitamini miktarı arttığında, antioksidan miktarı da artacak ve doğal olarak serbest radikallerin zararlı etkilerinden korunabileceksiniz.

6.Stres

C vitamininin beyin ve sinir sistemini stresin zararlı etkilerinden korumada önemli bir rol aldığı artık resmi olarak bilinen bir gerçek özelliği taşır. Yeterli miktarda C vitamini alımı, stres hormonları olan adrenalin ve noradrenalin hormonlarının salgılanmasını sağlar. Böylece stresin, sizin ve beyniniz üzerinde yaptığı zararlı etkilerden korunmanızda yardımcı olur. Bu yüzden stres ve etkilerini azaltmak için C vitamini takviyesine ihtiyacınız olacaktır.

Bu saymış olduğumuz faydaların haricinde C vitamininin, kandaki şeker seviyesini ayarlayarak diyabet riskini azaltma, beta karoten ve likopen içermesinden dolayı nörolojik bozukluklukları önlemesi, fiziksel aktiviteyi arttırdığı için solunum yetmezliği problemini ortadan kaldırması, akciğer fonksiyonlarını arttırarak astım belirtilerini azaltması ve tüberkloz tedavisinde kullanılması C vitamininin diğer faydaları arasında sayılabilir.

Böylece C vitamininin faydalarını hem genel olarak hem de maddeler halinde çok daha detaylı olarak incelemiş olduk. Şimdi de C vitamininin fazla tüketilmesi durumunda oluşabilecek yan etkileri inceleyip yazımızı tamamlayacağız.

Fazla C Vitamini Tüketmenin Bir Zararı Var Mıdır?

C vitamininin normal miktarlarda tüketimleri daha öncede söylediğimiz gibi oldukça faydalıdır. Bu miktar ise 500 mg’dır. Ancak aşırı tüketimler, bundan kasıt 2000 mg üst sınırını aşmak, bazı yan etkilere sebep olabilir. Damardan iğne yolu ile C vitamini alımı, kusma, mide yanması, kabızlık, mide ağrıları, baş ağrıları ve diğer yan etkilere sebep olabilir. 2000 mg ve üzeri alınan C vitamini, idrar yolu ile atılmakta ancak ilk başta belirli bir halsizliğe ve diğer yan etkilere sebep olabilmektedir.

C vitamini tüketimine dikkat etmesi gereken diğer kişiler ise böbrek taşı olanlardır. Onlar için güvenli sınır 1000 mg olarak belirlenmiştir. Fazla miktarlarda alımı da acılı ve sancılı bir böbrek taşı dökme sürecine dönüşebilmektedir.

Ayrıca ufak bebekler ve çocuklar için alınması gereken miktarlar şu şekilde ifade edilebilir. 1-3 yaş arasındaki çocuklar için 400 mg, 4-8 yaş arasındakiler için 650 mg, 9-13 yaş aralığındaki çocuklar için 1200 mg, 14-18 yaş arasındaki kişiler için ise 1800 mg seviyeleri maksimum güvenli miktarlardır. Bu miktarlar aşılırsa çeşitli yan etkiler ve zararlar meydana gelebilir.

Saymış olduğumuz bu tip yan etkiler sadece C vitamininin aşırı miktarlarda alındığı durumlarda meydana gelir. Normal miktarlarda ve normal şekillerde alınan takviye C vitaminlerinin herhangi bir sakıncası olmayıp, aksine oldukça yararlı etkileri bulunmaktadır. Bu yüzden C vitamini hayatımız ve sağlıklı bir yaşam için oldukça değerli bir besindir.

Böylece C vitaminine ait faydaları ve fazla tüketilmesi durumunda oluşabilecek yan etkiler ile ilgili yazımızın sonuna gelmiş bulunmaktayız.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments