takip et takip et takip et
Manşet

23 Eylül 2019 - 392 Okunma

BÜYÜKELÇİLER TİCARİ İLİŞKİLER İÇİN TOKAT’TAYDI

Abone Ol

Tokatlı Büyükelçi Hulusi Kılıç, “Tokat’ın tarihinde ilk defa Afrika Büyükelçileri burayı ziyaret ediyorlar.”

Tokatlı Büyükelçi Hulusi Kılıç’ın öncülüğünde, Tokat Valiliği, Tokat Belediyesi ve Tokat Ticaret ve Sanayi Odası’nın destekleriyle Tokat’ta ilk defa yabancı misafirlerin katıldığı iş formu yapıldı. Afrika’dan Büyükelçilerinin katıldığı programda Tokat’ın coğrafi yapısı, tarımı, sanayisi, ürettiği ürünler, ihracat ve ithalat alanları, ulaşım şekilleri konularında büyükelçilere bilgilendirme yapıldı.

Afrika’dan 22 ülkenin büyükelçileri ve eşleri, Tokat’a ziyaret gerçekleştirdi. Tokat’ın yetiştirdiği ilk Büyükelçi olan ve hâlihazırda Afrika Genel Müdürü olarak görevine devam eden Büyükelçi Hulusi Kılıç öncülüğünde Afrika ülkelerinin büyükelçileri şehre davet edildi. Cuma akşamı şehrimize gelen büyükelçiler Tokat’ta bir dizi ziyarette bulundu. Tokat ile ticari ilişkileri arttırmak, eğitim olanaklarını araştırmak ve kültürel-turistik özelliklerini yerinde görmek için düzenlenen programa; Demokratik Kongo, Gabon, Gana, Güney Sudan, Benin, Fas, Gine, Fildişi Sahili, Burkina, Cezayir, Somali, Zambiya, Kenya, Ekvator, Kongo, Angola, Kamerun, Mali, Libya, Güney Afrika, Çad, Nijer ülkelerinin temsilcileri katıldı. Tokat Valiliği, Tokat Belediyesi ve Tokat Ticaret ve Sanayi Odası’nın destekleriyle gerçekleşen program, Pazar günü Ballıca Mağarası ziyareti, Zile’nin gezilmesi, DİMES Vasfi Diren Tarım İşletmesinin gezilmesi ile sona erdi. Tokat’ı ziyaret eden Afrika ülkelerinin büyükelçileri ilimizden ayrılmadan önce basın açıklaması yaparak Tokat ile ilgili izlenimlerini ve değerlendirmelerini aktardı.

TOKAT İÇİN İLK ADIM ATILDI

Tokat’a ilk defa geldiğini belirten Demokratik Kongo Büyükelçisi Marcel Mulumba Tshidimba, “Yeni bir şehir gördük, Tokat’ı tanımaktan canlılığı ile dinamizmi ile görmekten Tokat hakkında bilgiler edinmekten çok memnun kaldık. Tokat Ticaret ve Sanayi Odası ile gerçekleştirdiğimiz toplantıda Tokat’a ilişkin ekonomisi, tarımı, üretimi, ticareti ile ilgili daha ayrıntılı veriler paylaşıldı ve biz gayet ilginç bulduk Tokat ile ilgili verilen bilgileri.Bizim arzumuz Afrika ülkeleri ile Türkiye arasında ki ilişkileri daha da artırmak, ilerletmek, güçlendirmek, sağlamlaştırmak ve bunu da Tokat üzerinden gerçekleştirmek. Bizim Tokat’tan alacağımız, öğreneceğimiz çok şeyler var. Bunu nasıl yapabiliriz, karşılıklı olarak tabiri caizse aramızdaki ilişkileri nasıl gerçekleştirebiliriz? Afrika’nın burada temsil ettiğimiz ülkeleri ile Türkiye arasında bunun yollarını arayacağız bulacağız.

Tokat’a ilk defa geldik ve umudumuz o ki bu ilk adım olacaktır. Önümüzde uzun bir yol var ve o yolun ilk adımını atmış bulunuyoruz.

Tokat ile ilgili bizle bir takım veriler paylaşıldı, bunları inceledikten sonra bizim Tokat Ticaret ve Sanayi Odası ile müzakerelerimiz başlayacak. Belki bir başka misyon daha,bizden sonra başka heyetler daha gelecek. Siyasi ayakta da Sayın Vali ve Belediye Başkanı ile bizim irtibatımız devam edecek. Her iki tarafta masaya elindekileri koyacaktır. Bu etkileşimi nasıl gerçekleştiririz ve ilişkileri devam ettiririz bunu daha sonra net olarak göreceğiz. Sayın Vali ve Belediye Başkanımıza da davetleri ve misafirperverliği için bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Sevgili kardeşim Sayın Büyükelçi Hulusi Kılıç’a da teşekkür ediyorum, ziyaretimiz o olmadan olmazdı. Dört senedir aklımızda olan bir projeydi Tokat için bir şeyler yapalım diye konuşuyorduk, bugüne nasipmiş. Nihayet Allah’a şükür aklımızdakileri gerçekleştirdik.” Dedi.

TOKAT TARİHİNDE BİR İLK

Büyükelçilerinin Tokat’ı ziyaretinin çok önemli olduğunu kaydeden Tokatlı hemşerimiz Büyükelçi Hulusi Kılıç, şehrin tarihinde ilk defa yabancı misafirlerin katıldığı iş formu yapıldığını kaydetti. Kılıç, “Tokatlı hemşehrilerimi selamlamak istiyorum. Ben Reşadiye’de doğdum, büyüdüm. Cuma akşamı Ankara’da görev yapan Afrikalı Büyükelçilerle birlikte Tokat’a geldik. Heyetimizde 45 misafirimiz vardı. Heyetimiz, misafirlerimiz o akşam Belediye Başkanımız Sayın Eyüp Eroğlu tarafından verilen yemeğe katıldılar. Ertesi sabah bir grup büyükelçi Valimize nezaket ziyaretinde bulundular ve ayrıca Belediye Başkanımıza da gittiler. Daha sonra Tokat Ticaret ve Sanayi Odası tarafından iş formu düzenlendi. Büyükelçiler ve Tokat’ın ileri gelen iş adamları da bu iş formuna katıldılar. Ardından Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Çelik bir yemek verdi. O yemekten sonra da Tokat’ın tarihi ve kültürel yerlerini gezdik. Akşam da Sayın Valimiz misafirlerimize muhteşem bir akşam yemeği verdi. Pazar günü Ballıca Mağarasını ziyaret edeceğiz, Zile’ye gideceğiz, Zile’den sonra da DİMES Tarım İşletmesinde öğlen yemeği yiyeceğiz ve döneceğiz. Bu ziyaret Tokatlılar için çok önemli. Tokat’ın tarihinde ilk defa Afrika Büyükelçileri burayı ziyaret ediyorlar. Ayrıca ilk defa Tokat’ta yabancı misafirlerin katıldığı iş formu yapıldı. Ben iki üç sene önce Tokat’a söz vermiştim. Afrika ülkeleri büyükelçilerini getireceğim sözünü vermiştim. Bu sözü tutmuş oldum. Bundan sonra da ne gerekiyorsa elimden geleni yapacağım. Beni bu topraklar büyüttü, okuttu. Ben topluma karıştım ve en yüksek görevlere ulaştım memleketimin sayesinde, aldığım eğitim sayesinde. Her zaman Tokat’a bir nefer olarak, bir er olarak hizmet etmeye devam edeceğim. Dolayısıyla bu ziyareti ben Tokatlı hemşerilerime hediye ediyorum. Ben Tokat’tan yetişen ilk büyükelçi olma ayrıcalığını yaşıyorum. Büyükelçiler ülkelerinin gözü kulağıdır. Ülkede ne oluyor ne bitiyor onları rapor eder. Ben öncelikle Sayın Valime çok teşekkür etmek istiyorum. Ben teklif ettim o da bu daveti yaptı. Daveti çok önemliydi. Ayrıca Dışişleri Bakanlığımıza teşekkür etmek istiyorum. Büyükelçilerin en kıdemlisi dediğimiz duayen Kongo Demokratik Büyükelçisi Marcel Mulumba Tshidimba’ da bana destek oldu ve büyükelçileri toparladık. Kendileri son derece memnun kaldılar. Çok iyi şekilde ağırlandılar” şeklinde konuştu.

TOKAT’TA İLK DEFA YABANCI KATILIMCILARIN İŞTİRAKİYLE İŞ FORMU DÜZENLENDİ

Afrika ülkelerinden gelen misafirlerin Tokat’tan güzel anılar ve duygularla ayrıldığını belirten Kılıç, “Bazıları tarih yapar, bazıları tarih okur. Biz buraya tarih yapmaya geldik. Gelecek nesiller diyecekler ki Tokat’a Afrika ülkeleri büyükelçileri geldi, şehrimizi ziyaret etti. Dolayısıyla bu ziyareti çok önemsiyorum. Katkısı olan herkese çok teşekkür ediyorum.

Buraya gelen büyükelçiler Tokat’ı tanıdılar. Buradan bir Tokatlı hemşerimiz bu büyükelçilerin kapısını çaldığında o kapıdan içeri girebilecek. Bu büyükelçiler de ‘ben Tokat’a gittim, gezdim, yedim, içtim. Tokatlılar benim yakınlarım’ diyecekler. Bu ziyaret o bakımdan çok çok önemli. Bahsettiğim gibi Tokat’ta ilk defa yabancı katılımcıların iştirakiyle iş formu düzenlendi. Artık iş, iş adamlarımıza kalıyor. Biz yolu açtık. Yolu yürümek onlara kalıyor. O ülkelere gidebilirler çünkü artık burada büyükelçileri tanıdılar. Büyükelçiler de onları tanıdı. Büyükelçiler onlara destek olabilirler, kapıları açabilirler. Ben tanıştırdım. Bir iş adamımız Ankara’ya gittiği zaman ‘sizin ülkenizden şunu almak istiyorum, şunu satmak istiyorum’ dediği zaman büyükelçi bunun kapısını açacak, ülkesindeki makamları bilgilendirecek. Bu çok geniş bir kazanım getiriyor Tokat’ımıza. Dolayısıyla bu ziyareti ben bu açıdan da çok önemsiyorum. Tekrar altını çiziyorum. Tarihte ilk defa Ankara’daki büyükelçiler Tokat’ımızı ziyaret etti. Biz aslında burada tarih yazıyoruz. Ben bunları, bu topraklara borçlu olduğumu hissettiğim için yaptım. Kimse bana ‘büyükelçileri buraya getir’ demedi. Ben bunu gönlümden gelerek, zevkle, memnuniyetle yaptım. Ve gurur duydum tabi ki. Tokat’ımıza insanlar geldiler, gördüler. Gittiklerinde de ülkelerine bunları rapor edecekler. Misafirlerimiz buradan güzel anılarla, güzel duygularla ayrılıyorlar. Bunda gerek Valimiz, gerek Belediye Başkanımız, gerekse Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımızın büyük katkıları oldu. Tokat’ta yaşayan halkımızın da katkıları oldu. O bakımdan ben buradan büyük bir huzurla ayrılıyorum. Yine güzel sürprizler yaşatmak isterim tabi ki.” Diyerek konuşmasını tamamladı.


" BÜYÜKELÇİLER TİCARİ İLİŞKİLER İÇİN TOKAT’TAYDI konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere BÜYÜKELÇİLER TİCARİ İLİŞKİLER İÇİN TOKAT’TAYDI ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda BÜYÜKELÇİLER TİCARİ İLİŞKİLER İÇİN TOKAT’TAYDI ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku