takip et takip et takip et
Gündem

24 Eylül 2019 - 588 Okunma

BÜYÜKELÇİ KILIÇ VE VALİ ÇİÇEK’TEN BÜYÜKELÇİ GEZİLERİ DEĞERLENDİRMESİ

Abone Ol

Tokat’ın yetiştirdiği ilk Büyükelçi olan Hulusi Kılıç, 22 Afrika ülkesi büyükelçileri ve eşlerinin Tokat ziyaretine ilişkin değerlendirme yaptı.

Ankara’daki 22 Afrika ülkesinin büyükelçileri ve eşleri, Tokat ile ithalat ve ihracat odaklı ticari ilişkileri arttırmak, eğitim olanaklarını araştırmak ve kültürel ve turistik özelliklerini yerinde görmek için Tokat’ta düzenlenen programa katıldı.

Büyükelçiler, Tokat’ın yetiştirdiği ilk Büyükelçi olan Hulusi Kılıç öncülüğünde ilimize konuk oldu. Büyükelçiler katıldıkları bir dizi programın ardından ilimizden ayrıldı. Ziyaret ilişkin değerlendirmelerde bulunan eski Büyükelçi Hulusi Kılıç, şunları kaydetti:

“Afrikalı Büyükelçilerin ziyaretleri ile ilgili ilave bilgi vermek istiyorum.

Ankara’daki 22 Afrika Ülkesi büyükelçi ve eşleri ile diplomatlarını 20 Eylül’de Tokat’ta götürmüş olmamdan dolayı gerek gruplardan gerekse telefonla memnuniyet duygularını, tebriklerini ileten hemşerilerime teşekkür ederim.  Rabbime çok şükür kazasız ve belasız şekilde Ankara’ya döndük. Taşımış olduğum sorumluluğun ne kadar ağır olduğunu tahmin edersiniz. Misafirlerimiz son derece mutlu ve olumlu izlenimlerle döndüler. İnsanımıza ve Tokat’ımıza hayran kaldılar.

Tarihte ilk defa yapılan böylesine önemli bir organizasyonun aksamadan başarısıyla tamamlanmış olmanın huzur ve mutluluğunu yaşıyorum.

Gezimize şu ülkelerin büyükelçi, büyükelçi eşleri ve diplomatları katıldı: Demokratik Kongo Cumhuriyeti , Çad, Gabon, Gana, Güney Sudan, Kongo Cumhuriyeti, Gine, Fildişi, Somali, Nijer, Kenya, Cezayir, Zambia, Mali, Güney Afrika, Libya, Nijerya, Fas, Ekvator Ginesi, Benin ve Ruanda. Önemli Devlet Adamı olması hasebiyle davetim üzerine gezimize hemşerimiz, Tokat sevdalısı Merkez Valimiz dostum Amir Valimiz ve değerli eşi katılarak moral desteği verdiler.

Ayrıca Valimizin oğlu, her zaman yanımda  ve yakınımda olan Serdar da ziyaretin başarılı geçmesi için öz verili şekilde çalıştı. Müteşekkirim.

Ziyaret resmî nitelik arz ettiği için güvenlik boyutu önem arz etmekteydi.

Misafirlerimiz iş adamı olmadıkları için ziyaret  ithalat ve ihracat amacına değil, Tokat’ımızın tarım, ticari, ekonomik, kültürel turizm  potansiyelini ve mutfağını  tanıtmaktı. 4 yıl önce Büyükelçi Marcel Mulumba‘ya Tokat gezisini teklif ettiğimde şaşırmış, Tokat nerede demişti.

Ziyaret son derece başarılı geçmiş ve amacına ulaşmıştır.

Her büyükelçi, ülkesinin ülkemizdeki Cumhurbaşkanı konumundadır. Bu nedenle çok önemli üst düzey bir ziyaret gerçekleşmiştir.

10 çocuklu çiftçi aileden çıkarak bürokrasinin zirvesine çıkmış, yabancı devlet başkanlarınca kimseye verilmeyen en büyük madalyalar verilmiş, defalarca başarının mutluluğunu yaşamış ve Sayın Cumhurbaşkanı ile yakın çalışmış bir hemşeriniz olarak şahsi reklama ihtiyacım olmadığını özellikle vurgulamak isterim.

Geçmişte Reşadiye ve Turhal için yaptığım işlerin başkaları tarafından sahiplendiğini üzüntüyle gördüm. Yapabileceklerimi yapma  yolunda kimse beni yolumdan edemeyeceğini bilmenizi isterim.

Gruplarda boş yere kimsenin vaktini almamak için yazmamaya çalışacağım.

Bilgi birikimimi doğduğum, büyüdüğüm Tokat’ımız için kullanmaya çalışacağım. Bundan sonra da benzer organizasyon yapmaya gayret edeceğim. Bu gezi, bundan sonrakiler için sağlam bir temel teşkil edecektir.

Özetle, ziyaret tarihi bir ziyaret oldu. Ziyaret amacına ulaşmıştır. Gelecekte Tokat’ımızın bu  ziyaretten önemli kazanımları olacaktır. Hepinize sağlık, huzur ve mutluluk dilerim.”

 

Ziyaretlere katılan Vali Amir Çiçek de büyükelçi ziyaretlerinin olumlu sonuçlar doğuracağını belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Değerli Büyükelçi Hulusi Kılıç Beyin doğup büyüdüğü yerlere bu derece ilgisinin  altında insan ve hemşeri sevgisi yatmakta olduğu bir kez daha ortaya çıkmaktadır. Bahsedilen etkinliğin doğuracağı olumlu sonuçlarını çok yakında göreceğimize inanıyorum. Değerli dostum ve hemşerim büyük elçi Hulusi Beyi tebrik ediyorum. Ayrıca bu organizasyonun yapılmasında destek olan meslektaşım Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı’ya ve ekibine, Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu’na ve ekibine, Tokat Ticaret ve Sanayi odası Başkanı Dr. Ali Çelik Bey’e ve ekibine, DİMES ailesine, iş formuna katılan işadamı ve bilim adamı, teknik ve sanayicilere teşekkür ederken kadirşinas, sıcak kanlı, misafirperver  Tokatlı hemşerilerimin ilgilerini belirtmek isterim. Onlara da teşekkür ediyorum.”


" BÜYÜKELÇİ KILIÇ VE VALİ ÇİÇEK’TEN BÜYÜKELÇİ GEZİLERİ DEĞERLENDİRMESİ konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere BÜYÜKELÇİ KILIÇ VE VALİ ÇİÇEK’TEN BÜYÜKELÇİ GEZİLERİ DEĞERLENDİRMESİ ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda BÜYÜKELÇİ KILIÇ VE VALİ ÇİÇEK’TEN BÜYÜKELÇİ GEZİLERİ DEĞERLENDİRMESİ ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yorumlar (1 Yorum)

  • Turan ÇETİN

    Sayın Büyükelçimize saygılarımı sunuyorum. benim memuriyete ilk girdiimde Dışişleri Bakanlığı Personel Dairesinde görevli idi. benim gibi gariban köylü çocuğuna çok ilgi ve yol gösterdi. Allah kendisinden razı olsun. kendilerine sağlıklı uzun ömür diliyorum. bu dediğim. yaklaşık 41 yıl önceki bir anıdır.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku