takip et takip et takip et
Gündem

17 Eylül 2020 - 681 Okunma

BURHAN YAMANOĞLU VEFAT ETTİ

Abone Ol

Türk Voleybolunun efsane isimlerinden Tokat’ın ilk Milli Voleybolcusu Burhan Yamanoğlu 90 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Spor hayatı boyunca Tokatlıya ışık olan, spor duayeni Tokat’ın yetiştirdiği ilk milli voleybolcu ve Tokatspor’un kurucularından değerli spor adamı Burhan Yamanoğlu dün vefat etti. Efsane voleybolcu 90 yaşında hayata gözlerini yumdu. Burhan Yamanoğlu dün Ali Paşa Camisinden öğle namazına müteakip alınarak, Erenler Mezarlığında defnedildi.

BURHAN YAMANOĞLU KİMDİR?

Burhan Yamanoğlu 1930 yılında Tokat’ta doğdu.1956 yılında Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesini Bitirdi.1953 yılında ülkemizde kurulan ilk voleybol A Milli Takımına seçildi.1954-1955 ve 1956 yıllarında milli takımda sporculuğu; 1959 yılında Beyrut Akdeniz oyunlarında voleybol Milli takımında antrenör ve sporcu olarak görev aldı. Aynı zamanda Voleybol Milli Takımımızda takım kaptanlığı yaptı.1964 yılında ilimizde fahri beden terbiyesi bölge Müdürlüğü ve voleybol il temsilciliği hizmetlerinde bulundu. Voleybol İl Temsilciliği görevini sürdüren Yamanoğlu İlimizde kurduğu ve bizzat oyuncu olarak oynadığı Voleybol İl karması takımıyla Ankara ilinde gerçekleştirilen Ali İhsan Kalmaz Bölgeler Karması Voleybol Turnuvasında İstanbul ve Ankara karmalarından sonra Tokat İl karması takımımızı Türkiye 3.’sü yaptı. İlimizde Voleybolun altyapısını oluşturmak üzere Voleybol antrenörlüğüne devam ederek birçok yetenekli genci Türk Voleyboluna kazandırdı. 1964 Yılında Fahri Beden Terbiyesi Bölge Müdürlüğü görevine başlayan İlimiz Sporuna büyük hizmetler gerçekleştiren ve görevi sırasında bugün ki Gazi Osman Paşa Stadyumunun yapılmasında ve ilimizden birçok spor branşında başarılı Milli sporcuların yetişmesinde pay sahibi olan Yamanoğlu 1967 yılında bu görevinden ayrılarak, Voleybol Federasyonu Yönetim kurulunda çeşitli görevler almıştır.

Mualla Yamanoğlu ile evli olan Burhan Yamanoğlu’nun İlke, İsmet Hakan ve Tarkan Yamanoğlu adında 3 çocuğu bulunuyordu.


" BURHAN YAMANOĞLU VEFAT ETTİ konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere BURHAN YAMANOĞLU VEFAT ETTİ ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda BURHAN YAMANOĞLU VEFAT ETTİ ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku