takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

9 Şubat 2017 - 08:35:11 - 19 Okunma

Bu Ufukta Güneş Batmıyor

Yola çıkmak isteyene yol açık, diyor ilk cümle. Ne güzel başlangıç! Böyle bir cümle insanı daha da güçlü hissettiriyor. Buyurun birlikte yola çıkalım.

“Okuma alışkanlığının istenilen düzeyde olmadığı günümüzde; okuyan, düşünen ve okuduklarıyla hayatına yön veren bireylerin yetişmesine katkı sağlamak, halkımızın özellikle gençlerimizin sahih kaynaklarla buluşmasına destek olmak.”  amacını taşıyan Ufka Yolculuk 5. Bilgi ve Kültür Yarışması’ndan bahsediyorum.

Yarışmaları şahsen pek sevmem. Hırsın ve nefsin hâkim olduğu ortamlar olduğundan samimî duygulardan uzak görürüm. Bu etkinliğin ise adı yarışma ama yarışmadan çok öte. Bu etkinlik başlı başına terbiye ve tedip merkezli.  Bir süreçle başlıyorsunuz. Öncelikle okumak gerekiyor. Sizi okumaya teşvik ediyor.

Günümüz hayatının hengamesinde yorulan insan zihni neyle dinlendir? Sürekli iş hayatı, sınavlar, alış verişler, trafik, hastalık, yoğun ve yorucu gündelik yaşamın içinden sizi kurtaracak bir umut doğuyor.  İlk emir: Oku! Bu etkinlikte de önce okumayla başlıyorsunuz. Herkesin Kur’an-ı Kerim’i okuması, okuyanların ise daha derinlemesine bilgi sahibi olması, esas olan budur.

1 Kasım 2016- 19 Şubat 2017 tarihlerinde ilanı yapılan ve son müracaatı 23 Şubat 2017 olan bu etkinliği başlatan değerli gönül insanlarını öncelikle tebrik ediyorum. 26 Mart 2017 tarihinde ise bilgilerimiz sınanacak. Sonrasında ödüller geliyor. İlde ve Türkiye genelinde ödüller dağıtılıyor.

Ben, bu etkinliğin sonunda hiç sınava girmesem bile çok şey kazanacağımı biliyorum. En başta Kur’an okuyacağım. En büyük çağrıya kulak vereceğim. Kalben dinleyeceğim. Anlamını, mesajını içimde değerlendireceğim, muhakeme edeceğim ve kendimi muhasebeden geçireceğim.

Etkinlik çeşitli kategorilerden oluşuyor. Yaşa göre şekillenmiş. Her grup akranına göre kendini sınayacak. Ciddi bir etkileşim doğuracağına inanıyorum.

Etkinlik umre ziyaretiyle taçlanmış. En ilginç ödül ise “dosta yolculuk” ismiyle Mısır, Tunus, Malezya, Fas, Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri, Endonezya gibi ülkelerinden birine gidiyorsunuz. Böylece aynı dinin mensubu olan bizler arasındaki bağ daha da güçlenmiş oluyor. Yeryüzü mescid oluyor  ve aynı yöne, Kabe’ye yöneliyoruz. Bu şuur bile yeter. Teknolojik aletler de var tabii ki. Hemen her yaş gruba dönük ödül konmuş.

            Biliyorum heyecanlandınız. Kendimden biliyorum, heyecan verici bir etkinlik. Peki, ne yapmalıyız? Hemen okumaya başlamak gerek. Her kategori için hazırlanmış kitaplar var.

            Sorumlu olunan mealler:

1-Feyzü’l-Furkân Kur’ân-ı Kerîm Meali – Hasan Tahsin Feyizli 2-Kur’an-ı Kerim Meali – Türkiye Diyanet Vakfı 3-Kuranı Hâkim ve Meali Kerim – Hasan Basri Çantay 4-Kur’an-ı Kerim Meali – Ömer Nasuhi Bilmen. Bu meallerden birisi ile de çalışabilirsiniz.  Son derece sahih kaynaklardan okumamız gerektiğini önerilen kitaplardan anlıyoruz.

            İçimizdeki güzel insanlar, gece gündüz Allah için çalışıyor, tanıtım yapıyor. Makam, pozisyon veya başka maksatla günümüzün geçtiği şu çağda, dünyaya bambaşka bir gözle bakan birileri var. O birilerinin sayılarını çoğalt Allah’ım! 

İlimizde de o birileri var. Deha Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü’nün değerli insanları. Gönül insanı olmak zordur. Her yere koşmanız, herkese yetişmeniz gerekir. Karşılık yoktur. Rıza-yı İlahi esastır. Yorulursunuz, kimseye de yorulduğunuzu söyleyemezsiniz. Söyleseniz yanlış anlarlar. Bu iş gönül işidir. Bir gönle girmek kolay değildir. Böylesi güzellik, irfan ve iyilik hareketini başlatan gönül erlerine selam olsun. Yolları açık olsun, diyor Yunus’a kulak verelim diyorum.


……

Bir gönülü yaptın ise

Er eteğin tuttun ise

Bir kez hayır ettin ise

Binde bir ise az değil

 

 

Yol odur ki doğru vara

Göz odur ki Hakk’ı göre

Er odur alçakta dura

Yüceden bakan göz değil

……. 

 

Yunus Emre


 

"Ali Bal" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku