takip et takip et takip et
Günlük

9 Ağustos 2019 - 09:43:43 - 36 Okunma

BOSNALI GENÇLER EĞİTİM BİR SEN’İN MİSAFİRİ

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nin  (TOGÜ) ev sahipliğinde şehrimize gelen Bosna Hersekli öğrenciler gezi ve ziyaretlerine devam ediyor.

Tokat Eğitim Bir-Sen 1 ve 2 Nolu Şube Başkanlığı; Bosna Hersek Cumhuriyeti’nde Türkoloji eğitimi veren dört üniversitenin Türk Dili ve Edebiyatı bölümlerinde okuyan toplam 40 öğrenciyi Gazi Osman Paşa Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Koordinatörü Fatih Yılmaz eşliğinde Eğitim Bir-Sen hizmet binasında akşam yemeğinde ağırladı.

Şube Başkanları Şaban Ceylan, Mehmet Demirtaş ve Saray Bosna Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Mehmet Akif Yaman program açılışında misafirlere Bosna-Türkiye kardeşliği merkezli konuşma yaptılar.

Eğitim Bir-Sen 1 Nolu Şube Başkanı Ceylan, “Tarihimiz, kültürümüz, geçmişimiz Bosnalı kardeşlerimizle bizi Tokat‘ta buluşturdu. Öncülüğünü yapan Rektörümüze teşekkür ediyorum diyerek, Bosnalı kardeşlerimizi kadim şehir Tokat’ta görmekten ve misafir etmekten duydukları memnuniyeti dile getirdi.Bosna’nın geçirdiği zor zamanlara gönderme yapan Ceylan, o günleri unutmayan gençlerin Bosna’nın geleceğini de inşa edeceğini belirterek Çanakkale’de yatan binlerce Bosnalı, Bosnanın 92-95 yıllarında yaşadığı katliama seyirci kalmayıp oraya giden ve şehit  olan elli Türk vatandaşımız ve 250 bin Bosnalı kardeşimizi unutmayacağız onlar için sizden dua ve Fatiha okumanızı istiyorum Ailelerinize selam ediyorum.” dedi.

2 Nolu Şube Başkanı Mehmet Demirtaş ise “Bosna mücadelesine Türkiye olarak hep gıpta ile baktıklarını, Aliya İzzetbegoviç olmak üzere  bu mücadelede adı geçen bütün kahramanların Türkiye nazarında çok önemli bir yere sahip.” şeklinde konuştu.

Yunus Emre Enstitüsü Müdürü M. Akif Yaman konuşmasında Öğrencilerimizin Tokatta ki programlarını takip ettiğini çok beğendiğini ifade ederek kardeşlik hukukunun gereğini yerine getiren bu ağırlama ve program için Eğitim Bir Sen yönetimine teşekkür ettiğini  belirtti.  Geceye anlam katan Eğitimci, Yazar ve Şair Ali Bal ve Mustafa Uçurum edebiyat gönül coğrafyamızdaki kardeşliğe değinerek, ortak edebiyatımız ve tarihimiz üzerine gençlerle sohbet gerçekleştirdi.

Ali Bal konuşmasında; Osmanlı ile başlayan ortak dilimizden hareketle ortak edebiyatımızdan bahsederek, Bosna halkıyla olan kardeşliğe dikkat çekti. Bal, “Osmanlı döneminde Bosnalı birçok şairin divanı vardır, kültürümüzün uç beyleri olan Bosnalı kardeşlerimiz ile bağımız sürmektedir. Günümüz Bosna edebiyatın güçlü sesi Cemalettin Latiç de şiirinin temelinde ilham olarak Yunus’u görmektedir, Osmanlı’dan tevarüs eden kültür ortamlarında yetişmiş ve sufizmi benimsemiştir. Bosnalı gençlerimiz, Bosna edebiyat tarihini öğrendikçe Osmanlı’yı daha iyi tanıyacaklar ve kardeşlik hukukumuz artacaktır, dedi.

Mustafa Uçurum da iki ülkenin ortak edebiyatından, Türk yazar ve şairlerin eserlerindeki Bosna temasından bahsederek, “Bizler için İstanbul neyse, Kudüs de aynı değerdedir, Bosna da aynı değerde. Çünkü bizler Aliya’nın İslam Deklarasyonu’nu başucu yapan bir milletiz. Bosna’nın insanlığa örnek olan mücadelesini hayranlıkla izlemiş bir kardeş ülkeyiz. Gönül birlikteliğimiz tarihten güç olarak gelişmeye devam ediyor. Sizler için bundan sonra Türkiye demek sadece İstanbul, Ankara anlamına gelmeyecek. Sizin hayatınızda bir Tokat sayfası da açıldı. Artık Tokat dendiğinde aklınıza bütün güzellikleriyle bu şehir gelecek. Dostluğumuz, gönül birlikteliğimiz daim olsun.” İfadelerini kullandı.

Daha sonra Ali Bal ve Mustafa Uçurum Bilge Kral Aliya İzzet Begoviç’i, Yunus Emre’yi ve Mehmet Akif Ersoy’u anarak şiir dolu bir geceyi öğrencilere yaşattılar.

Program sonunda öğrencilerden Ahmet, Bosnalı Milli Şair Cemalettin Latiç’ten “Anne Baba Neden Yoksunuz” adlı duygu yüklü şiiri Boşnakça okurken, Nejla isimli öğrenci Orhan Veli Kanık’ın en güzel şiirlerinden “İstanbul’u dinliyorum gözlerim kapalı” adlı şiiri ezberden Türkçe seslendirdi.


" BOSNALI GENÇLER EĞİTİM BİR SEN’İN MİSAFİRİ konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere BOSNALI GENÇLER EĞİTİM BİR SEN’İN MİSAFİRİ ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda BOSNALI GENÇLER EĞİTİM BİR SEN’İN MİSAFİRİ ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku