takip et takip et takip et
Gündem

31 Ekim 2019 - 408 Okunma

BOR ENSTİTÜSÜ’NDEN 2020 ATAĞI

Abone Ol

Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü, 2020’de stratejik beş bor madeni ürünün ticarileştirileceğini açıkladı. Bu ürünler, “Bor nitrür kaplama, ahşap emprenye kimyasalı, borlu hafif tuğla, alev almaz çadır, hidrojen üretimi ve yakıt pili” olarak sıralandı.

Bor araştırmalarına ilişkin yürütülen 278 projeden 222’sinin sonuçlandığını, 48’inin de devam ettiğini belirten Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü, yüzde 4,5 olan borun yurt içi tüketim değerinin yüzde 10’a çıkarılacağını kaydetti.

2020’de stratejik beş bor madeni ürünün ticarileştirileceğini açıkladı. Bu ürünler, “Bor nitrür kaplama, ahşap emprenye kimyasalı, borlu hafif tuğla, alev almaz çadır, hidrojen üretimi ve yakıt pili” olarak sıralandı.

Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü, Türkiye’de ve dünyada bor ürün ve teknolojilerinin geniş bir şekilde kullanımı, yeni bor ürünleri üretimi ve geliştirilmesini sağlamak için farklı alanlarda kullanıcıların araştırmalarına bilimsel ortamı sağlamayı hedeflediklerini belirtirken, bugüne kadar 278 proje yürütülüp veya desteklendiğini, bunlardan 222’sinin sonuçlandırıldığını kaydetti. Enstitü, 48 projenin devam etmekte olduğunu, projelerin, 7 katagoride desteklendiğini belirterek, 2020 projelerini ise, şöyle sıraladı:

İMPLANT, YAKIT PİLİ…

“Mobil bor temelli drojen üretim sistemi ve yakıt pili elektrikli araç entegrasyonu, borlu organik bileşiklerin üretilmesi, borlu ortopedik implantların kaplanması, fiziksel ve kimyasal yöntemlerle borlu kaplama teknolojilerinin geliştirilmesi, cam elyaf ve komposit, borlu polimerlerin sentezi, borlu malzemeler, bor içerikli kremlerin yara iyileşmesi üzerine etkisi.”

TÜKETİM YÜZDE 10’A ÇIKACAK

Bor Enstitüsü, yüzde 4.5 oranındaki borun yurtiçi tüketim değerlerinin yüzde 10 seviyesine çıkarmasını hedeflediklerini kaydetti. Üniversite ve sanayi iş birliği ile laboratuvar altyapısını geliştirerek yürüttüğü ve desteklediği projelerden oluşan bilgi birikiminin sanayiye aktarılması için ürünlerin ticarileşme çalışmalarına da yön verildiğini belirten Bor Enstitüsü, beş ürünü ticarileştirdiklerini, 2020’de de beş ürünü daha ticarileştireceklerini kaydetti. Ticarileşen ürünleri, “elementel bor, bor nitrür tozu, borlu gübre, akrilik elyaf ve borlu sünger” olarak sıralayan Bor Enstütüsü, 2020’de ticarileşecek ürünleri ise, “bor nitrür kaplama, ahşap emprenye kimyasalı, borlu hafif tuğla, alev almaz çadır ile hidrojen üretimi ve yakit pili” olarak sıraladı. (Kaynak:bik.gov)


" BOR ENSTİTÜSÜ’NDEN 2020 ATAĞI konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere BOR ENSTİTÜSÜ’NDEN 2020 ATAĞI ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda BOR ENSTİTÜSÜ’NDEN 2020 ATAĞI ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku