Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.249,93 0,48%
Çeyrek Altın 2.343,00 2,27%
Yarım Altın 4.715,00 2,90%
Tam Altın 9.079,61 0,33%
BÖLGEDEN VE DÜNYADAN HABERLER

BÖLGEDEN VE DÜNYADAN HABERLER

ABONE OL
09 Eylül 2020, 10:12:14

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından düzenlenen gündem bilgilendirme raporunda bölgede ve dünyada öne çıkan bilgilere yer verildi. Açıklanan raporda özetle şu ifadelere yer verildi:

Türkiye: Antalya’nın Kumluca ilçesinde tur teknesiyle yasa dışı yollardan yurt dışına çıkmaya çalışan 194 düzensiz göçmen yakalandı.  Sahil güvenlik ekiplerince kıyıya yanaştırılan teknede Afganistan, İran, Somali, Mısır ve Somali uyruklu 165 düzensiz göçmenin bulunduğu belirlendi.

 Kuzey Afrika: Libya ordusu, ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter’e bağlı milislere ait bir askeri helikopteri başkent Trablus’un doğusunda ele geçirdi.  Libya ordusuna bağlı Sirte ve Cufra Ortak Operasyon Dairesi Sözcüsü General AbdulhadiDırah, AA muhabirine yaptığı açıklamada, başkentin doğusundaki Ebu Kıreyn bölgesinde Hafter milislerine ait bir helikopterin zorunlu iniş yaptıktan sonra ordu güçleri tarafından ele geçirildiğini belirtti.  Libya Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Halid el-Mişri, İspanya Dışişleri Bakanı AranchaGonzalezLaya ile ülkede siyasi diyaloğun yeniden başlamasını görüştü. Mişri ile İspanyol Bakan Laya, ateşkes için yapılan girişimler, siyasi diyaloğun yeniden başlaması fırsatları ve başarılı olması için uygun ortamın oluşturulması, İspanya’nın Libya’da siyasi süreci ileri taşımak için oynadığı rol gibi başlıkları ele aldı. İkili görüşmede ayrıca, Libya’daki askeri ve siyasi durumu, ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter’e bağlı milislerin saldırılarının neden olduğu etkileri konuştu. Libya hükümeti ile ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter’in siyasi müttefiki Tobruk Temsilciler Meclisi (TM) arasında gerçekleştirilen “Libya Diyalog Toplantısı” devam ediyor.  Fas’ın Buznika kentinde gerçekleştirilen toplantının bugünkü oturumuna Libya Devlet Yüksek Konseyi ile Temsilciler Meclisi’nden (TM) oluşan iki heyet katılıyor. AA muhabirinin yerel kaynaklardan aldığı bilgiye göre, Libya krizinin çözümü için icra edilen toplantıda her iki tarafın da bazı dosyalar üzerinde uzlaşmaya varması bekleniyor.

DİKKAT!  TOKAT'TA KONUT SATIŞLARI ARTTI

Afrika: Somali’nin Jubaland eyaletinde terör örgütü Eş-Şebab, askeri konvoya intihar saldırısı düzenledi. Eş-Şebab üyeleri, Jubaland eyaletine bağlı Kismayo’ya 60 kilometre uzaklıktaki JanayAbdala bölgesinde ABD, Kenya ve Somali askerilerin bulunduğu konvoya intihar saldırısı düzenledi.  Saldırının ardından ordu ile Eş-Şebab üyeleri arasında çıkan çatışmada birçok kişi hayatını kaybetti, çok sayıda kişi yaralandı.  Türkiye Diyanet Vakfı (TDV), Sudan’da yaşanan sel felaketinin ardından bölgede yaşayanlara yardımlarını ulaştırmaya devam ediyor. TDV’den yapılan açıklamaya göre, günlerce etkili olan sağanağın ardından son 80 yılın en büyük doğal afetlerinden birini yaşayan Sudan’a Türkiye Diyanet Vakfı yardım ulaştırdı.

Avrupa: Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Thaçi, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini aktararak Kosova ile İsrail’in birbirlerini karşılıklı tanımalarının Türkiye ile ortaklıklarını hiçbir koşulda zedelemeyeceğini ifade etti.  Hem Arap Birliği hem de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kosova ile İsrail arasındaki karşılıklı tanıma konusunda endişelerini anladıklarını belirten Thaçi, “Cumhurbaşkanı Erdoğan ile iletişimdeyim. Kendisi ile telefonda görüştüm ve bu tanıma Türkiye ile stratejik, dostane ve kardeşçe olan ortaklığımızı hiçbir koşulda zedelemeyecek.” ifadelerini kullandı. İngiltere’nin başkenti Londra’da, İsrail ile normalleşme anlaşması yapan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) protesto edildi. WikiLeaks’in kurucusu JulianAssange’ın ABD’ye iade davasında hakim karşısına çıktığı OldBailey Mahkeme binası önündeki protestoda, BAE Veliaht Prensi Muhammed Bin Zayid’i “şeytan” gibi gösteren şişme bir balon kullanıldı.  Atina merkezli “Ta Nea” gazetesi, Yunanistan halkının Türkiye ile yaşanan gerginliğe ilişkin yaptığı kamuoyu araştırmasının sonuçlarını yayımladı.  Gazetenin Türkiye ile gerginliğin giderilmesi için “diyalog yoluna gidilip gidilmemesi” yönündeki sorusuna, araştırmaya katılanların yüzde 69,8’i “evet, diyaloğa gidilmeli” yanıtını verdi.  Araştırmaya katılanların 63,7’si, Türkiye ile gelecek dönemde “ciddi bir olay yaşanması” ihtimalinin “yüksek veya orta derecede” olduğunu düşünürken, katılımcıların 34,5’i bu ihtimalin “küçük veya hiç olmadığı” yönünde görüş bildirdi.  Yunanistan’ın, Türkiye’ye karşı “askeri imkanlarını kullanması gerekip gerekmediği” sorusuna da araştırmaya katılanların yüzde 49,2’i “kullanmalı veya muhtemelen kullanmalı” cevabını verirken, katılımcıların yüzde 47,1’i ise bu soruyu “hayır veya muhtemelen hayır” şeklinde yanıtladı.

DİKKAT!  TOKAT MİLLETVEKİLİ ARSLAN, GAZETECİLERİN GÜNÜNÜ KUTLADI
Turkiye Cumhuriyeti Cumhurbaskanligi
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Önemli İçerikler