Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.313,89 2,02%
Çeyrek Altın 2.300,00 1,28%
Yarım Altın 4.585,00 0,64%
Tam Altın 8.957,55 1,21%
Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? Boğaz Ağrısına İyi Gelen 14 Etkili Çözüm

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? Boğaz Ağrısına İyi Gelen 14 Etkili Çözüm

ABONE OL
09 Mayıs 2023, 04:43:51

Boğaz ağrısı, soğuk algınlığı, grip, bademcik iltihabı veya enfeksiyon gibi birçok nedenden kaynaklanabilir ve oldukça rahatsızlık vericidir. Ancak endişelenmeyin, çünkü boğaz ağrısına iyi gelen birçok etkili çözüm vardır. Bu yazımızda, boğaz ağrısından kurtulmanıza yardımcı olacak 14 etkili yöntemi sıraladık. Boğaz ağrısına ne iyi gelir, öğrenmek istiyorsanız doğru yerdesiniz!

Boğaz Ağrısı İçin Etkili Ev İlaçları

Bu makale, tıbbi doğruluk ve güvenirlilik açısından kontrol edilmiş olup, Medikal Rehber İçerik Politikası’na uygun olarak hazırlanmıştır. “Boğaz ağrısına ne iyi gelir?” sorusunu hepimiz araştırmışızdır, çünkü boğaz ağrısı hepimizin başına gelen can sıkıcı bir şeydir. Özellikle kış aylarında, soğuk algınlığı ve grip gibi virüs kaynaklı hastalıklardan kaynaklanan boğaz ağrıları, bazen bakteri kaynaklı enfeksiyonlardan da kaynaklanabiliyor. Boğaz ağrısının nedeni ne olursa olsun, alabileceğiniz bazı önlemlerle boğaz ağrısını kısa sürede geçirebilirsiniz.

Tuzlu Su Gargarası

Tuzlu su gargarası, boğaz ağrısı için günlük rutininize kolayca ekleyebileceğiniz etkili bir ev ilacıdır. Tuz ve su oranı kişiden kişiye değişse de bir su bardağı ılık suya yarım çay kaşığı tuz koymanız yeterli olacaktır. Daha sonra ise boğaz ağrısına iyi gelmesi için bununla gargara yapabilirsiniz. Tuzlu su, iltihaplı boğazdan balgamı ve mikropları temizleyebilir ve şişmeyi azaltabilir.

Kabartma Tozu Gargarası

Kabartma tozu ile yapılan gargara solüsyonu, geleneksel tuzlu su solüsyonuna benzer bir alternatiftir. Bir bardak ılık suya çeyrek çay kaşık kabartma tozu ekleyebilirsiniz ve bu solüsyonu gargara yoluyla ağız ve boğazı temizlemek için kullanabilirsiniz. Bu şekilde boğaz ağrınızı yatıştırabilir ve boğazınızdaki olası balgamı temizleyebilirsiniz. Bu işlemi günde birkaç defa tekrarlayabilirsiniz.

Limon Suyu ve Elma Sirkesi Gargarası

Bakterileri azaltmak ve boğazı yatıştırmak için eşit miktarda limon suyu ve ılık su karışımıyla gargara yapmak da oldukça etkili bir yöntemdir. Limon suyunuz yoksa, hafif bir doğal gargara solüsyonu yapmak için bir bardak ısıtılmış suya bir veya iki yemek kaşığı elma sirkesi de ekleyebilirsiniz.

DİKKAT!  EVDE EGZERSİZ YAPARAK FORMDA KALIN!

Oksijenli Su Gargarası

Hidrojen peroksit olarak da bilinen oksijenli su, boğazda ve ağızda boğaz ağrısına neden olabilecek bakterileri öldürebilir. Suyun miktarının yüzde üçü kadar suya eklenen oksijenli su ile gargara yapmak, boğaz ağrısını hafifletebilir. Ancak bu karışımla 90 saniyeden fazla gargara yapmamanız önerilir. Ayrıca, bu karışımı yutmamaya da dikkat etmelisiniz.

Antibakteriyel Gargara

Ağızda bulunan ve boğaz ağrısına neden olabilecek bakterileri öldürmek ve azaltmak için eczaneden reçetesiz alabileceğiniz antibakteriyel solüsyonlarla da gargara yapabilirsiniz. Antibakteriyel gargara, virüslerin neden olduğu boğaz ağrılarında daha az etkili olsa da bakterilerin neden olduğu boğaz ağrısını hızlı bir şekilde rahatlatabilir.

Meyan Kökü Gargarası

Meyan kökü ve ılık suyla yapılan bir karışım, boğaz ağrısı ve boğazdaki tıkanıklığı gidermek için başka bir etkili gargara çözümüdür. Meyan kökü ağrı giderici özelliklere sahiptir ve solunum yolu hastalıklarıyla ilişkili virüslerle savaşmak için bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilir. Ancak, hamile veya emziren kişiler meyan kökü kullanmamalıdır.

Bal

Genellikle boğaz ağrılarını yatıştırmasıyla bilinen balın kıvamı, rahatlama için boğazı nazikçe kaplayabilir. Bal aynı zamanda bir antibakteriyeldir ve bağışıklık sistemini

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments