takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

8 Nisan 2020 - 11:16:42 - 776 Okunma

BİR İNSANA DOKUNMAK

Bazı anlar vardır insan belleğinde yıllarca kalır. Bazı anlar ise birkaç dakika sonra yok olup silinir. Düşünme ve idrak etme gücünde olan biz insanlar için bu bir gereklilik midir yoksa yapı taşlarımıza sonradan mı kazınmıştır?

Mutlaka her insanın yapı taşı özgün ve farklı özelliklerde ve kabiliyette. Olayları farklı algılama ve değerlendirme normal gibi görülebilir. Bunu da yaşadığımız her gün insan davranışlarından daha iyi anlıyor ve gözlemleyebiliyoruz. Ortak akıl, ortak algı, ortak değerlendirme, ortak sonuca ulaşabilme noktasında köreliyoruz gibi hissediyorum.

Ortak akıldan kastım tek merkezli fikir beyan etme değildir. Bireysel ve özgür fikirlerin tek olan doğruyu bulma ve o doğru etrafında bütünleşmesidir.

Özellikle insan olarak bizleri bir arada tutabilecek değerleri çok çabuk unuttuğumuz gibi, bizi birbirimize düşman edecek eylem ve fiilleri yıllarca hafızamızda tutmak suretiyle sürekli olarak bu olayların farklı versiyonlar ile yenilenmesi ve tekrar tekrar yaşanmasına yol açıyoruz. Bu durumun ortaya çıkması yıllardır insan üzerinde oynanan büyük oyunların sonucudur. Doğasında var olan pozitif yönlü güçlü duygular (iyilik, acıma hissi, yardımlaşma hissi, vicdan, adalet, ahlak, sevgi vb.) acımasızca uygulanan kitlesel eğitsel, sosyolojik, fiziksel programlar sayesinde negatif yöne çevrilmiştir. Artık en mazlum ve munis huylu toplumlar bile en azgın ve acımasız toplumlara dönüştürülmüştür. Bunu bugünlerde daha iyi görmekte ve maalesef yaşamaktayız. Savaşlar, toplum içi şiddet olayları, siyasal ayrışma, sosyolojik ayrışma, salgınlar ve ekonomik çöküş büyük bir resmin tamamlayıcı parçalarıdır.

Tüm bu resimleri iyi inceleme ve değerlendirmek tümünde geldiğimiz ve bizi götürmek istedikleri sonucun görülmesini sağlayacaktır.

İyiliksever bir toplum olduğumuzu savunanlara sormak istiyorum. İyilikler ve sevgi sadece bizim gibi düşünen insanlara ulaşmakla mı olur? Peki, bizim gibi giyinmeyen, bizim gibi yaşamayan, bizim gibi inanmayan, rengi-dili-dini bizim gibi olmayan, bizim gibi düşünmeyen insanlar sizler için ne ifade etmektedir? Adalet ve hak kendimiz gibi düşünenlere karşı farklı düşünmeyenlere karşı farklı mı işlemeli?

Sorguların altında ben şahsen eziliyorum. Öyle bir toplum haline geldik ki her şeyimiz riya. Düşündüklerimiz ve yaşadıklarımız farklı farklı. Aslında yine başa dönersek özgür ve sağlıklı karar verme yetisinde olan bireylerin tüm bu kötülüklerin üstesinden geleceğine inanıyorum. Bu insanlar gerçeklerin ışığı altında doğru olanın mücadelesini verecektir. Peki, gerçeklik nedir? Bana göre farklı, diğerine göre farklı olan bir durum mudur? Bunun sorgusunu yapabilme yeterliliği bireylerden alınmadan önce insanların ferdi, demokratik ve sosyolojik tepki verme kabiliyetleri vardı. Akla, bilime, düşünceye aykırı durumlarda o özgür bireysel refleks anında harekete geçerek toplumsal tepkiye dönüşebiliyordu. Peki, geldiğimiz noktada şimdi durum nedir? Bunu sizlerin düşünmesini istiyorum.

İnsana dokunmak, onu ekonomik, sosyal ve düşünsel olarak belli merkezlere muhtaç hale getirmek değildir. İnsana dokunmak kafesteki bülbülü serbest bırakıp özgürlüğüne kavuşturmak gibidir. Bireyin hür iradesi, düşüncesi, görüşü ve yaşam tercihlerine saygı duymaktır. Bu da sevgiden geçer. Tabi benden olmayan her şeyi ve herkesi. Biz olduğumuzda insana dokunmuş oluruz.

İnsana dokunmak mı istiyorsun? Önce kendine dokun içinde ne kadar sana ait olmayan duygu, düşünce ve kir içerisinde yükleme varsa arın. Kendimizi sıfırlama ve yeniden doğma vakti…

Ünal Kar

Şair-Yazar

"Ünal Kar" diğer yazıları için tıklayın.

Yorumlar (2 Yorum)

  • Hasan Ergin

    Kalemine yuregine saglik ustadim.Tam anlamiyla toplumun kanayan yarasina tam bir pansuman gibi olmus.Once insan olup insanligi sevmek Harika.

  • Yüksel Akcum

    Her anlamda insani duyguların yok olduğu zaman diliminde yarınlara kalacak olan o has duygu sevgi olsun .Topumları bütünsel kılacak birliktelik hoşgorüdür.Harika bir anlatımla insan olmanın insan kalabilmenin erdeminde başarılar diliyorum

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku