takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

18 Eylül 2020 - 11:24:07 - 1141 Okunma

BİR DUAYENİMİZİ DAHA KAYBETTİK (BURHAN YAMANOĞLU)

Tokat’ımızın Türkiye Spor Arenası’nda ki çok önemli bir isim yapmış olan Milli Voleybolcumuz Burhan Yamanoğlu’nu kaybettik. Türk Voleybol tarihinde Tokat’ımızın kıymetli bir yeri vardır. Milli Takım Antrenörlüğü ve Milli Takım oyunculuğu yapan kıymetli spor adamlarından Burhan Yamanoğlu 90 yıllık ömründe Türk voleybol tarihine adını övgü ile yazdırmış duayen sıfatını almış isimler arasında en başta gelenlerinden birisiydi. Kendisine buradan başta Yamanoğlu ailesi olmak üzere ülkemiz ve Tokat’ımız, Tokatspor’umuzun camialarına başsağlığı diliyoruz. Tokat’ımızın çok büyük çınarı da duayeniz aramızdan uçup gitmiş bulunuyor.

            Duayenimiz Milli Voleybolcu Burhan Yamanoğlu 1930 yılında Tokat ilinde doğdu. 1956 yılında Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesini bitirdi. 1953 yılında Ülkemizde kurulan ilk voleybol A Milli Takımına seçildi. 1954-55 ve 56 yıllarında Milli Takım sporculuğu, 1959 yılında Beyrut Olimpiyatlarında da Milli Takımında da Antrenör ve sporcu olarak görev aldı. Aynı zamanda Türk Voleybol Milli Takımında kaptanlık yaptı. Duayenimizin bu özellikleri yanı sıra 1969 yılında kurulan Tokatspor’umuzun kurucu yönetim kurulunun ikinci başkanlığı, 1964 yılında da ilimizde fahri beden terbiyesi bölge müdürlüğü ve voleybol il temsilciliği hizmetlerinde de bulundu.

Duayenimizin şahsımızın arşivinde de önemli bir yeri vardır.

  1. 1970 yılında Tokatspor Teknik Direktörü olduğum yıllarda duayenimiz Tokatspor’umuzun ikinci başkanı ve spor direktörü idi. Bu birlikteliğimizde kendisinin ne kadar spor adamı olduğunu şahsım ve tüm Tokatlılar davranışları zaman zaman yapmış olduğu önemli tavsiyelerinde anlamış oluyoruz.
  2. Duayenimizin o zamanlar bu önemli davranışlarından bahsetmeden geçemeyeceğim. 1969 yılında Tokatspor kurulduğunda kulübümüzün TFF’ye ibra edilmesi için o zamanların aşağı yukarı 25 Milyar tutan bir teminat vermesi lazım idi. Duayenimiz o zamanlar bu teminata karşı kendi şahsi çekini vermiştir. Yeri geldiğinde TFF bu çeki nakit olarak kullandı. Kendisi şimdi ki yöneticilerin yaptığı gibi bu ücreti hiçbir zaman istememiştir. Bu iyiliği de kendisiyle beraber öbür dünyayı gitmiş bulunuyor.
  3. Milli Voleybolcumuz Burhan Yamanoğlu 1950 yıllarında Ankara’da talebe iken, ilk Cumhurbaşkanımız Atatürk’ün naşının yattığı Anıt mezarına (Anıtkabir) yapılışında da çalışmalarda bulunması her Türk gencine nasip olmamıştır. Bu çok önemli davranışı ile duayenimiz Milli Voleybolcu Burhan Yamanoğlu ile Tokatlı olarak kendisiyle gurur duyuyoruz.
  4. Duayenimiz Burhan Yamanoğlu Tokat’ımızda yapmış olduğu çeşitli görevlerinin yanı sıra Ankara Veteriner Fakültesinde mezun oldu. Bu alanda da Tokat’ımızın Veteriner Doktor Burhan Yamanoğlu olarak yaptığı hizmetleri de bahsetmeden geçemiyoruz. Bu alandaki tüm yenilikleri bu işle uğraşan esnafımıza anlatması bu alanda da çok önemlidir.

Hülasa olarak her faninin başına gelecek olan bu ölümü herkese nasip olması dileğiyle başta ailesi olmak üzere Tüm Tokatlılara, tüm Tokatspor’lulara, Türk Voleybol camiasına baş sağlığı diliyor sayın sporseverlere sevgi ve saygılar sunuyoruz.

"Ercan Süsoy" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku
şekilli nick yazma BeConvert codlio web tasarım ajansı kutrtv ilhan kut kimdir
html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf