Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.159,73 0,36%
Çeyrek Altın 1.935,00 0,62%
Bitcoin 443030 -1.17697%
Ethereum 31055 -1.28963%
Yarım Altın 3.870,00 0,60%
Tam Altın 7.691,64 -0,74%
BİR AYLIK YAĞMUR BİR GÜNDE YAĞDI

BİR AYLIK YAĞMUR BİR GÜNDE YAĞDI

ABONE OL
24 Ağustos 2019, 09:36:16
Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu geçtiğimiz günlerde etkili olan sağanakta oluşan zararlara ilişkin bilgilendirme yaptı. Eroğlu, "Normalde günlük 1.2 kilogram metrekareye yağmur yağarken, çarşamba günü bir ayda yağacak yağmur kadar yağış olmuş ve metrekareye bir günde, 34.2 kilogram Yağmur yağmıştır." dedi.

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu geçtiğimiz günlerde etkili olan sağanakta oluşan zararlara ilişkin bilgilendirme yaptı. Eroğlu, “Normalde günlük 1.2 kilogram metrekareye yağmur yağarken, çarşamba günü bir ayda yağacak yağmur kadar yağış olmuş ve metrekareye bir günde, 34.2 kilogram Yağmur yağmıştır.” dedi.

Tokat’ta çarşamba günü akşam saatlerinde etkili olan sağanakta birçok ev ve işyerini su bastı. Bazı belde ve köylerde sağanak sele neden oldu. Geçtiğimiz gün yaşanan şiddetli yağış nedeniyle zarar gören iş yerlerine ziyarette bulunan Başkan Eroğlu daha sonra basın açıklaması yaparak oluşan zararla ilgili bilgi verdi.

Şiddetli yağıştan ev ve işyerleri zarar gören vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini ileten Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, telafi edilemeyecek zararlar olmadığını kaydetti. Şiddetli yağışa ilişkin bilgi veren Eyüp Eroğlu, “Meteorolojiden aldığımız bilgiye göre, son 50 yılın ortalamaları baz alındığında, Normalde günlük 1.2 kilogram metrekareye yağmur yağarken, çarşamba günü bir ayda yağacak Yağmur kadar yağış olmuş ve metrekareye bir günde, 34.2 kilogram Yağmur yağmıştır. Yine meteorolojiden aldığımız bilgiye göre, Almus’ta 27 kilogram ,Turhal’da 16.2 kilogram, Reşadiye’de 10.1 kilogram, Kızılcaören’de de 11.6 kilogram metrekareye yağmur düştüğü göz önüne alınırsa, çarşamba günkü yağışlı havanın merkezinin de Tokat merkez ilçe olduğu tespit edilmiştir. Tüm bu olumsuz hava şartlarında Tokat Belediyesi olarak, çarşamba akşam saat sekizde yoğunlaşarak başlayan sağanak yağış sonucu, meydana gelen olumsuzluklar, belediye ekiplerimizin yoğun ve özverili çalışmaları sonucu, gece saat 1 itibari ile neticelendirilerek, şehirde hayat normale dönmüştür.” ifadelerini kullandı.

bir aylik yagmur bir gunde yagdi 1

BELEDİYE EKİPLERİ ÖNCEDEN ÖNLEM ALDI

Belediye ekiplerinin Yeşilırmak ve Behzat Deresinde yağıştan önce önlem aldığını belirten Eroğlu, şunları kaydetti:

“Meteorolojiden yağışla ilgili bilgileri önceden alan ekiplerimiz, ivedilikle Yeşilırmak üzerinde bulunan Kanal Tokat’taki seti indirerek, burada meydana gelebilecek olası bir taşkının önüne geçmiştir. Yine bir gün öncesinden Behzat Deresinde biriken atıkların ve çöplerin, temizliği yapılarak, mazgalların açık olması sağlanmış, yağmur öncesi tedbirler alınmıştır. Ancak şüphesiz 1 aylık ortalama yağmurun bir günde şehrimize yağması, bir kısım yerlerde olumsuzluklar yaşamamıza sebep olmuştur. Özellikle Yüksek Kahve bölgesindeki logarların aşırı biriken yağmur sularını kaldırmaması üzerine bu bölgeye vidanjör ve temizlik ekipleri derhal sevk edilmiştir. Lakin çay bağları Kemer Bağları Abdulfettah ve Saraçoğlu Caddesi’nden gelen yoğun yağış, en çukur bölge olan yüksek kahve bölgesinde yoğunlaşarak, bu bölgedeki bazı işyerlerinin sular altında kalmasına sebep olmuştur. Bu bölgede yağıştan dolayı birtakım olumsuzluklar yaşayan esnaf kardeşlerime geçmiş olsun dileklerimi iletmek istiyorum. Aşırı yağıştan etkilenen bir diğer bölgede, Karşıyaka Sayıbaş Kooperatifi’nin bulunduğu bölgedir. Bu bölgede de kottan kazanılan dairelerde odunlukların ve depoların, daireye çevrildiği yerlerde hasarlar meydana gelmiştir. Kemer ve Çaybağları bölgesinde yola Taşan rusubat ve toprak kayması sonucu yollarda kapanmalar meydana gelmiştir. Kümbet Mahallesi Fatih Caddesinde su birikintisi oluşmuş yer yer işyeri ve evlerin bodrum katlarına su dolduğu gözlemlenmiştir.  Yine tespitlerimize göre, çatı sularının kanalizasyonlara bırakılması ve bodrumlarda ki havalandırmaların yüzey ile sıfır olması su taşkınlarının evlere dolmasına sebebiyet vermiştir. Tüm bu olumsuzluklara rağmen, akşam 8’de başlayan yoğun yağışın meydana getirdiği olumsuzluk, belediye ekiplerimizin yoğun ve özverili çalışması sonucu, gece saat 01 itibarıyla neticelendirilerek hayat normale dönmüştür. Zabıta ekiplerimizin tespit ettiği zarar ziyan ile ilgili çalışmalarımız devam etmekte olup, her türlü konuda mağdur olan vatandaşlarımızın yanında olacağız. Selden zarar gören alt yapı ile ilgili olumsuzluklar süratle giderilmiştir. Değerli hemşerilerime bir kez daha geçmiş olsun dileklerimi iletirken, Cenabı Allah’tan ilimizi ve ülkemizi bu tür afetlerden korumasını niyaz ederim.”

bir aylik yagmur bir gunde yagdi 2

ALTYAPI YENİLEME ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Şehrin altyapı konusunda ivedilikle çalışmaların devam ettiğini belirten Başkan Eroğlu, ekiplere verdiği talimatla özellikle Behzat Bulvarı Yüksek Kahve civarında ve Gaziosmanpaşa Bulvarında eski 200’lük yağmur hatlarının yerine yeni menfez ve 300’lük yağmursuyu hatları yapılmaya başlandı. Tokat Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü ekipleri tarafından devam eden çalışmalarla yağmursuyu hatları yeniden düzenleniyor.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments