Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.313,37 1,98%
Çeyrek Altın 2.298,00 1,19%
Yarım Altın 4.584,00 0,61%
Tam Altın 8.957,55 1,21%
BİNLERCE KİŞİYE LİSE DİPLOMASI MÜJDESİ

BİNLERCE KİŞİYE LİSE DİPLOMASI MÜJDESİ

ABONE OL
08 Eylül 2020, 10:29:13

TESOB Başkanı Fehmi Çankaya yaptığı açıklamada, Meslek Eğitim Merkezleri tarafından verilen lise diploması şartlarının daha da genişletildiğini duyurdu. Başkan Çankaya, Mesleki Eğitim Merkezinde okuyarak mezun olmuş, fakat diploma programında dahil olmayarak kalfalık ve ustalık belgesi almış kişilerin artık telafi dersler ile lise diploması alabileceklerini söyledi.

TESOB Başkanı Fehmi Çankaya, meslek eğitim merkezlerinden lise diploması almaya hak kazanılması konusuna yönelik basın açıklaması yaptı. Binlerce ortaokul mezunu kalfalık ve ustalık belgesi sahibi olan vatandaşın beklediği kararın çıktığını söyleyen Başkan Çankaya “Milli Eğitim Bakanlığı meslek eğitim merkezlerine gönderdiği yönerge ile ustalık ve kalfalık belgesi almış veya mesleki eğitim merkezinde okumaya devam eden fakat diploma programına dahil olmayan kişilerin telefi dersler ile meslek lisesi diploması sahibi olabileceğini duyurdu. Meslek eğitim merkezleri tarafından verilen lise diploması şartlar daha da genişletildi. Mesleki Eğitim Merkezinde okuyarak mezun olmuş, fakat diploma programında dahil olmayarak kalfalık ve ustalık belgesi almış kişiler artık telafi dersler ile lise diploması alabilecekler. Bunun yanı sıra bu merkezlerde okuyan ve 11’inci, 12’nci sınıftaki diploma programına dahil olmayan öğrencilerde fark derslerini alarak meslek lisesi diploması almaya hak kazanacaklar. Ayrıca dışarıdan ustalık kalfalık sınavına girmiş ortaokul veya imam hatip ortaokulu mezunu kişilerde diploma programına dahil olarak diploma alabilecekler.” Dedi.

“DEVAMSIZLIK YAPMAYANLAR VE DERSLERDE BAŞARILI OLANLAR DİPLOMA ALACAKLAR”

Konu ile ilgili bir açıklamada bulunan Tokat Mesleki Eğitim Merkezi Müdür Vekili Yusuf Kuzu, “Mesleki Eğitim Merkezlerinde 9. ve 10. sınıftaki öğrencilerimize meslek lisesi diploma programı uygulanmaktadır. Bu öğrencilerimiz 4 yılı bitirdiklerinde kalfalık belgesi, ustalık belgesi aynı zamanda meslek lisesi diploması almaya hak kazanacaklardır. Bu 2 yıldır uygulanan bir programdır. Buna ek olarak Milli Eğitim Bakanlığımızın yayınlandığı yönergeye göre artık okulumuzda okuyan 11. ve 12. sınıftaki diplomaya programına dahil olmayan öğrencilerimizde fark derslerini alarak meslek lisesi diploması almaya hak kazanacaklar.

DİKKAT!  OKULLARA KAR TATİLİ

Bunun yanı sıra meslek eğitim merkezinde okuyarak mezun olmuş kalfalık ve ustalık belgesi alan kişiler okulun teldi programına dahil olarak diploma almaya hak kazanacaklardır. Ayrıca dışarıdan gelerek ortaokul mezunu olmuş, kalfalık ve ustalık belgesi almış kişilerde diploma programına dahil olarak diploma alabileceklerdir. Bunun en temel kuralı telafi eğitimlerine katılmaları gerekiyor. Bu telafi programları okulumuzca hazırlanarak Milli Eğitim Müdürlüğünün onayı alınacak. Eğitim-öğretim dönemi başlayana kadar kayıtlar yapılacaktır. Telafi programı 36 hafta boyunca sürecektir. Devamsızlık sorunu yaşamayanlar ve derslerden başarılı geçenler diploma almaya hak kazanacak.” Şeklinde konuştu.

Telafi programlarının detayları ise Tokat Mesleki Eğitim Merkezi tarafından yapılacak.

DİPLOMA TELAFİ PROGRAMI BAŞVURU EVRAKLARI

1)Kalfalık veya Ustalık Belgesi Aslı ve Fotokopisi (Aslı kontrol edildikten sonra iade edilecektir) 2)Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

3)Öğrenim Durumunu Gösterir Belge(Transkript) veya Diploma(ilköğretim-Ortaokul)Diploması Aslı ve Fotokopisi

4)2 Adet Biyometrik Fotoğraf

Tokat Mesleki Eğitim Merkezinde düzenlenen programa TESOB Başkanı Fehmi Çankaya, TESOB Başkan V. Bekir Yurtbay, Marangozlar Odası Başkanı Hüseyin Güven ve Mesleki Eğitim Merkezi Müdür Vekili Yusuf Kuzu katıldı.

tokat.fw
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments