takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

26 Nisan 2019 - 08:07:38 - 70 Okunma

BERABER YAŞAMAK

BERABER YAŞAMAK

 

İnsanlar fiziki olarak aynı olmalarına rağmen kimse kimseye benzemez. Ruhsal yapıları başka başkadır. Önemli olan iyi insan olmaktır. Allah ve yasalar nezdinde herkes eşittir. Böyle olmasından doğal bir şey olamaz.

Üzerinde yaşadığımız topraklar, vatanımız hepimizindir. Herkes edindiği mal mülk veya mesleği ile yaşamını sürdürür. Milletvekili yönetimde bizi temsil ederken doktor sağlığımızı korur, eğitimci çocuklarımızı eğiterek ülkenin geleceğini kurar. Çiftçi de nasırlı elleriyle hepimizi besleyen ürünleri üretir. Bu düzende birisi görevini aksatırsa yaşamımız bozulur. Beraber yaşamanın güzelliğidir bu düzen.

Güzel yurdumuz dünyanın en güzel yerinde bulunuyor. Yıl boyunca dört mevsimi yaşamanın yanında her zaman her türlü ürünü yetiştiren bölgelere sahibiz. Cennet bir vatanımız var. Bu ulvi güzelliklerinden dolayı Dünya var olduğundan bu yana vatanımız üzerinde onlarca devlet kurulmuş. Yüzlerce kavimler gelip geçmişler ve sonunda çoğunluğu Türk olan Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur. Yurdumuz üzerinde yaşayan bütün ırklarıyla bir bütündür. Vatanımız hepimizindir. Yurdumuzu korumak için hepimiz askerlik yapıyoruz. Kalkınıp büyümesi için herkes gücüne göre vergisini veriyor. O halde devletimizin nimetlerinden eşit olarak yararlanmak hakkımızdır.

Yurdumuz üzerinde birlikte gülüyor, birlikte ağlıyoruz. Aynı güneşte çamaşır kurutuyoruz. Kader birliğimiz var. Irk ayrımı yapmadan; sevgi, saygı, sabır, şefkat, hoşgörü ve bağışlama gibi insanlık değerleriyle yaşamalıyız. Bunlar huzurlu yaşam ve adaleti sağlar. Çıkarlarımız için birlikteliğimizi bozup bizim gibi düşünmeyenleri ayrıştırıp dışlarsak ülkemize zarar veririz. Birlikteliğimizin bozulmasından hepimiz zarar görürüz.

Yeryüzündeki her şeyi parayla satın alabiliriz ama insanların yüreğini, düşüncelerini alamayız. Herkesi olduğu gibi kabul edip beraber yaşamak durumundayız. Demokrasinin gereği de budur. Eşitlikten uzak durmak Allah’ın insanları çeşitli yaratmasına da aykırıdır. Her insanın insanlar arasında ayrım yapmadan yaşaması gerekir. Sevmediği insanı da bu vatanın evladı olarak kabul etmelidir. Oğlumuz sevmediğimiz adamın kızına âşık olabilir, kızımız düşmanımızın oğlunu sevebilir. Bunları düşünerek birlikteliğimizi korumalıyız.

Beraberliğimizi bozup birbirimizi yerken doğacak kaostan yararlananlar malı götürürler. Aramızdaki birlikteliği bozanlar da zaten bu çıkarcılardır. Herkesi olduğu gibi kabul edip güzel yaşayalım. İnsanlığımızı ancak bu özveriyle kanıtlarız.

 

Saygılarımla

16.04.2019

Mehmet Tapar

Emekli Öğretmen

"Mehmet Tapar" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku