takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

27 Mart 2020 - 10:54:55 - 672 Okunma

BELEDİYE TOKATSPOR NİYE OLMASIN?

Öncelikle tüm dünyada ve ülkemizde içinden geçmekte olduğumuz viral hastalık nedeniyle hepimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum, inşallah ülkemiz bu badireyi ucuz atlatacaktır. Bu arada bu viral hastalık nedeniyle tüm spor dallarında ama özellikle futbolda temel maliyetler hariç, futbolcu ve teknik heyet maliyet rakamlarının en az yüzde elli düşeceğini tahmin edebiliriz. Hastalığın futboldaki etkisini özellikle 2020-2021 sezonunda yaşayarak göreceğiz.

Bu sütunlarda yakın dönemde “Tokatspor’da Bir Dönemin Sonu” ve “Şirketleşme Değil Virüs İstilası” başlıklı iki yazım yayınlandı. 29 Haziran 2018 tarihinde yapılan Tokatspor genel kurulu sonrasında yaklaşık 10 adet yazı ile kamuoyunu bilgilendirmeye çalıştık. Hey hat “Benim adım berber reşit, kendin söyle kendin işit.” Maalesef gerek Tokatspor FK Derneği genel kurul üyeleri ve özellikle de çoğunluğu Tokatlı hemşerilerimizden oluşan yönetim kurulu üyeleri görevlerini yapamamışlar ve büyük ihmal göstermişlerdir. Şirket başkanı olan şahsın, dernek yönetim kurulu başkanlığından dahi alınamaması, bu iradenin gösterilememesi akıl alacak bir durum değildir. Viral hastalık nedeniyle Tokatspor A.Ş. normalde amatöre düştüğü ligde önümüzdeki sene devam etse bile sonuç almak zordur. Maalesef A.Ş.  ve dernek borçları muammaya dönüşmüş, mevcut kanserli yapının düzelme ihtimali kalmamıştır. A.Ş. yapısı içinde derneğin hiçbir hissesi yoktur. İşte bu nedenle Tokatspor FK derneğinin feshi dışında bir seçeneğin kalmadığını ısrarla yineliyoruz.

YENİ BİR FİLİZ, YENİ BİR BAŞLANGIÇ

Tokatspor A.Ş.’nin hastalıklı yapısı düzelemeyeceği için şehrimizde amatör ruhla yeni bir başlangıç düşünülmeli, bu başlangıçta pek çok örnekte olduğu gibi Tokat Belediyemiz başı çekmelidir. Başta sayın Belediye Başkanımız ve meclis üyeleri olmak üzere gelişen Tokat’ın ilerideki vizyonu çerçevesinde amatörden bir ruhla 4 – 5 yıl içinde profesyonel ligleri hedefleyen Belediye Tokatspor’umuz kurulmalıdır. Şehrimizde 12- 15 kişilik  bir yönetim kurulu oluşturulmalı, Uzunburundaki tesisler yeni kurulacak bu futbol takımına tahsis edilmelidir. Büyük şehirlerin büyük takımları olur. Kanaatimizce konu futboldan öte şehrimizin vizyonuyla alakalı önemli bir konudur. Nasıl Belediye Plevne voleybol takımımız şehrimiz için bir gurur kaynağı ise amatörden kurulacak yeni Belediye Tokatspor FK da şehrimize yeni bir ruh ve vizyon getirecektir. Burada şehrimizde mevcut 500 kadar amatör futbolcu ve teknik adamlar da  göz önüne alınarak Belediye Tokatspor kurulmalı, yeni bir filiz bu topraklara ekilmelidir. 26 Haziran 1969’da Tokatspor’u kuran ekip nasıl tarihe mâl oldu ise, Belediye Tokatspor’u kuran, yaşatan herkes de tarihe malolacaktır.

Mete Bayburtlu

"Mete Bayburtlu" diğer yazıları için tıklayın.

Yorumlar (2 Yorum)

 • Erdal Mert Kutlu

  Tokat 1969 spor kulübü var ona odaklansak daha mantıklı değilmi

 • Vasıf Mehmet Yağcıoğlu

  Şu husus bir gerçektirki, Tokatspor sevdalıları olarak Tokatsporumuzun önemli meselelerini de gözardı edemeyiz.
  Belediyeler siyaset ile iç içe olmaları nedeni ile kulüplerin mutlak surette başarılı olabilmeleri için çok büyük harcamalar yapması gerekmektedir.Başarılı olmak,başarılarını oya tahvil etmek için çok pahalı transferlerle güçlü kadrolar kurmak mecburiyetinde kalmaktadırlar.Böyleliklede Belediyelerin kamu yararı ve yöre halkına hizmet için ayrılıp harcanması gereken paralar profesyonel spor kulüplerine harcanmış,bir nevi kamu zararı doğmuş oluyor. Ayrıca Belediye ihalelerine giren firmalardan bu kulüplere bağış ölarak alınan paralarda çok tartışılan ayrı bir konu haline gelmektedir.Buradada ister istemez spora siyaset karışıyor.Spor ile siyaset hiç bir zaman iç içe olmamalıdır.Spor siyaset amaçlı yapılmamalıdır.
  Son mahalli idareler seçimlerinde Belediye başkanlığını kaybetmiş ,başkanın desteğinde yoksun kalmış bir çok spor kulüpleri kapanmakla yüzyüze kalmışlardır. Bu konularla ilgili belediye kanuna muhalefetten adli mercilere intikal etmiş,Sayıştay nezdinde birçok hukuki davalar da mevcut bulunmaktadır.Bundanda Spor
  kulüpleri büyük zararlar görmektedirler.
  Bu nedenlerden dolayı Tokat Belediyemizin de bu işe sıcak bakıp bakmadığını bilemiyorum…Saygı ve Sevgilerimle….

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku
Şekilli Nick Güçlü Manşet Led TV Ölçüleri tokat evden eve nakliyat