takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

21 Ağustos 2020 - 10:44:48 - 330 Okunma

BELEDİYE BAKSIN

Ben çocukken,

-Bana bak oğlum diyene:

-Ne bakacağım, oğlum? Sana belediye baksın! Derlerdi.

Köyde belediye mi olurmuş? Hem belediye nasıl olur ki? Eğer bakıyorsa belediye, nasıl bakıyor? Kişinin karşısına geçip gözünü ona mı dikiyor? Nasıl bir şey ise belediye, arkadaşımı niçin gözlesin ki? Sonra, “Bana bak oğlum diyen kişi, karşısındakine, “Bana dikkat et, ne yapacağım belli olmaz. Başına gelecekleri tahmin et de ona göre davran mı” demek istiyordu? Yani tehdit mi ediyordu? Eğer böyle ise belediye denen varlık, insanı tehdit mi edermiş ki?

Her ne ise…

Sabah okulun bahçesinde yürürken yoldan geçen geçkince bir kadın, belediye gibi gözünü bana dikerek yürüyüp gitti. On dakika kadar geçti geçmedi elinde ekmek dolu kocaman ak bir poşetle geri döndü. Bir süre sonra içi ekmek dolu benzer bir poşetle orta yaşlarda bir erkek geçti yanımdan, izinin üstüne o da geri döndü

Merak edip sordum adama.

-Eviniz buralara yakın herhalde. Demin götürdüğün ekmeği eve bıraktın da işe mi gidiyorsun?

-Hayır, dedi adam. Ekmek arabasından hem benimkini hem arkadaşınkini alıp bir yere bıraktım da dönüyorum. Elindeki telefonu işaretle, arkadaşı aradım ama ulaşamadım. Biz belediye çalışanı olduğumuzdan belediye bize ekmek gönderiyor.

-Haa, anladım. Demek belediye böyle bakıyormuş, insanlara. Belediyenin aş evi de var. Oranın yemekleriyle de başkalarına bakıyor olmalı. Başka belediyeler de aş evi kurmuşlar ama iç işleri bakanımız onlara çok kızıyor, hemen kapatıyormuş. Madem aş evlerine o kadar kızıyorsa sayın bakanımız, burayı, Tokat’ı neden görmüyor? Görmüyorsa ben haber vermiş olayım. Ya Tokat belediyesinin yardımlarını da yasaklasın ya da ayrım gözetmeden hiç birini kapatmasın.

Çocukken belediyenin ne, nasıl olduğunu, ne işe yaradığını bilmiyordum ama şimdi büyüdüm biraz, seksen yaşıma doğru ilerliyorum. Artık belediyeyi de öğrenmeye başladım ucundan kenarından, görevlerini de. Bizim belediye, “Caminin içi dururken dışarısı haramdır” diyerek önce kendi mensuplarına bakıyormuş, başkalarına da bakıp bakmadığını bilmem. Ne gördüm, ne de duydum…

Kimi belediyeler de yoksulların tümüne bakmaya çalışıyorlarmış. İşte sayın bakanımız bunlara kızıyormuş. Çünkü bu belediyelerin amacı yardım değil, siyasi propaganda yapmakmış. Belediyeye, camiye, okula, kışlaya siyaset mi sokulurmuş. Eğer doğruysa yardım ediyorum diye siyaset yapılmasına ben de karşıyım. Bu konuda bakanımızı destekliyorum.

Siyaset yapacaksan arkadaş, çık meydanlara, istediğini söyle. Sana engel olan mı var? Ama yardım kılıfıyla sana siyaset yaptırmazlar, bu memlekette. Bunu kafana iyice sok!

"Rasim Canbolat" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku