Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.142,56 -1,12%
Çeyrek Altın 1.917,00 -0,31%
Bitcoin 442851 -1.19696%
Ethereum 31095 -1.43103%
Yarım Altın 3.833,00 -0,36%
Tam Altın 7.611,58 -1,77%
Bekir Bozdağ’dan infaz düzenlemesi açıklaması: Şu anda böyle bir çalışma yok

Bekir Bozdağ’dan infaz düzenlemesi açıklaması: Şu anda böyle bir çalışma yok

ABONE OL
11 Ocak 2023, 22:12:06

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Ankara’da gazetecilerle bir araya gelerek, yaklaşan seçim öncesinde infaz düzenlemesi olup olmayacağı yönündeki soruya yanıt verdi. Bozdağ, “Şu anda böyle bir çalışma yok. Öngörümüz koronavirüs iznini uzatmak da değil.” ifadelerini kullandı. Ayrıca, Bakan Bozdağ 2022 yılı değerlendirme toplantısını yaparak gazete, televizyon ve ajansların Ankara temsilcileriyle buluştu.

“SİNAN ATEŞ CİNAYETİ AYDINLATILACAK”

“Sinan Ateş Cinayeti Aydınlatılacak” şu ana kadar 13 kişi tutuklandı, üç kişi ise adli kontrol şartlarıyla serbest bırakıldı. Kimliği belli olan bir tetikçi aranıyor ve umut edilen, yakın zamanda yakalanarak adalete teslim edilecektir. Hiçbir yön karanlıkta kalmıyacak. Herkesin şüphesi olsun, yargı çalışıyor ve her şey araştırılmaktadır. Ancak bazı kişilerin bu konudan istismar amaçlı çalışmalar yaptıklarına dikkat çekilmektedir, bu da yanlış bir tutumdur.

“KADINLARIMIZIN TACİZ KARŞISINDA KORUNMASI İÇİN YENİ BİR REFORMU HAYATA GEÇİRDİK”

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, kadına yönelik şiddetle mücadele için yapılan yasal düzenlemelerle ilgili olarak, “Bakanlığımız ve hükümetimizde kadına yönelik şiddetle mücadele, değişmez ve değiştirilmez bir gündem maddesidir” dedi. Bozdağ, kasten öldürme suçunun kadına karşı işlenmesi halini nitelikli öldürme olarak düzenleyerek ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını getirdi. Ayrıca, kasten yaralama, işkence, eziyet ve tehdit gibi suçların kadına karşı işlenmesini nitelikli haller arasına aldı ve bu suçların cezalarını arttırdı. Bakan Bozdağ, ayrıca, kadınların ısrarlı taciz karşısında korunması için yeni bir reform hayata geçirdi ve ayrıca, kasten yaralama, ısrarlı takip, işkence, eziyet ve çocukların cinsel istismarı suçlarından mağdur olan her insan için ücretsiz avukat tutulması imkanını sağladık.

“ARTIK KİMSE ROL KESEREK CEZA İNDİRİMİ ALAMAYACAK”

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “kravat indirimi” olarak bilinen takdiri indirim uygulamasının mevcut sorunlarını gidermek amacıyla standartları belirlediğini ve “artık kimse rol keserek mahkemeden ceza indirimi alamayacaktır.” diyerek konuştu. Bakan Bozdağ ayrıca ” Esasında kravat indirimi, boyun bükme, gerdan kırma veya güzel üslupla mahkemeyi etkileyerek işlediği suçtan daha az ceza almak için rol yapmak dönemini sona erdirdik.” ifadelerini kullandı ve standartların sıkı şartlarla bağlandığını söyledi.

“81 İLDE 147 ADLİYEDE 152 TANE ADLİ GÖRÜŞME ODASI SÖZ KONUSU”

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Türkiye genelinde 81 ilde 147 adliyede 152 adli görüşme odasının bulunduğunu ve bu odaların kırılgan grupların soruşturma aşamasındaki ifadelerinin alınmasına hizmet ettiğini söyledi. Bakan Bozdağ, ayrıca, 354 bin 777 kişiye bu odalarda psiko-sosyal destek verildiğini ve onların ifadelerinin durumlarına uygun bir hassasiyetle alındığını ifade etti. Bunun maddi gerçeğin ortaya çıkarılmasında önemli bir gelişme olduğunu kaydetti. Ayrıca, 2022 yılında 320 yerde çocuk görüşme odalarının faaliyete geçirileceğini ve Mart 2022’de Türkiye’nin tüm il ve ilçelerinde çocuk görüşme odalarının mevcut olacağını söyledi. Bu görüşme odalarının çocukların üstün yararını gözeterek, icra yoluyla çocuk tesliminin sona erdirildiğini ve velayeti olmayan çocukların bu yolla görülebildiğini kaydetti. Ailelerden herhangi bir ücret alınmadığını ve çocuğu eşya olarak gören ilkel zihniyetin artık tarihin çöplüğüne havale edildiğini ifade etti.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments