takip et takip et takip et
Gündem

25 Eylül 2020 - 699 Okunma

BEHZAT ÇARŞISININ ÜÇÇEYREĞİ

Abone Ol

ŞEHRİN KALBİ BEHZAT BÖLGESİNDE ATIYOR

Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği Başkanı, Tokat gazetemizin Düşünce Durağı yazarı emekli öğretmen Hasan Akar’ın Behzat Çarşısı’nın tarihini kaleme aldığı makalesi bugünden itibaren yazı dizisi halinde gazetemizde yayınlanacak.

 Tokat gazetemizin Düşünce Durağı yazarı emekli öğretmen Hasan Akar, ilimizin önemli tarihi ve kültürel bölgelerinden büyük öneme sahip Behzat Çarşısı ile ilgili makale hazırladı. Gazetemiz imtiyaz sahibi Fatih Kılıç’ı ziyaret ederek Behzat Çarşısı’na yönelik hazırladığı yeni makalesiyle ilgili bilgiler veren Hasan Akar, şehrin kalbinin Behzat’ta attığını söyledi. Behzat Çarşısı’nın önemine değinen Akar, “Hacı Behzat’ı Veli Cami çok değerli bir evliyanın yaptırmış olduğu bir cami. Orada bir dini misyon, ibadethane var. İkincisi 1900’lü yıllarda Tokat’a yapılan bir Saathane var. Hemen diğer tarafta bir tasavvuf yeri Hz. Mevlana’nın ilk kurduğu Mevlevihanelerden birisi var. Tokat’ın kültürünün hükümet merkezinin orada olduğunu görüyoruz. İlk hükümet binası, ilk özel idare, ilk belediye orda.  Atatürk’ün ilk gelişleri orda.  Orada apayrı bir hava var ve şehri ikiye bölen bir Behzat Deresi var. Şehrin kalbi orada atıyor.” Dedi.

TARİHİ ÇARŞININ ÖNEMİ

Gazetemiz yazarlarından Hasan Akar ile Behzat Çarşısı’na yönelik hazırladığı yeni makalesi ile ilgili bir röportaj gerçekleştirdik.

-Tokat Gazetesi okurlarımız bugün bir makalenizi daha okuyacaklar. Tokat’ın ender eserlerinden Tokat Saat Kulesini ve Behzat’ı konu alan bir makale olacak. Böyle bir eser ortaya koymanızdaki hedef amaç nedir?

Hasan Akar: “Son zamanlarda kent tarihi dediğimiz bir olay meydana geldi. İnsanlar yakın tarihini araştırmak ve neler yaşandığını öğrenmek istiyorlar. Bu açıdan yola çıkarak Tokat’ın kalbinin attığı üç çarşı, bunlardan Meydan Çarşısı, Mahkeme önü daha sonra Sulusokak Çarşısı dediğimiz çarşı ve Behzat Çarşısı. Bunlar üzerinde çalışma yapmak gerektiğini hissettik ki Meydan Çarşısını Dr. Mutlu Özgen Şehri Meydan adıyla gün yüzüne çıkardı, çok güzelde oldu. Bende naçizane Behzat Çarşısını çalışayım diye düşündüm. Tokat hem ticaret yollarının İpek Yolu’nun geçtiği bir nokta, hem Cumhuriyet döneminde çok önemli bir şehir. Ticari merkezlerden, kültür merkezlerinden birisi. Onun için böyle bir makaleye başlamak istedim, çok sayıda insanlarla yüz yüze görüştüm. Bazı insanlarla telefonla veya diğer sanal ortamlarda görüşmeler yaptım. Bizzat gezdim ve çok değişik bilgiler edindim, kendim de Behzat’a yakın yaşayan bir insanım. Epey bir mesafe kat ettik, çok katkıda bulunan insanlar oldu. Fotoğraflar gönderildi. Bunu seri halde Tokat Gazetesinde yayınlayacağız, daha sonra ki bölümde de ümit ediyorum ki, esnafların hikâyeleriyle birlikte bu gün yüzüne çıkabilir hatta kitapta olabilir diye düşünüyorum.”

-Tokat’ın tanıtımında edebi isimlerin ortaya koyduğu tarihi araştırmalar kıymetli bir yer ediniyor. Bu çalışmanızda Tokat Gazetemiz aracılığıyla ilk kez okurlarıyla buluşacak. Eserin gün yüzüne çıkmasıyla beraber nasıl bir geri dönüş bekliyorsunuz?

Hasan Akar: “Resmi kurumlar, kuruluşlar, sivil toplum örgütleri bazı şehirlerde gördüğümüz çalışmalarla insanları destekliyor. Gittiğimiz çoğu şehirde de açıkçası belediyeler bu tür çalışmalar yapan insanlara yer tahsis etmiş. İnsanlarda çalışmalarını sürdürüyorlar. Her türlü imkân sağlanıyor, bu çalışan insanların hiçbir beklentileri de yok. Akademisyen ve araştırmacı insanlara da yön veriyorlar. Belediyeden beklentimiz ilerde bu çalışmaların kitap olması, bu bizim hakkımız diye düşünüyorum. Bununla birlikte Tokat Belediyesi Behzat Çarşısı’nın bir kısmını tarihi açıdan değerlendirdi. Oraya bir misyon kazandırdı ve çok güzelleşti. Diğer kısımları Sulusokak, müze yolu da yapılabilir. Behzat’ta Yüksek Kahve şuanda adı Demokrasi Müzesi oldu, Saat Kulesi, Behzat Cami var. Hemen sol tarafında Tokat Mevlevihanesi var. Bey Sokağı, Beyhamam Sokağı var.  Bunlarda o ortamı oluşturan güzelliklerden, tarihi değerlerden.”

-Sizin yaptığınız yazılı çalışmanın video, belgesel tarzında görsel bir çalışması yürütülebilir mi? Şuan hayatta olan insanların anılarını anlatacakları bir çalışma yapılabilir mi?

Hasan Akar: “Bunu yapmak için mekân lazım. Yani uygun bir mekânımız olduğunda o insanları orda ağırlayabiliriz. Tarihi ve kültürel bir mekâna o insanları davet edip konuşturabilelim. Hem bizleri, hem de gelen misafirlerimizi aydınlatsınlar. Bu çalışmamızda Cumhuriyet’ten bugünümüze kadar Behzat Çarşısını çalışmaya gayret ettim. Yani yazının başlığı da Behzat Çarşısının Üççeyreği, yani yetmiş beş yıllık bir geriye doğru dönüşüm söz konusu. “

-Behzat Çarşısı ve çevresi o anki kültürel, ticari, sosyal faaliyetleri ortaya koyduğumuzda nasıl bir mesaj veriyor.

Hasan Akar: “Hacı Behzat’ı Veli Cami çok değerli bir evliyanın yaptırmış olduğu bir cami. Orada bir dini misyon, ibadethane var. İkincisi 1900’lü yıllarda Tokat’a yapılan bir Saathane var. Hemen diğer tarafta bir tasavvuf yeri Hz. Mevlana’nın ilk kurduğu Mevlevihanelerden birisi var. Tokat’ın kültürünün hükümet merkezinin orada olduğunu görüyoruz. İlk hükümet binası, ilk özel idare, ilk belediye orda.  Atatürk’ün ilk gelişleri orda.  Orada apayrı bir hava var ve şehri ikiye bölen bir Behzat Deresi var, şehrin kalbi orada atıyor.”

-Bugün orayı yaşayan, oranın tarihini bilen insanlar kaç yaş üsttü oranın ruhunu bilir? Hayatta olan isimler kimler?

Hasan Akar: “Yetmiş yaş üstü orayı çok daha iyi biliyor, tanıyor. Bunların bir kısmı Tokat’ın dışında yaşıyorlar ama Tokat’ı takip ediyorlar. Bunlardan biri Av. Yahya Başaran Tokat Beyhamam Sokağında doğmuş büyümüş bir insan. Konyalı fırıncılardan Ali Ustanın oğlu emekli icra memuru Kazım Çıkrıkçı var. Behzat Camimin imamlarından Mehmet Sözen’in oğlu Saat Kulesini tamir edenlerden Hacı Zeki Efendinin torunlarından İzmir’de ikamet eden Turan Sözen abimiz var. Ayrıca Mehmet Samur beyin hayatının büyük bir bölümü orada geçmiş, babasının Yeşilırmak adlı kıraathanesi var. Ali Şevki Erek beyle telefonda görüştüm. Çok kıymetli resimler gönderdi ve bilgiler verdi. Oktay Salepçiğil var, meşhur salepçi Remzi Salepçigil’in oğlu var.”

Makalenizde yer alan bilgiler ilk kez gün ışığına çıkacak bilgiler mi?

Hasan Akar: “Bilgiler ilk kez gün yüzüne çıkacak, bizzat görüştüm, hiçbir alıntı yok, tamamen sözel değerleri yazılı değerlere dönüştürüp kayıt altına aldım. Benim mesajım; çoğu şehirlerde olduğu gibi Tokat Belediye Başkanımız Av. Eyüp Eroğlu’ndan kültür insanlarının oturabileceği, sohbet edebileceği ve gelen insanlara Tokat ile ilgili bilgiler verebileceği bir mekân istiyoruz. Tamam, pek çok sayıda konaklar var ama istiyoruz ki şehrin uygun bir yerinde bir mekân olsun. Tokat’ı tanıyan insanlar sohbet edebilsinler.” 


" BEHZAT ÇARŞISININ ÜÇÇEYREĞİ konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere BEHZAT ÇARŞISININ ÜÇÇEYREĞİ ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda BEHZAT ÇARŞISININ ÜÇÇEYREĞİ ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku