takip et takip et takip et
Gündem

15 Ekim 2020 - 1742 Okunma

BEHZAT ÇARŞININ ÜÇÇEYREĞİ (IV)

Abone Ol

“Bakkalların, kasapların, berberlerin, fırınların yoğunlaştığı bölüm”

Behzat Camii karşısından aynı hiza soldan devamla, 1960 yılından 2008 yılına kadar esnaflık yapan Çamlıbel Bakkaliyesi Kadıoğlu Osman ve oğlu Mustafa Solmaz’ın yanında Bakkal Sami Aşıroğlu bulunuyordu. Sonra bu iş yerini Eseoğullarından Hasan Efendi ve oğulları Salih ve Rüştü ve Asaroğlu satın alarak peynir, çökelik ve yoğurt dükkânı açtılar.

Bitişiğinde PTT’den emekli Bakkal Mehmet Varol ve Berber Hasan Eroğlu (Kel Hasan) ,ortaokul ve lise yıllarında abonesi olduğum bir berber dükkânı vardı. Ancak daha sonra kapısına berberliği sembolize eden bir yarım çinko leğen astığı iş yerini hükümet binasının arkasına taşımıştı.

Kasap Hacı Kavaklı, Lokantacı Yeşil Lokanta adıyla Köfteci, Çırçırlı Bedrettin Arslan, Kunduracı Abdurrahman İris, Bakkal Şevket Bulut (Şogen Şevket), Berber Şükrü Tunç’un dükkânları yer alıyordu. O, Perviz Sokağı’nda bitişik komşumuzdu, asıl mesleği ile birlikte diş de çeken Berber Şükrü felç geçirince işi bırakmış, yerine sonraları Berber Mustafa Erenler gelmiştir.

Bey Sokağı’nda ikamet eden Vedat Saracoğlu ağabeyimiz de Şekerci Vedat adıyla daha sonraki yıllarda buraya bir modern şeker dükkânı, Hakkı Sansar da bakkal açmıştı.

 Devamında Kasap Sırrı Delice, Av. Ali Şevki Erek’in yazıhanesi (15.16.19.20.21.dönem Tokat Milletvekili Gençlik ve Spor, Gümrük ve Tekel, Ulaştırma Bakanı) vardı. Tokat’ın eski Avukatlarından Hasip Latifoğlu’nun da kendi ifadesi ile bu sırada ilk bürosunun olduğunu öğreniyoruz.

Ahmet Eroğlu’nun sonradan kiraya verdiği  (İnekçi Ahmet) iki katlı evinin bahçesinde lokantalar ve üst katında lokaller uzun süre hizmet verdiler. Huzur Lokantası Ahmet Evrendilek ve Hacı Tanrıverdi tarafından çalıştırıldı. Üst katta Devlet Su İşleri Lokali de Ali Rıza Özdirik tarafından işletildi. Uzun yıllar manav olup sonradan tekel bayii olan Ceniközlü Ali İyidoğan (Dede), Bakkal Ali Kalpak (burayı daha sonra İhsan Kuyumcu alarak bakkal açtı), bitişiğindeki yerde ise Yıldızelli Mehmet Tanrıverdi bir müddet bakkallık yaptı.

Biraz ilerisinde Av. İsmail Hakkı Birler’in yazıhanesi, (14.15. dönem Tokat Milletvekili) yanında mal yönünden oldukça zengin olup içeride asılı büyük bir levhada” Veresiye verilir “ yazısı bulunan Rıza Kazanç’ın bakkalı bulunuyordu. Rıza Kazanç Sivas’a nakledince yerine şu an Tokat Milletvekili olan Yücel Bulut’un dedesi Bakkal Şevket Bulut taşınmıştı.

 Devamında Kebapçı Recep Şahinbaş, Asri Kasap Kazım Kasapoğlu, Gevleli Dursun Hüner’in bakliyat dükkânı, dedesi Hafız Mehmet Efendi’den beri işyerini Uyar Bakkaliyesi adıyla devam ettiren Bakkal ve Manav Ayhan Honiligil (Gagak Ayhan) bulunuyordu. Bu işyerini daha sonra Ayhan Honiligil’in büyük oğlu Ümit Honiligil uzun yıllar çalıştırdı.

Arada Mehmetçik diye bilinen bir esnafın içinde her şey bulunan –kırtasiye ağırlıklı-çok küçük bir dükkânı vardı ki yok yoktu. Sonraları Atlamataş Caddesine taşındı. Son olarak Sivas’a nakletti. Numune Hastanesi’ne giderken köşede bir yerde iş yeri açmıştı. Bakkal Ferhat Güler (son yıllarda Perviz Sokağı’ndaki evinin altına taşıdı bakkalı), Elektrikçi Sadullah Dinç, Lokantacı Ziya Gök, Bakkal Bahattin Pervizoğlu, Zirai Donatım Kurumu (sonrasında Süleyman Bumin’in Anavatan Gazetesi’ni çıkardığı matbaa), yanında daha çok sigara, kibrit, ispirto ve küçük çivi satan Bakkal İsmail Altınöz vardı.

Bitişiğinde 1931-1951 yılları arasında Tokat Ticaret Odası Başkanlığı yapan gıda haricinde buzdolabından, kırtasiyeye her şeyin bulunduğu Cevdet Erek’in, geniş vitrininde daha çok radyo ve ütülerin bulunduğu Binbir Çeşit adındaki lüks mağazası vardı.(Cevdet Erek’in mağazası 1925’li yıllarda Zafer Garajı’ndaki otelin altındadır,1940’da bahsi geçen yere taşınmıştır.

Onun yerine sonradan Avukat Metin Somuncu yazıhane açtı, ondan daha öncesinde Tokat Belediye Başkanlarından Endiz Ağası’nın İzzet Endiz’in damadı Müteahhit Tekin Gündoğdu ve ortağı Adnan Aybek yazıhane açmışlardır.

Muhasebeci Kemal Şimşir (Kaz Kemal), Adil İspirli’nin inşaat ve hırdavat mağazası (burası daha önce Dr. Bülent Altay’ın babası İsmail Hakkı Altay’ın İstikamet Eczanesi idi), bizim de çocukluğumuzda ara sıra gidip yemek yediğimiz, Rahmetli Osman Ağabeyimin kadim dostu öncesinde İstikamet Eczanesi sonrası Havuzlu Emniyet Lokantası işletmecisi Osman Gür bulunuyordu.(Osman Gür önce Lokantacı Yusuf Ziya Öztunç’un (Sağır Ziya) yanında çalışmış, askerlik dönüşü Meyhaneci Ziya Gök ile ortak lokanta çalıştırmıştır, ancak daha sonra köfte yaptığı bu lokantadan içkiyi kaldırmıştır.

Buraya daha sonra Soğucak Bağları karşılarında mandıraları olan Kasap Salih ve kardeşleri Ali, Ferhat İçeloğlu kasap dükkânı açtılar. Yanında Tokat Belediye Başkanlığı yapan Lütfi Uzel’in babası Saatçi Hasan Tahsin Uzel vardı. Burada daha önce Necmettin Gözaçan’ın kundura mağazası vardı. Uzel’den sonra onun yanında yetişen Saatçi Mithat Yarar saatçi dükkânı açtı. Yanında, bugün çay ocağı olan köşede, emekli sağlık memuru Hüseyin Sarıözlü’nün tuhafiye dükkânı vardı.

Yine burada üç katlı teraslı bir evin sahibi olan Şakir Albayrak’ın alt katta tuhafiye dükkânı, üstünde kendi durduğu –terası da olan- daire vardı.( Sedef Parfümeri Ünsal Sarısözen de Şakir Albayrak’ın yanına çırak olarak girmiş, bu iş yerinde kendini yetiştirmiştir)

  Onun üzerinde de Tokat Devlet Hastanesi Dâhiliye Doktoru Bülent Altay’ın ev ve muayene olarak kullandığı daire yer alıyordu. Muayenehanesini ve evini sonradan Yeni Hükümet karşısına taşımıştır.

Sol köşede Tokat siyasi hayatında ayrı bir yeri olan İbn-i Kemal İlkokulu’ndan sınıf arkadaşım Osman Latifoğlu’nun babası Fahri Latifoğlu’nun evinin altında İstanbul’a dahi Ortaç Kundura markası ile erkek ayakkabısı imal ederek gönderen Kunduracı Salih Mülkçü (Kara Salih), halı ve kilim satan Niğdeli Kemal Karcı’nın mağazası bulunuyordu. (Burada daha önce Dokuma kooperatifi, Öğretmenler lokali varmış)

Sonradan Orloncu ,örgü işleri yapan Halil Arslan Bey ve eşi Hediye Hanım’ bir  atölye açtılar. (Fahri Latifoğlu evi altı), Devamında İhsan Aşıroğlu’nun iki kapısı olan hazır giyim ve spor malzemeleri mağazası bulunuyordu. Bu mağaza Eriş’in Kundura Mağazası olarak bilinmekte olup 1942’li yıllarda Hayati Başara’nın eşi Nafia Hanım tarafından kundura mağazası olarak çalıştırılmıştır.

Burada daha sonra Lütfi ve Sıtkı Gökarslan kardeşler zücaciye mağazası açtılar.( Lütfi Gökarslan 1993-1995 yılları arasında Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanlığı yapmıştır), yanında yaptığı tablolarla geçimini sağlayan –şehirde ilk uzun saçlı erkeklerden olan-Ressam Muammer Ergül’ün iş yeri vardı. Buraya daha sonra Taş Mağazalarda iş yerini kapatan Burhanettin Tuzcuoğlu kardeşi Bahattin Tuzcuoğlu’ndan ayrıldıktan sonra elektrikçi dükkânı açtı.

 Devamında Berber İsmail ve Sami Öğür Ustalar, Çocukluğumun kunduracısı Hayri Çaycı, baba dostu Leblebici Şevki Buzluk, Ülkü İlkokulu Başöğretmeni Ahmet Özüduru’nun oğlu Turhan’la birlikte açtıkları, zamanına göre oldukça modern Ülkü Kırtasiye bulunuyordu.(Ahmet Özüdüru 1953-1960 ve 1964-1966 yılları arasında Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanlığı yapmıştır)

Asıl mesleği terzilik olup sonradan Mehmet Doğulu’dan şekerci dükkânını 1955 yılında devralan Şekerci Osman Ankaralı yıllarca esnaflık yaptı Gelişen olumsuz şartlar üzerine 1979’da İzmir’e işini ve evini nakletti. Ondan önce burada Mehmet Doğulu’nun şeker, helva, lokum imalathanesi vardı. Sivas’tan Tokat’a gelerek Tokat’a yerleşen dedeleri değirmenci olan Mehmet Doğulu Kurukahveci Mustafa Üncü’nün kardeşidir. Soyadı kanunu çıktığında dedelerinin mesleğinden dolayı Uncuoğlu konulacakken Üncü soyadı verilmiştir. Bilahare Mehmet Bey soyadını Doğulu olarak sonradan değiştirmiştir. Bu iş yeri evkafın olup  (vakıflar)üst katta da evkaf memurunun lojmanı vardı.

Tokatlı bayanların uğrak noktası Parfümeri Abdullah Konukçu, yanında kundura tamircisi Lütfi ve Fahri kardeşler (ikiz kardeşler ), sonrasında köşede zamanına göre oldukça modern inşa edilen üç katlı Halk Bankası bulunuyordu. (Halk Bankası’nın yerinde de öncesinde altında kamyonların park ettiği garajı olan büyük bir han-Belediye Oteli- bulunuyordu. Oteli çalıştıranlar arasında bilinenler Lütfi Uyanık ve Lütfi Üçdirhem ‘dir. Bu arada Bayan Terzisi Sabri Hanlı (Sabido) ve Mustafa Efendi’nin toptan ve perakende çay satışı yaptığı dükkânı vardı.


" BEHZAT ÇARŞININ ÜÇÇEYREĞİ (IV) konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere BEHZAT ÇARŞININ ÜÇÇEYREĞİ (IV) ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda BEHZAT ÇARŞININ ÜÇÇEYREĞİ (IV) ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yorumlar (2 Yorum)

  • İbrahim GÜRSOY

    Geçmişe götürdün be abi bizi bence eski tokat daha güzeldi teşekkür ederiz

  • İbrahim GÜRSOY

    Geçmişe götürdün be abi bizi bence eski tokat daha güzeldi teşekkür ederiz sağolun var olun

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku
şekilli nick yazma codlio web tasarım ajansı
tıkla tıkla tıkla tıkla tıkla tıkla tıkla tıkla tıkla tıkla tıkla tıkla tıkla tıkla