Dolar 27,2693 0.23%
Euro 28,9319 0.28%
Gram Altın 1.676,37 0,00%
Çeyrek Altın 2.808,00 -0,11%
Yarım Altın 5.615,00 -0,12%
Tam Altın 11.164,54 -0,23%
BEBEĞE VERİLECEK EN GÜZEL HEDİYEDİR; ANNE SÜTÜ

BEBEĞE VERİLECEK EN GÜZEL HEDİYEDİR; ANNE SÜTÜ

ABONE OL
10 Ekim 2019, 10:15:30
“Amacımız; geleceğimiz olan çocuklarımızın, kendileri için en ideal besin olan anne sütü ile beslenmelerini sağlayarak sağlıklı nesiller yetişmesine katkıda bulunmak.”

Tokat İl Sağlık Müdürlüğü yaptığı açıklama ile 1-7 Ekim tarihleri arasında farkındalık oluşturulan Emzirme Haftası ile ilgili bilgilendirmede bulundu. Emzirmenin, bebeklerin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için en uygun beslenme yöntemi olduğunun vurgulandığı açıklamada; “Dünya Sağlık Örgütü (WHO), UNICEF ve Sağlık Bakanlığı bebeklerin ilk 6 ayda sadece anne sütü ile beslenmesini sağlıklı yaşam için vazgeçilmez bir seçenek olarak önermektedir. Bebeklerin (özel bir tıbbi neden olmadıkça) doğar doğmaz ilk bir saat içinde emzirilmeye başlanması ve ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmeleri en ideal beslenme şeklidir.  6. aydan itibaren ise ek gıdalara başlanarak emzirmenin 2 yaş ve ötesine kadar sürdürülmesi gerekmektedir.” dendi.

Anne sütünün bebek için her açıdan ne kadar önem arz ettiğinin vurgulandığı açıklama şöyle devam etti; “Anne sütü, bebeğin ilk 6 ay ihtiyacı olan protein, yağ, vitamin gibi her türlü besin değerini içeren ideal besin kaynağıdır. İçindeki koruyucu maddeler nedeniyle bebeği enfeksiyonlardan korur. Anne sütü ve doğumdan sonra gelen kolostrum (ağız sütü) bebeğin ilk aşısı niteliğinde olup, yüksek protein ve vitamin içeriği ile bebeğin beslenmesini sağlayarak ishal, soğuk algınlığı, öksürük gibi hastalıklara karşı korur. Anne sütü ile beslenen çocuklarda “aşırı şişmanlık, şeker hastalığı, damar sertliği, koroner kalp hastalıkları, hipertansiyon, bronşit,  ishal, astım, alerji ve psikolojik rahatsızlıklar” daha az görülür. Anne sütü alan bebeklerde kanser görülme oranının daha düşük olduğu bilinmektedir.

       Bakanlığımız tarafından 1991 yılından bu yana temel amacı emzirmenin korunması, özendirilmesi ve desteklenmesi olan “Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı” yürütülmektedir. İlimiz; Anne Sütünü destekleyen başarılı çalışmalarında dolayı “Altın Bebek Dostu İl ” ünvanını almıştır. Emzirme Haftası olarak kutlanmakta olan 1-7 Ekim tarihleri arasında tüm sağlık kuruluşlarında anne sütü ve emzirme ile ilgili çalışmalar ve halk eğitimleri yoğun olarak devam etmektedir.

DİKKAT!  TOKAT’TA TÜBİTAK KİTABI OLMAYAN OKUL KALMADI

Amacımız; geleceğimiz olan çocuklarımızın, kendileri için en ideal besin olan anne sütü ile beslenmelerini sağlayarak sağlıklı nesiller yetişmesine katkıda bulunmaktır.”

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments