Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.211,97 -0,66%
Çeyrek Altın 2.036,00 -0,20%
Bitcoin 529210 0.40172%
Ethereum 33613 0.31734%
Yarım Altın 4.066,00 -0,37%
Tam Altın 8.104,35 0,73%
BAŞTEK’TE GÖREV DEĞİŞİMİ

BAŞTEK’TE GÖREV DEĞİŞİMİ

ABONE OL
22 Ağustos 2020, 12:47:20

Başkent Tokatlılar Eğitim Kültür Ve Dayanışma Derneği (BAŞTEK) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yaşar Özgök, görevini Abdullah Baygül’e devretti. Dernekte Başkan Yardımcısı olarak Firuze Meral görev alacak.
Prof. Dr. Yaşar Özgök yaptığı açıklamada, Başkent Tokatlılar Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği (BAŞTEK) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini devrettiğini duyurdu. Derneğin bu güne kadar çok büyük başarılara imza attığını belirten Özgök, bu başarıların artarak devam edeceğini söyledi.
Pandemi nedeniyle iş yoğunluğunun üç katına çıktığını ifade eden Özgök, yoğunluğunu azaltmak için görevini devrettiğini ifade ederek, “Ben Danışman Başkan Yardımcısı olarak fikirsel bazda göreve devam edeceğim. 2. Yılsonunda ise dernek üyesi olarak desteğe devam.” Dedi.
BAŞTEK DERNEKÇİLİK ANLAYIŞINA FARKLI BİR PERSPEKTİF GETİRDİ
Prof. Dr. Yaşar Özgök’ün açıklaması şöyle oldu: “Tokat Sivil Toplum Kuruluşu olarak bizler doğduğumuz topraklar için önyargılarımızı, siyasi düşüncelerimizi, ideolojik bakışlarımızı, küskünlüklerimizi bir kenara bırakarak herhangi bir beklentiye girmeden hizmet etmeye çalışan bir STK’yız (Tokat STK). Aynı zamanda Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneğiyiz (BAŞTEK)
Sivil Toplum Kuruluşları modern toplumların olmazsa olmazları olmalıdır. Peki, sürekli bilinenleri tekrarlamanın, karamsarlık pompalamanın Tokat’a yararı var mı? Yok. Bize yararı var mı? Yok. O halde ne yapmalıyız? Bir farkındalık yaratmalıyız Tokat’ımız için fikir ve proje üreten, üretim ve icraata önem veren doğduğumuz topraklar için önyargılarımızı, siyasi düşüncelerimizi, ideolojik bakışlarımızı, küskünlüklerimizi bir kenara bırakarak herhangi bir beklentiye girmeden gönüllü olarak hizmet etmeye çalışan bir gurup olmalıyız.
BAŞTEK olarak; Bu güne kadar ki dernekçilik anlayışına çok farklı bir perspektif getirdik. Bir yazarımızın dediği gibi. Aklımızı başımıza alalım diyoruz. Gündem suçlu arama konusunu geçti.
Bizler ne yapabiliriz? Gün birlik olma/kenetlenme günü. Parti farkı aramadan tüm yurtseverler, milli seferberlik kampanyası ruhuyla hareket etmeliydik gerek Tokat STK, gerekse BAŞTEK te bunu başardık.”
TOKAT İÇİN HEDEF BELİRLENDİ
“Kendimize bir hedef koyduk. Bu Hedef: Tokat’ımızı tüm ilçeleri ve köyleri ile beraber unutulmuşluktan kurtarıp bir Denizli, bir Çorum, bir Nevşehir yapmalıydık.
Paniğe kapılmadık. Soğukkanlı olduk.
Zaman geçmiş değil. Zaman bir olma beraber olma zamanı, tüm enerjimizi Tokat için harcama zamanı dedik. Ancak psikolojik savaşı böyle kazanırdık.
15 aylık süre içinde çok işler yaptık. Pilot Bölge olarak Zile ilçemizi seçtik: Bu nedenle de Zile STK olarak işe başladık, Tokat STK olarak hedefe kilitlendik.
1-)Özellikle Tarım gurubumuz Zile’nin gelişimi için mükemmel bir rapor hazırladı.
2-)Amasya-Tokat-Zile
Kültür Turları Başlatıldı.
3-)Zile Şehir Müzesi için Kültür Bakan Yardımcımızla görüşülerek destek alındı.
4-)Müze için müracaat Zile Belediyesinden yapıldı, tüm aşamalar tarafımızdan takip edilecektir.
5.)Tokat ve Zile’de çekilecek olan “Veni, Vidi, Vici Zile” Filminin finansmanı için Kültür Bakanımız ve TRT Genel Müdür Yardımcımız ile görüşülerek destek alındı. Kurulda 1 oyla kaybettik. Bu filme finansman çalışmalarımız devam etmektedir. Sayın Tokat Valimizin bu konuda büyük destekleri var
6-)2. Büyük bir film organizasyonunun ve çekiminin Zile’de yapılması için her şey tamamlanmış, Zile’de çekilme kararı alınmış. Yönetim kurulu kararı beklenmektedir.
7-) Zile köylerinde el sanatlarının gelişimi için bir kaç proje devreye sokulmuş süreç beklenmektedir.
8-)Zile’de kaybolan el sanatları (semercilik, urgancılık, demircilik) ve meslekler için proje tamamlanmış Zile Belediyesinden bir konağın verilmesi veya tahsis edilen Bahçeli bir evin (Urgancılıkta olacağı için) bir iş adamımız tarafından restore edilerek verilmesi beklenmektedir. Verildiği anda bu meslek sahiplerinden seçilecek her birine devlet tarafından maaş verilerek bu binada mesleklerini icra etmeleri sağlanacaktır.
9-)Zile Kurultaylarından Dördüncüsü Kosova’da yapılarak uluslararası büyük başarılara imza atılmıştır.
Bu konudaki başarımızın arkasında Tokat STK olarak Tüm Tokat ve ilçelerine hitap etme kararı olarak BAŞTEK Derneği ile beraber Tokat STK ile devam ettik.
Sıkıntılar engellemeler oldu mu oldu. Çok oldu. Bize herif diyenler oldu mu oldu. Görmemezlikten geldik. Onların seviyelerine inmedik. Bir hedefimiz vardı. Çalılara takılmamalıydık.
Biz bir olmayı, iri olmayı, diri olmayı, Tokatlı olmayı hedef edindik.
Yola çıkarken bize çok şeyler söylendi. Büyük hayallerle yola çıkan insanların nasıl hayal kırıklığı ile işi bıraktıkları anlatıldı. Ancak biz bunları göze alarak olarak yola çıktık. Bunu başardık mı? Başardık. 15 ay bitti. Bize engel olmaya çalışanlara dedik ki; sonuca ulaşalım da yine siz yapmış̧ olun. Onun için kolay kolay yılmadık. 15 ayda birçok iş başardık, dahasını da başaracağız Allah’ın izniyle. Bırakalım birbirimizi suçlamayı. Birbirimizde hata aramayı, karamsarlığı. Geçmişte hepiniz güzel isler yaptınız. Geçmiş̧ geçmişte kaldı. Biz önümüze bakalım ama lütfen biz olalım. Lütfen arabanın tekerine taş koymayın.
Lütfen eleştirin ama her şeye muhalefet etmeyin. Bizler projelerimizi, hayata geçirme arzusu içerisinde olduğumuz isleri, bu güne kadar yapılanlar üzerine, yani geçmişte yapılanlar üzerine inşa edeceğiz.
BAŞTEK ve Tokat STK Tüm dernek, federasyon ve konfederasyonlarla Tokat’ın gelişimi için işbirliği içinde çalışacaktır. Bu nedenle de Başkentin kültür merkezi Ankara Hamamönünde; BAŞTEK derneğinin kültür eğitim merkezi olacak olan “Tokat Konağını” açtı. Konak çok güzel hizmetler verdi ve bundan sondan sonra da verecek. Tokat’ın yöresel özelliklerini içeren bir eğitim ve kültür merkezi olacak. Pandemi nedeniyle bir süre ara verdiğimiz Tokat konağı gerekli önlemler alındıktan sonra tekrar faaliyete geçecek. Daha birçok şey yapıldı ama sizleri sıkmak istemem.
Eğitimler, Seminerler, kurslar, Tokat’ın yöresel el sanatları, öğrenci eğitim odaları olacak. Tokattan gelecek olan el sanatları ürünlerini buradan dünyaya tanıtacağız. Yemek lezzetlerimizi Türkiye’ye tanıtacağız. BAŞTEK ve Tokat STK: Bu ve benzeri ayağı yere basan birçok projelere önderlik edecektir.”
KENDİMİZİ SÜREKLİ YENİLEMELİYİZ
Prof. Dr. Yaşar Özgök, “Bildiğiniz gibi Sevgili İbrahim Ocak ve Rahmetli Mustafa Çağlardan görevi devralırken şartlı devir almıştım.
1 yıl başkanlık, bir yılda yönetimde kaldıktan sonra görevi yeni arkadaşlarıma devredecektim. Tüm ısrarlara rağmen bunda da kararlıyım.
Pandemi nedeniyle bunu bir süre erteledik.
Biz yapmamız gerekeni yaptık. Tren zaten yol almış devam ediyordu. Biz ocağa kömür attık. Artık azami hıza ulaştı. Tanınırlığı arttı. Projeleri yolda. Arkadan gelen iyi bir ekip var.
Onlara yol açma zamanı. Tren hızlı tren oldu. Yollar yapıldı. Artık sefer yapma zamanı. Bu seferlere onlarla çıkma zamanı. Abdullah Baygül: Başkan. Firuze Meral: Başkan yardımcısı
Ben Danışman Başkan yardımcısı olarak fikirsel bazda göreve devam edeceğim. 2. Yılsonunda ise Dernek üyesi olarak desteğe devam. Bundan sonra ben ne yapacağım: Sevgili Hemşehrilerilerim, Pandemi nedeniyle iş yoğunluğum 3 katına çıktı. Avrupa Üroloji Bord’unda olmam, Avrupa Üroteknoloji de olmam dolayısıyla günde 3-4 Webinara konuşmacı olarak katılıyorum. Birde bu konuşmaların hazırlığını düşünürsek nerdeyse 24 saatim dolu. Bu nedenle iş yoğunluğumu azaltmak zorundayım. Tokat STK olarak sonuna kadar göreve devam. BAŞTEK ‘te danışman olarak her türlü faaliyetlerinde yönetimlere desteğe devam. Derneğin Avrupa Birliği ve Ünescoda yürüyen projelerin takipçisi olacağım. Bu nedenle de yeni Başkan ve Başkan yardımcımıza yeni görevlerinde başarılar diliyorum. Selam ve saygılarımla” ifadeleriyle açıklamasını tamamladı.

bastekte gorev degisimi

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments