takip et takip et takip et
Sağlık

15 Eylül 2010 - 27 Okunma

BAŞKENT’TE TOKAT GÜNLERİ-GÖZLEMLER

        21 – 25 Nisan 2010 tarihleri arasında Ankara’da Atatürk Kültür Merkezinde (AKM) düzenlenen “Başkentte Tokat Günleri”  ilk gün katılımcılarının – özellikle siyasi şahsiyetlerin (açılışta bizzat hazır bulunan iki bakan (Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım ve Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek) ile Ankara bürokrasisinin önde gelen isimlerinin (Sayıştay Başkanı Recai Akyel  ve Eski Tokat Valisi Ayhan Nasuhbeyoğlu )- niteliği, ağırlığı, pozisyonu ve rütbesi göz önüne alındığında, daha önce benzer etkinliği yapan illerden farklı bir görüntü ortaya koymuştur. Ancak, bu görüntünün yanında ilin tanıtımının hangi eller kanalıyla yapıldığı ya da yapılmış olduğu da ortaya kocaman bir soru işareti koymaktadır.


 


Etkinlikle ilgili gözlemlerim aşağıdaki gibidir:


  1. Etkinlik Sivil Toplum Örgütleri aracılığı ile düzenlenmemiş olup, başta Tokat Valiliği ve Tokat Belediye Başkanlığı olmak üzere çeşitli kamu ve tüzel kuruluşların desteği alınmıştır. Bu destek etkinliği aşırı derecede politize etmiştir. Bir tarafta açılış kurdelesini kesmek üzere iki Bakanın ve iktidar partisinin yöre milletvekillerinin ilk günde hazır bulunması öte yandan,  başta il merkezi olmak üzere ilçe Belediye Başkanlarının neredeyse tam kadro olarak sunduğu destek ilin yalnız olmadığını ortaya koyması bakımından dikkat çekici idi.  Ancak, bu durum aşırı bir politizasyona yol açmıştır ve politik bir şölene bir anlamda propagasyona dönüşmüştür. 

 2. Etkinlikte ev sahibi statüsünde herhangi bir kişilik yer almamıştır. Gelenler kendi kendilerine ev sahipliği yapmıştır. Bunun açılımı şudur: Ankara’da faaliyette bulunan Tokat Vakfı konuya el atmalı, gelen gidene ev sahipliği yapmalı ve Belediyelerin etkinliği şova dönüştürmesine izin vermemeliydi.  Bu durum etkinliğe katılan özel firmaları da töhmet altına sokmuştur. Katılımcı firmaların partisel kişilik ortaya koyduğu izlenimi maalesef uyanmıştır.

 3. Etkinlikte stantlar orantısal bir dağılım göstermemiştir. Bazı ilçe stantları geniş ve hacimli iken (Örneğin Turhal Belediyesi) bazıları (Örneğin Valilik Standı) yetersiz bir alana sıkışmak zorunda kalmıştır. Ana sponsor olması nedeniyle Valilik standının diğer stantlara oranla ve kıyasla daha büyük ve daha alımlı olması gerekirdi.

 4. İl Merkezi ve İlçelerin sunumunda ürünler ve yöresel tatlar ön plana çıkmış, tematik anlamda bir sunum yapılamamıştır. Örneğin Pazar İlçesinin Ballıca mağaralarını ana tema olarak sunması ve görsel bir sunumla yörenin varlıklarını ortaya koyması gerekirdi.

 5. Reşadiye İlçe standında satışa sunulan ve yöreye ait olduğu öne sürülen balın menşeinin Sivas ili Yıldızeli ilçesi olması Reşadiye’nin tanıtımına artı bir katkı sağlamamıştır.

 6. Tokat ilinin en zengin ilçesi olarak öne çıkan Turhal İlçesinin Belediye Standı geniş bir alana yayılmış ancak bu alan gereksiz ölçüde propagandaya yönelik kullanılmıştır. Belediyenin açtığı parklar, alt geçitler vs. panolarla yerleştirilen büyük fotoğraflarla ziyaretçilerin gözüne gözüne sokulmuştur. Turhal belediye standı herhangi bir tematik sunum yapmadan Belediye Başkanının icraatlarını öne çıkaran bir stanttı ve aşırı ölçüde itici idi.

 7. Başçiftlik ilçesinin standı “Başçiftlik Halılarını” ön plana çıkarmış, en azından bir tema yakalamaya çalışmıştır. Ancak, öngördükleri temayı destekleyecek bir yazılı – görsel sunum yapamamışlardır.

 8. Tokat Belediyesinin standı yer olarak genel eğilimlere ters bir yerde konumlandırılmıştır. Daha önce benzer etkinlik sunan illerde Tokat Belediyesinin standının bulunduğu yer yöreye iş yapan firmalar, otobüs / seyahat firmaları ya da ana yüklenici konumunda olmayan yasal / tüzel kişiliklere tahsis edilmiştir. Ana belediye veya –bu etkinlikte- yarı ev sahibi statüsünde olan Tokat Belediyesi giriş kısmında yer tutmasının avantajlı olduğunu düşünmüş olabilir ya da yan stanttaki GRT (Güneş Radyo Televizyon) standının ziyaretçilerle yaptığı röportajlarda isim ve logosunun görülmesini istemiş olabilir. Her ne nedenle olursa olsun seçilen yer daha ferah ve ziyaretçiyi ayaküstü kucaklayıcı değil bütünüyle sarıcı nitelikte olmalıydı. Tokat Belediyesi görevlilerinin iletişimsel eksiklikleri de söz konusu idi. Ziyaretçilerin en küçük isteklerini tersleyerek yanıtlamışlardır.

 9. Valilik standı da yer olarak isabetli bir seçim değildi. Materyal ve tanıtım broşürleri yeterli ve tatmin edici nitelikte değildi. Valilik Standı AKM sol girişinden içeri kıvrılan ana saha içerisinde olmalı, Tokat’ta yaşatılmaya çalışan el sanatları ve Tokat iline mal edilebilecek bütün ürünler burada beğeniye sunulmalıydı (Sivas Valiliğinin standında olduğu gibi).

 10. Tokat Valiliği ve Tokat Belediyesinin yer aldığı giriş kısımlarına Zile, Erbaa, Niksar gibi ilçelerin koku yapıcı bir takım ürünleri (Acuka, Çemen, Bez Sucuğu vs) sergilenebilirdi.

 11. Bakır ve yemeni gibi yöresel ürünler ve hediyelik eşyalar en ilgi çeken stantlardı. Bu stantlar Valilik ve İl Turizm ve Kültür Müdürlüğü stantlarının bünyesinde toplanabilirdi. Sergi alanının orta bölümlerinin kullanılması rasyonel olmayan mekânsal düzenleme sunucunda zorunluluk haline gelmiştir. Turhal Belediyesi gereğinden fazla yer kaplamış buna karşılık il merkezi olan Tokat’ın Belediye Başkanlığına ayrılan alan orantısız derecede küçük kalmıştır.

 12. Tokat İlinin yurt dışındaki kardeş şehirleri ya da Türkiye içerisinde kardeş şehirleri tanıtılmamıştır.

 13. Sergide vurgulanmak istenen ana tema “Tokat Orta Karadeniz’de milliyetçi – muhafazakâr bir kenttir”. Bu tema bilinenin tekrarlanmasıdır ve yeni bir şey değildir. Hal böyle olunca tanıtımların hemen hemen bütününde tematik vurgu sıkıntısı çekilmiştir.

 14. Etkinlikte Tokat dışı ürünlerin beğeniye sunulduğu stantların olması düşündürücüydü. Özellikle hemen hemen bütün etkinliklere katılan Gümüşhane Pestil- Köme ürünlerinin bu etkinlikte de pazarlanması Zile ilçesinin de Köme – Pestil ürettiği göz önüne alınırsa bir tanıtım kazası olarak yorumlanmalıdır. Birilerinin Gümüşhanelilere kendi adlarına etkinlik yapmalarını söylemesi gerekir. Örneğin Trabzon ili Başkentteki etkinliğine katılımcı yerel firmalarının sayıca fazlalığı nedeniyle diğer illerin katılımcılarına yer vermede son derece hasis davranmaktadır.

 15. Tokat Günlerinde yemek yeme salonlarının tertip ve düzenliliği diğer illerin etkinlikleri ile kıyaslandığında çok daha dikkat çekmiştir. Mevsimsel nedenlerle yemek çadırlarının üstünün kapalı tutulduğu kış aylarına denk gelen etkinliklere göre bu uygulama gerek mimari – estetik açıdan gerek ferahlık açısından hem hizmet verenlere hem de alıcılara – ziyaretçilere kolaylık sunmuştur. Yemek yeme salonlarının eski Türk evlerinin biçimsel özelliklerini taşıması ve tarihi canlandırma çabası gerçekten övgüye değerdir.

 16. Almus ilçe standı görsel anlamda bir ziyafet sunmuştur. Kentin baraj kıyısında yerleşikliğinin konumsal avantajı fotoğraflarla ortaya konulmuştur.

 17. Dimes Tokat ilinin gururu olan ve marka değeri her gün yükselen bir ticari markasıdır. Siyasetin ön plana çıkacağını sezinlemelerinden dolayı –bu bir varsayımdır- bir stant almayıp sadece içecek servisi ile yetinmeleri şaşırtıcıdır. Dimes ve yan markalarının ileriki yıllarda Tokat ilini – siyaseti ya da siyasi eğilimlerin değil- tanıtıcı bu etkinlikte daha farklı bir şablon çizerek katılması ilin markalarının sunumu açısından önem taşımaktadır.

 18. Sonuç olarak 3 bakanlı açılışın kerameti İle yapıştırılmak istenen yaftanın (Milliyetçi-Muhafazakâr Tokat imajı) altındadır. Oysa doğal – kültürel özellikler, beşeri nitelendirmeler ve Tokat ilinin ilk çağrışımları sunulamamıştır. Bu etkinlik iktidar partisinin bir etkinliği olmuştur. Sivil Toplum Örgütleri hiçe sayılmış, görüş ve önerileri dikkate alınmamıştır.

 


Bu etkinliklerin kendi ilim Kastamonu’da olduğu gibi Tokat Vakfı ya da varsa Tokat Dernekler Federasyonu tarafından düzenlenmesi durumunda, yukarıda sıralamış olduğum birçok aksaklığın önü alınacaktır. Tokat’taki bir kurum Ankara’da ev sahipliği yapmamalıdır. Bu doğa kanunlarına ters bir durumdur. Ankara’da ev sahipliğini ancak Ankara’da yerleşik kurum ya da gerçek kişiler yapabilir.


 


Önümüzdeki yıllarda farklı formatta bir Tokat organizasyonu sunmanızı diliyoruz.


" BAŞKENT’TE TOKAT GÜNLERİ-GÖZLEMLER konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere BAŞKENT’TE TOKAT GÜNLERİ-GÖZLEMLER ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda BAŞKENT’TE TOKAT GÜNLERİ-GÖZLEMLER ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku