takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

10 Ocak 2020 - 12:37:29 - 311 Okunma

BAŞKALARI İÇİN YAŞAMAK

İnsanlar düşünen, konuşan hayvandır. Zamanla kazandığı kültürle hayvanlıktan kurtulur. Kültürü arttıkça insanlık basamağı yükselir. Bir süre yaşadıktan sonra hayatı son bulur.

İnsanların bir kısmı sadece kendileri için yaşarlar. Edindiği kötü alışkanlıklardan kurtulmak için iradesini kullanamaz. Aile problemlerinin bile önündedir özel yaşamı. Özveri kelimesi sözlüğünde yoktur. Komşunun evi yanarken ısınmaya çalışır. Derbeder bir yaşamı vardır.

Diğer bir grubu da kendisi dışında ailesini düşünür.  Ailenin yumağını büyütür. Hiç olmazsa ailesini kurtarır. Yani kendisini kurtaran düşmen işini bilmeyen dosttan yeğdir. Emek olmayınca yemek olmaz, diyendir.

Üçüncü gruba gelince ailesi dışında başkalarını da kurtarandır. Birilerinin geçimini, yaşamını verdiği işlerle düzene koyar. Yani insanlığın gereğini yapmış olur. Yarını daha da iyileştirmek için durmadan çalışırlar. Daha çok insanı kurtarırlar. Allah yanında ve insanlar yanında değeri artar. İnsanlara iş ve aş sağlayan kişiler ve kurumlar çok değerlidir.

Geldik nadir olan en makbul insanlara. Bunlar kendisini bir yana bırakıp insanlar için çalışır. İnsanlığın yaşamını kolaylaştıran icatları bunlar yapar. Uçurtma gibi rüzgara direnip kendini icadına odaklar. Hep bilgilerin ve doğrunun yanındadır. Örneğin Edison elektriği bularak insanlığa ne büyük hizmet etmiştir. İçinde yaşadığı vatanı ve milleti için çalışanlar vardır. Kendisi için değil, milleti için yaşayan devlet adamları milletinin kalbinde dünya durdukça yaşar. Atatürk bizim için öyledir. Milletini kurtarmakla kalmayıp demokratik saygın ve kalkınmış bir ülke bırakmıştır. Engelleri takılacak değil aşılacak bir şey olarak görmüş ve doğru bildiği yoldan sapmamıştır. Onu sonsuza dek minnetle anacağız.

Unutmayalım; yarınlar yorgun ve bezgin kimseler tarafından değil rahatını terk edenler tarafından kurulur.

 

Saygılarımla

09.01.2020

"Mehmet Tapar" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku