Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.312,76 -0,73%
Çeyrek Altın 2.258,00 -1,40%
Yarım Altın 4.502,00 -1,40%
Tam Altın 8.887,63 -0,70%
Başın Tepesinde Yanma ve Ağrı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Başın Tepesinde Yanma ve Ağrı Neden Olur, Nasıl Geçer?

ABONE OL
10 Mayıs 2023, 09:14:57

Başın tepesindeki yanma ve ağrı, çeşitli sebeplere bağlı olarak oluşabilir ve yaşam konforunu azaltabilir. Stres, sinüs enfeksiyonları, boyun kaslarında gerilme ve migren gibi faktörler, bu semptomların nedenleri arasında sayılabilir. Başın tepesindeki yanma ve ağrıyı hafifletmek için, öncelikle olası nedenleri belirleyerek uygun bir tedavi planı oluşturulması gerekmektedir. Ayrıca, stresi azaltıcı egzersizler yapmak, düzenli uyumak, düşük kafein almak ve ılık kompresler uygulamak da semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir.

Başın Tepesinde Yanma ve Ağrı: Nedenleri

Bu makale, tıbbi doğruluk ve güvenirlilik açısından kontrol edilmiş olup, Medikal Rehber İçerik Politikası’na uygun olarak hazırlanmıştır.

Başın Tepesinde Yanma ve Ağrı

Başın üst kısmında yanma ve ağrı hissi, gerilim tipi baş ağrısı, migren, uyku sorunları, sinüs problemleri, ilaçlara bağlı baş ağrısı, egzersiz kaynaklı baş ağrısı, hipnik baş ağrısı ve oksipital nevralji gibi pek çok nedenle ilişkilendirilir.

Gerilim Tipi Baş Ağrısı

Gerilim tipi baş ağrısı, baş ağrısı türleri arasında en sık görülenidir ve genellikle kas gerginliği kaynaklıdır. Vitamin eksikliği ve genetik faktörler de neden olabilir. Ağrı, başın üstünde bir bölgeyi sıkıyor veya ağırlık yapıyormuş gibi hissedilir. Şiddetli değildir ve 4-6 saat sürer.

Migren Tipi Baş Ağrısı

Migren tipi baş ağrısı, başın tepesinde yanma ve ağrının belirtilerinden biridir. Migren türü baş ağrıları, gerilim baş ağrılarından daha az yaygındırlar ancak daha şiddetli olabilirler. Ağrı, başın üstünden, bir yandan veya boynun arkasından aşağı doğru yayılıyormuş gibi hissedilir ve diğer semptomlarla birlikte ortaya çıkabilir. Genetik yatkınlığın da etkisi vardır.

Sinüs Tipi Baş Ağrısı

Hastalık veya enfeksiyon sinüsleri alevlendirerek başın tepesinde yanma ve ağrıya neden olabilir. Etkilenen kişi altta yatan sorunu tedavi ettiğinde semptomlar genellikle kaybolur. Iltihaplanmaya yardımcı olacak antienflamatuar ilaçlar kullanılır.

DİKKAT!  Baş Ağrısı Nasıl Geçer? Migren Nasıl Geçer?

Uyku Sorunlarına Bağlı Baş Ağrısı

Gerilim tipi baş ağrıları uykusuzluğa bağlı hormonsal dengede bozulduğunda ortaya çıkabilir. Uyk

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments