Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.312,76 -0,73%
Çeyrek Altın 2.258,00 -1,40%
Yarım Altın 4.502,00 -1,40%
Tam Altın 8.887,63 -0,70%
Başın Sol Tarafında Ağrı Neden Olur? Sol Göz Ağrısı ve Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Başın Sol Tarafında Ağrı Neden Olur? Sol Göz Ağrısı ve Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

ABONE OL
10 Mayıs 2023, 11:19:17

Başın sol tarafında ağrı hemen herkesin yaşadığı bir sorundur. Bu ağrı, çeşitli nedenlerden dolayı oluşabilir. Migren, sinüzit, düşük kan şekeri, stres ve gerginliğe bağlı kas spazmları başın sol tarafında ağrıya neden olabilir. Aynı zamanda sol göz ağrısı da, bu durumların bir belirtisi olabilir. Başınızın sol tarafındaki ağrıyı hafifletmek için, dinlenin, masaj yapın, sıcak ve soğuk kompres uygulayın ve ağrı kesiciler kullanın. Ancak, kronik bir ağrı durumunda, doktorunuza danışmanız önerilir.
Başın Sol Tarafında Ağrı: Nedenleri ve Tedavisi

Başın sol tarafında ağrı, migren ve küme tipi baş ağrıları gibi yaygın nedenlere bağlı olabilir. Ancak aynı zamanda ciddi bir sorun olan beyin anevrizması gibi nadir nedenleri de vardır. Bu nedenle, olası nedenleri fark etmek ve doktorunuza danışmak önemlidir.

Başın Sol Tarafında Ağrı Olması Ne Demektir?

Başın sol tarafında ağrı olması en sık migren ve küme tipi baş ağrılarından kaynaklanır. Ancak sol baş ağrısı, diğer birincil veya ikincil baş ağrısı türleriyle de ilişkilendirilebilir. Birincil baş ağrısı olan kişilerde ağrı ana semptomdur. İkincil bir baş ağrısı olan kişilerde ise ağrı, başka bir tıbbi problemin belirtisidir.

Başın Sol Tarafında Ağrının Nedenleri Nelerdir?

1. Migren Baş Ağrıları

Migren, başın sol tarafında ağrılı ataklar şeklinde kendini gösterebilen bir baş ağrısı türüdür. Migren, göz çevresinde ağrı, mide bulantısı ve hatta kusma gibi belirtilerle birlikte ortaya çıkabilir. Tedavisi ilaçlarla ve yaşam tarzı değişiklikleriyle mümkündür.

2. Küme Baş Ağrıları

Küme baş ağrısı, göz çevresinde şiddetli, bıçak saplanır tarzında ağrıya neden olabilir. Şiddetli ağrı krizleri arasında ateşli bir şekilde terleme ve yüzü kızarma gibi semptomlar da görülebilir. Küme baş ağrıları, ani bir şekilde başlar ve yaklaşık 45-90 dakika sürer. İlaç tedavisi gerektirir.

DİKKAT!  CORONA DÖNEMİNDE, KAS VE İSKELET AĞRILARININ 7 NEDENİ

3. Servikojenik Baş Ağrıları

Boyun yaralanması veya diğer değişiklikler sonucunda ortaya çıkan servikojenik baş ağrıları, boyunla ilişkili belirtilerle birlikte başın sol tarafında ağrıya neden olabilir. Bu tür ağrılar, ağrı kesiciler ve fizik tedavi ile tedavi edilir.

4. Vaskülit

Vaskülit, bir tür kan damarı iltihabıdır ve başın sol tarafında ağrıya neden olabilir

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments