takip et takip et takip et
Başçiftlik

13 Mayıs 2020 - 667 Okunma

BAŞÇİFTLİK’E MODÜLER MEZBAHANE

Abone Ol

Başçiftlik Belediye Başkanı Murat Tuncel Modüler mezbahane yapımına başlandığını duyurdu. 

Mezbahanenin Başçiftlik ekonomisine katkı sağlayacağını belirten Başkan Tuncel, proje tamamlandığında ilçenin mezbahane sorununun çözüleceğini ve sağlıksız koşullarda kesim yapılmasının önlenmiş olacağını ifade etti.

Projenin toplam maliyetinin 578.130 TL olduğunu kaydeden Tuncer, “Başçiftlik ve İskevsürün köy ve beldelerinde yaşayan insanlarımız başta Kurban Bayramlarında olmak üzere hayvan kesimlerini yıllarca mahalle aralarında, kötü hijyen koşullarında gerçekleştirmekteydi. Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren ilçemiz ve çevre köy ve beldelerimizin ihtiyaçlarını karşılayacak hizmetler yaptık. Modern mezbahane ihtiyacı doğrultusunda hazırladığımız projemizi Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKAP) idaresine 2017 yılında sunmuştuk. Projemiz 2019 yılında kabul edilerek protokoller imzalanmış olup %10 ödeneği Belediye Başkanlığımızca Projenin ihale edilmesi için hesabımıza aktarılmıştır. Projenin toplam maliyeti 578.130 TL olup bunun 460.605,00 TL DOKAP İdaresi katkısı, 117.525,00 TL si Başçiftlik Belediye Katkısı olacaktır. Mezbahanemizmonaray sistemi, soğuk hava deposu, Hayvan yatırma platformları, deri yüzme aparatları, et nakil aracı özellikleri ile Tarım Orman Bakanlığı Küçük ölçekli Mezbahane ruhsatı için gerekli şartları taşıyacak olup günlük 8 büyükbaş /24 küçükbaş kesim kapasitesi ile ilçemize hizmet verecektir.” Dedi.

İLÇE EKONOMİSİNE KATKI

Başkan Tuncel, “Mezbahane Başçiftlik ekonomisine katkı sağlayacaktır. Proje tamamlandığında Başçiftlik’in mezbaha sorunu kökten çözülecek ve sağlıksız koşullarda kesim yapılması da önlenmiş olacak. Ayrıca teknik ve hijyenik ortamda, veteriner hekim kontrolünde kesime bağlı olarak et karkas kalitesinin yükselmesi nedeniyle hayvancılığın gelişimine de önemli katkı sağlayacağı değerlendiriliyoruz.

Bu tesisisin yapılmasında başta Tokat Milletvekilimiz Yusuf Beyazıt olmak üzere Tokat Valimiz Sn. Dr Ozan Balcı’ya, Tarım İl Müdürü Orhan Şahin’e, Dokap idaresi Başkanı Yusuf Mengi’ye, Dokap idaresi Koordinatörü Şeref Demir’e, Tokat Hayvan Sağlığı, Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Salih Çelik’e çok teşekkür ederiz.” İfadelerini kullandı.


" BAŞÇİFTLİK’E MODÜLER MEZBAHANE konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere BAŞÇİFTLİK’E MODÜLER MEZBAHANE ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda BAŞÇİFTLİK’E MODÜLER MEZBAHANE ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku