Dolar 27,2665 0.21%
Euro 28,9499 0.35%
Gram Altın 1.672,54 -0,22%
Çeyrek Altın 2.807,00 -0,14%
Yarım Altın 5.613,00 -0,16%
Tam Altın 11.163,52 -0,24%
BAŞARI BİR EKİP İŞİDİR.

BAŞARI BİR EKİP İŞİDİR.

ABONE OL
09 Ekim 2019, 10:15:37

“Başarı başaracağım diyenlerindir.” Her birey kendi alanında çevresindekilere göre iyi olmak, başarının en üst sıralarında yer almak ister. Başara bilmek için alt yapın ve bilgi birikiminle tecrübenin olması gerekir. Tecrübe edinebilmen için o alanda birkaç defa başarısız veya aldatıldığında daha dikkatli olursunuz? Çevremizdeki başarısız insanlara baktığımızda eksikliğinin olduğu her haliyle görünür. Başarılı bir insanın temelinde, geçmişinde güçlü bir yatırımı vardır. Aileden gelen eğitim, öğretim olabilir. Çevresinde ki olayların beyninde etkili izler bırakarak, gelişimini sağlamış olabilir. Bireyin sonradan zaman içerisinde kendini yetiştirmesiyle başarılı olabilir. Bazen de bireyi zorluklar ve çaresizlikler başarıya ulaştırabilir.

Başarı kendiliğinden oluşmaz. Başarı bir süreç, ekip, araç ve gereçleri görerek, yaparak, yaşayarak deneyim işidir. Başarılı ve akıllı insan olmanın yolu, başkalarının aklından yararlanmaktır. Bu da ekip işidir, birlikte projede yer almak demektir. Başarı ekip işidir, dediğimizde şöyle bir örnek versek yanlış olmaz. Akıl düşünür, projeler üretir. Ne kadar güzel düşünürse düşünsün, akıl üretemez. Ancak ona yardım edecek kol, bacak, mide, böbrek, kalp, damarlar, diğer organlar uyumlu çalışırsa, emir komutayı yerine getirirse başarı gerçekleşir. Aksi takdirde başarıdan söz edemeyiz? Beyin ürettiği düşünceyi organlara komut verdiğinde, organlar verilen işi yaparak sonuca ulaşır. Bir iş yaparken, iş kurarken mutlaka bilgi, tecrübe, eğitimden birey geçmeli. Sonra tecrübeli yetenekli insanlarla birlikte çalışmalıdır. Başarıya etki eden insan ilişkilerini de uygulandığında sonuç başarıyla noktalanır.

Başarmak için bir olmak, beraber karar almak, birlikte üretmek, tüketmek öz güvenimizi dinç tutmak gerekmektedir. Bir öğretmen öğrencisini över cesaretlendirirse, öğrenci okulu sever, okulunu özler. Bir işveren işçisini över değer verirse üstün başarı sağlar. Aileler saygı ve sevgi bağlarını pekiştirip geliştirirse toplum güçlü ve başarılı olur. Her birey yaptığı işten övgü, ilgi bekler. “ Marifet iltifata tabidir.”

DİKKAT!  PANDEMİ (SALGIN)

Kurtlar yaz aylarında her zaman tek başına avlanırlar. Özgürce, bağımsız hareket ederler. Kış geldiğinde, ortalık karlarla kaplandığı zaman avlanacak hayvan bulamazlar. Açlık kurtları bir araya getirir. Birlikte, ekip içinde çalışarak kendinden kat be kat büyük bir öküze saldırırlar, parçalar yerler. Bu başarı ekip çalışmasının ortak sonucudur. Başarının sonucunda kurtlar açlıktan kurtulur, birlikte çalışmanın ödülünü alırlar.

Başarıyı arzu eden bireylerin yolunun okumaktan, tecrübeden, bilgi ve bilinçten geçtiğini bilmelidirler. Başarılarınızın daimi olması dileklerimle, herkese başarılar dilerim.

Süleyman Erkan 05-09-2019 Cumartesi Bedesdenlioğlu Tokat.

Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Ali Tokcan
Ali Tokcan
3 yıl önce

Karar verme sürecine çalışanlar katılırsa sahiplenme ve işe sarılma daha da yüksek bir sinerji oluşturur.