Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.128,59 -2,33%
Çeyrek Altın 1.905,00 -0,94%
Bitcoin 440267 -0.62158%
Ethereum 31340 0.78875%
Yarım Altın 3.811,00 -0,94%
Tam Altın 7.591,87 -2,02%
Balgam Nasıl Atılır? 2 Nedir, Neden Olur

Balgam Nasıl Atılır? 2 Nedir, Neden Olur

ABONE OL
05 Ocak 2023, 03:33:01

Balgam nasıl atılır? Balgam nedir? neden olur. Balgam hakkında tüm detaylar haberimizde.

Balgam Nedir Neden Olur :

Balgam akciğere trake borusun’dan salgılanan sümüksü bir salgıdır. Diğer adı mukus olarak da bilinir. Trake borusuna giren maddeleri (toz) gibi maddelerin yapışımını ve dışarıya atılmasını sağlama için oluşan bir maddedir. Vücudumuzda trake’de iki farklı ana hücre bulunur.

 Bunlardan adı goblet diğer hücrenin adı silia.

Goblet hücresi salgıyı meydana getirir. Silia hücresi tüylerin olduğu hücrelerdir, tek yöne doğru hareket eden bu tüyler hareket esnasında tozları dışarı atar.

 Genel olarak yapısı sudan oluşmakta ve rengi çok saydam bi renktir. Bazı hastalık gibi durumlarda iltihaplı bir hal alabilir. Bronşit gibi hastalık durumlarında renginin iyice koyulaştığını görebilirsiniz. Balgamın yoğunlaştığı dönemlerde silia adı verilen tüycükler bu maddeyi dışarı atmakta oldukça yetersiz kalır. Balgam çıkışında sorun oluştuğu dönemlerde vücutta öksürük meydana gelir öksürük yoluyla balgam atılmaya çalışılır.

 Balgam Çeşitler Nelerdir :

  •  Sümüksü balgam: Berrak ve üst tarafı köpüklü bir haldedir ilk aşama balgam türüdür
  • Cerahatli ve sümüksü balgam: Sümüksü yapısı vardır cerahatten oluşur. Bulanık bir rengi vardır genel olarak görülen balgam çeşididir tedaviye ihtiyaç duyulduğunu gösterir çünkü bronşitin mikrop bulaştığını belirten bir durumdur.
  • Cerahatli balgam: %90 cerahatten oluşmaktadır. Bulaşan mikrobun rengine göre yeşil ya da sarı gibi rengi olur. Bronşit büyümesi, verem zatürre gibi hastalıklarda bu balgam görünür
  • Kanlı balgam: Verem Akciğer kanseri boğmaca ya da bronşit gibi durumlarda kanlı kanser görülür. Pembemsi renkte köpüklü ve de sulu balgam ile birlikte nefes alma zorluğu çekiliyorsa kalp hastalığı, çok miktarda balgam oluşması bronş büyümesi ya da verem belirtisi olduğu belirtisi anlamına gelir.
  • Gri ya da Siyah Balgam: Kirli hava soluyanlar, sigara içenlerde görülen türdür genelde
  • Yalancı balgam: Burun mide boğaz ve sinüs’den gelen sümük kan ya da cerahat ile karışabilir Bu balgam öksürükle beraber akciğerden ve bronş’dan gelebilir.

 Boğazdaki balgam nasıl atılır?

Balgam için faydalı ve zararlı tedaviler: Sakız çiğnemek midemizi güçlendirir ve balgamı eritir. Limon şurubu sağlığımıza iyi gelir ve safrayı söktürür, balgam oluşumunu engeller Bal yaşlı insanlara ve balgam çıkartan insanlar için çok faydalıdır. Meyankökü şurubu, kusmaya yardımcı, olur balgama ve öksürüğe karşı çok faydalıdır. Hardal balgamı keser. Taze zencefil ya da toz zencefil katı balgamı eritir ve yumuşatır. Çekirdekli kuru üzüm balgamı eritir ve giderir.

Ebu Cehil karpuzu zehirli olduğu için, etli tarafı fıstık içi ile birlikte tüketilir. Tohumundan ve kabuğundan sakınmanız gerekir, balgamı şiddetle eritir ve söktürür. Helva balgam çıkaran kişiler için çok faydalıdır. Şeker karnı yumuşattığı için balgamı söktürür. Çörek otu balgamı eritir keser. Sinameki kalbi güçlendirir, vücuttaki kötü safrayı ve balgamı söker atar. Misvak kullanmak balgamı kesinlikle yok eder. Sorgun söğüd tohumu, yoğun olan balgamı söktürür. Kaymak ise balgamı yumuşatır.

 Balgam söktürücü tıbbi ilaçlar :

         Gerek medikal gerekse bitkisel yollar ile boğazımızda biriken balgamı atmak için ve balgamın birikmesinde rol oynayan farklı semptomlar vardır bunları yok etmek için kullanılan ilaçlara verilen genel bir isimdir. Tıbbi açıdan genel olarak şurup formatında olan ilaçlar, bitkisel olarak da çay ağırlıklı olmaktadır. Boğazdaki balgam nasıl atılır Tıbbi açıdan; ambroksol, nasetil sisteinn içeren ilaçlar ve şurublar hastalara yöneltilir. Eğer daha ağır bir hastalığınız yok ise bu ilaçlar tedavi açısından iyi gelecektir. Eğer balgam problemi farklı bir hastalıktan dolayı yayılıyor ise öncelik o hastalığın tedavisi üzerine olur. Bu uygulamalara ek ve alternatif olan şifa bilimi bitkileri de bu süreçte size yardımcı olacaktır.

Balgam Söktürücü Kür ile balgam nasıl atılır

 -Bir bardak soğuk suyun içine iki kaşık hatmi kökü ekleyip karıştırın. Sonra süzün Bu şekilde günde iki defa için

-Bir kaşık keten tohumu, bir kaşık hatmi kökü ve bir kaşık da kurmuş ada çayı karıştırıp 100gr kahverengi şeker ilave edin. Bunun üstüne 2 bardak su döküp karıştırın dilimlenmiş limonu ekleyip 20 dakika kısık ateşte kaynatıp süzün günde dört çorba kaşığı içerek tüketin.

Ek Olarak ;

Eger yukarıda saydığımız kürleri uygulamayacak durumdaysanız bitkisel içerikler; balgam nasıl atılır zencefil, ısırgan otu ıhlamur gibi bitkiler kaynatılıp içildiğinde balgamı atmakta yardımcı olacaktır.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments