Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.128,59 -2,33%
Çeyrek Altın 1.905,00 -0,94%
Bitcoin 440267 -0.62158%
Ethereum 31340 0.78875%
Yarım Altın 3.811,00 -0,94%
Tam Altın 7.591,87 -2,02%
Bakır Eksikliği Nelere Yol Açar?

Bakır Eksikliği Nelere Yol Açar?

ABONE OL
13 Ocak 2023, 01:31:15

Bakır, çok eski zamanlardan beri varlığı bilinen bir metal elementidir. Latin dillerine Kıbrıs’ta bol bulunmasından dolayı “Cyprium” kelimesinden geçmiştir. Bakırın atom numarası 29’dur ve periyodik cetvelde 1B grubu geçiş metallerinde yer alır. Bakır elementi özellikle elektrik sanayinde bol kullanılan bir elementtir. İnsan vücuduna ise biyoanorganik yapıda katılır. Çeşitli enzimlerin yapısında yer alan, eser miktarda ihtiyacımız olan bir elementtir.

Bakırın İnsan Vücudunda Görevi Nedir?

Bakır insan vücudunda serbest radikalleri uzaklaştırma görevi görebilir. En çok beyin ve karaciğerde bulunur. İnsan vücudunda demir çok hızlı emilime sahiptir. Hatta bakırın varlığı demirin emilimini de artırıcı özellik gösterir. Bakır emilimini ise çinko azaltırken protein ve yeşil sebzeler artırıcı özellik gösterir.

Bakır, insan vücudunda pek çok enzimin yapısında bulunan bir elementtir. Demir ile birlikte hemoglobinin yapısını oluşturur. Vücutta enerji üretiminde, vücutta demir mineralinin kullanımında, kemikleri güçlendirmede, bağ doku oluşumunda, merkezi sinir sisteminin çalışmasında ve miyelin oluşumunda bakır önemli bir rol üstlenir.

Bakır Eksikliğinde Neler Olur?

Bakır eksikliği sağlıklı beslenen insanlarda görülmeyen, çok nadir ortaya çıkan bir durumdur. Çünkü vücudun bakır ihtiyacı çok azdır. Günlük bakır ihtiyacı bebeklerde 1 miligram, çocuklarda 2 miligram, yetişkinlerde ise 3 miligram civarındadır. Bu ihtiyaç da günlük alınan besinlerden rahatlıkla temin edilebilir. Çok fazla çinko alımı bakır eksikliğine sebebiyet verebilir. Veya genetik faktörler sonucu bakır eksikliği ortaya çıkabilir. İşte bakır eksikliğinin ortaya çıkardığı sorunlar:

1. Kansızlık

Bakır eksikliğinin yol açtığı en büyük sorun kansızlıktır. Çünkü bakır, hemoglobinin yapısında yer alır. Hemoglobin de kanda bulunan çok önemli bir proteindir. Hemoglobin kanda oksijenin taşınmasını ve kan hücrelerinin kırmızı olmasını sağlar. Nefes aldığımız zaman akciğerlerimize dolan oksijen molekülleri, biyokimyasal olaylar sonucu hemoglobine bağlanır ve kanda bu şekilde taşınır. Eğer kanda yeterince hemoglobin bulunmazsa kansızlık sorunu ortaya çıkar. Hemoglobinin yapısında da demir ve bakır bulunduğu için, bakır alımı burada önemli bir rol oynar.

2. Büyüme ve Gelişim Sorunları

Çocuklar sürekli büyüyen ve gelişen organizmalar olmaları sebebiyle, sağlık durumlarını bozan her türlü etken, büyüme ve gelişme süreçlerini yavaşlatabilir, hatta durdurabilir. Bu yüzden çocuk sağlığı açısından düzenli beslenmeleri çok önemlidir. Yetersiz ve sağlıksız bir diyet onlarda pek çok soruna yol açabilir. Bakır eksikliği için de bu benzerdir. Bakır eksikliğinin yol açtığı kansızlık dışında bir diğer sorun ise çocuklarda büyüme ve gelişim sorunlarıdır. Gelişim çağındaki çocukların sağlıklı beslenmesine dikkat edilerek bu sorunlar ortadan kaldırılabilir.

3. Cilt ve Saç Sorunları

Bakır eksikliği cilt kuruması, dökülmeleri gibi çeşitli cilt problemlerine neden olabilir. Bunların yanı sıra saçlarda da matlaşma ve dökülmelere sebebiyet verebilir. Saçlarda karşılaşılan sorunların en büyük sebeplerinden birisi yetersiz beslenmektir. Çünkü saçları sağlıklı yapan en büyük etken yeterli mineral ve vitamin alımıdır. Saç dökülmeleri en fazla erkeklerde görülen bir durumdur. Saç dökülmesi tiplerinden en sık görüleni erkek tipindeki saç dökülmesidir. Bu sorun erkeklerde yüzde 95, kadınlarda yüzde 50 oranında görülür. Bakır eksikliğine bağlı saç dökülmelerinin tedavisi için bakır alımına dikkat edip dengeli beslenmek yeterlidir.

4. Kemik Sorunları

Kemiklerin zayıflamasına neden olan sorunlar en başta kalsiyum ve diğer elementlerin eksikliğidir. Bakır da kemik zayıflığı hastalıklarında rol oynayan bir etmendir. Bakır eksikliği kemiklerin yeterince beslenememesine kemiklerde zayıflık gibi sorunlara yol açabilir.

Bakırın Faydaları Nelerdir?

Bakır özellikle vücuttaki çinko minerali ile C vitamininin kullanılabilmesi açısından gereklidir. Bunun yanı sıra enzimlerde bulunması nedeniyle protein ve melanin sentezinde önemli rol oynar. Ayrıca kemiklerin güçlenmesinde ve vücut dokularının yenilenmesi ve oluşumunda görevli enzimler için gereklidir. Bakırın histaminaz enziminin görevinde etkili olduğu bilinmektedir. Bakır, alyuvar yani kırmızı kan oluşumuna yardımcı olur. Bu yüzden bakır eksikliğinde kansızlık sorunu ortaya çıkar. Bakır ayrıca deri ve saç sağlığı açısından önemlidir. Sinir sitemini ve kalbin çalışması da bakırın etkilediği olaylardandır. Bunların yanı sıra bakır enerji üretiminde görevlidir.

Bakır Fazlalığında Neler Olur?

Vücudumuz fazla bakıra karşı kendini koruma eğilimindedir. Alınan bakırın fazlası dışkı yoluyla birkaç günde vücuttan tamamen atılır. Eğer buna rağmen vücutta bakırın fazlası birikirse bu bakır zehirlenmesine yol açar. Alınan fazla bakır toksik etki yaratır ve karaciğer, sinir sistemi, göz sorunları gibi rahatsızlıklara yol açan Wilson hastalığı görülür. İleri derecede veya uzun süreli durumlarda ise depresyon ve bunama gibi sorunlara sebebiyet verebilir. Bu yüzden bakır kaplarda pişirilen yemekler konusunda dikkatli olunmalıdır.

Bakır İçeren Besinler Nelerdir?

Hemen hemen her besin bakır içermektedir. En çok bakır içeren besinler ise karaciğer gibi organ etlerinde, kuru yemiş ve tohumlu gıdalarda, portakal gibi meyvelerde, tahılların çoğunda, fasulyede ve bezelyede, istiridye, ıstakoz gibi kabuklu deniz hayvanlarında bulunur. Ayrıca bakır buğday, fındık, badem, ceviz,  zeytin, yaş ve kuru üzüm, arpa, bal, balık eti, sarımsak, brokoli, pancar, pekmez ve kuzu ciğeri gibi besinlerde bulunmaktadır. Bu besinler dengeli ve düzenli olarak tüketildiğinde vücutta bakır minerali eksikliğinin görülme riski düşecektir. Bitkilerin yetiştikleri alanlar, topraktaki mineraller bulundurdukları bakır seviyesinin belirleyicisidir. Bakır, hava ve toz yoluyla solunarak da vücuda alınabilen bir maddedir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments