Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.128,59 -2,33%
Çeyrek Altın 1.905,00 -0,94%
Bitcoin 440267 -0.62158%
Ethereum 31340 0.78875%
Yarım Altın 3.811,00 -0,94%
Tam Altın 7.591,87 -2,02%
Bağkur Borç Yapılandırma Ödemesi Yapma Yolları

Bağkur Borç Yapılandırma Ödemesi Yapma Yolları

ABONE OL
13 Ocak 2023, 01:22:02

Bağkur Borç Yapılandırma Ödemesi nasıl yapılır? Nereden yapabilirim gibi sorularınızın tüm cevabı bu haberimizde.

Bağkur borç yapılandırma olanaklarından yararlanmak isteyenler kendi nam ve hesabına çalışan esnaf, çiftçilikle uğraşanlar ve sanatkarlar gibi kesimlerdir. 2018 Mayıs ayı ortalarında yapılan yasal düzenlemeler ile Bağkur’a kayıtlı olanların prim borçlarını yapılandırması için bir fırsat tanınmıştır.

Bağkur prim borcu bulunanlar bu düzenlemeden 31 Temmuz’a kadar kuruma başvuru yaparak borçlarını taksitlendirme hakkı kazanmıştır. Bağkur’a 12 aydan fazla prim borcu bulunduğu halde yapılandırma için başvuru yapmayanların borçları silinirken kurum tarafından sunulan hizmetler de durdurulmuştur.

Bağkur sistemine kayıt olanların genel özelliği bir işverene bağlı olmamaları ve tüm kazançlarının kendi hesaplarına olmasıdır. Bu durum bağkur prim borcu olanların yapılandırma için şahsen başvurmalarını gerektirmektedir.

Bağkur Borç Bilgileri Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bağkur üyesi olanların borç bilgilerini ve mevcut sigortalılıkları hakkında bilgelere ulaşabilmesi için izleyebilecekleri yollar şöyledir;

 • En yakın Bağkur (SGK) bürolarından
 • E-Devlet uygulamasından
 • Alo 170 danışma hattından

Bağkur prim borcu veya ödemelerinde fazlalık olup olmadığını öğrenmek isteyenler bu yolları kullanarak sorgulama yapabilmektedir.

Online Bağkur Borcu Sorgulama ve Yapılandırma

Bağkur üyeleri online olarak borçlarını E-Devlet uygulaması üzerinden yapabilmektedir. Bu sorgulamayı yapabilmek için izlenmesi gereken yol ise şöyledir;

 • https://www.turkiye.gov.tr/4b-borc-durumu giriş
 • E-Devlet şifresi olanlar T.C. numarası ve şifreyle
 • E-Devlet şifresi olmayanlar PTT şubelerinden 2 TL karşılığında alacağı E-Devlet şifresiyle
 • Kimlik doğrulama onayı
 • Bağkur borcu sorgula butonuna basarak

Bağkur kayıtlarında bulunan bilgileriniz, meslek grubunuz, prim borçlarınız, ceza, sigortalılık süresi ve var ise fazla yapılan ödemeler hakkında detaylı bilgilere ulaşılmaktadır. Bağkur borç yapılandırma online başvuru borcu olanlar için bu bölümden gerçekleştirilebilmektedir.

Bağkur Borç Yapılandırma Ödemesi Yapma Yolları

Bağkur Borç Yapılandırma Nasıl Yapılabilir?

Bağkur’a pirim veya çeşitli yollarla borcu olanların en büyük sorunu bağkur borç yapılandırma nasıl yapılır ve nerelerden ödenebilir konusudur. Bağkur borç yapılandırma dilekçesi hazırlanarak kuruma olan prim borcunuzu yapılandırmak istediğinizi bildirmeniz gerekmektedir.

Yapılandırmak istenilen Bağkur prim borçları için hazırlanacak dilekçeyi doğrudan kurumun en yakın şubelerine yapılabileceği gibi online olarak da yapılması mümkündür. E-devlet şifresi olanlar uygulamaya şifreli giriş yaparak, şifresi olmayanlar da PTT şubelerinden E-devlet şifresi edinerek Bağkur borçlarını sorgulayabilir.

ve bu borçları ödemek için yapılandırılmasını talep edebilirler. Kuruma yapılan başvuru sonrasında düzenlenen ödeme planına göre taksitlendirilen borçların düzenli bir şekilde ödemesi yapılabilmektedir.

Bağkur Yapılandırılan Borçların Ödeme Noktaları

Bağkur’a kayıtlı olan her üye için bir numara tahsis edilmektedir. Ayrıca üyelerin T.C. numaraları da ödeme yapabilmeleri için geçerli bir yoldur. Bağkur prim borcu olan veya borcunu yapılandıranların borçlarını ödeyebileceği noktalar ise;

 • Banka şubeleri (Kurumun anlaşmalı olduğu)
 • PTT şubeleri
 • E-Devlet uygulaması üzerinden

Bu ödeme kanallarını kullanarak isteğe bağlı bağkur borç yapılandırma işlemleri sonrasında veya mevcut prim borçlarının ödenmesi mümkündür. E-Devlet şifresi olanlar bağkur borç sorgulaması yaptıktan sonra burada bulunan prim ödeme seçeneğini kullanarak SGK sayfasına yönlendirilir ve mevcut ödemelerini buradan kredi kartıyla gerçekleştirebilir. Bağkur borcunu kredi kartıyla ödemenin tek yolu da budur.

Bağkur Ödemelerinde PTT Üzerinden Yapılabilen İşlemler

Bağkur üyelerinin kuruma yapmak istedikleri birçok işlem için PTT şubelerini kullanma şansı bulunmaktadır. PTT üzerinden Bağkur borç yapılandırma başvurusu bulunanların ve diğer kayıtlıların yapabileceği ödemeler şunlardır;

 • Prim borcu ödeme
 • Cari dönem prim borçları
 • SGDP borçları
 • Taksit peşinatları
 • Yapılandırılmış taksit ödemeleri

PTT şubeleri üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bağkurlu olarak çalışanlar da kendilerine en yakın PTT şubelerinden her türlü Bağkur ödeme işlemlerini kısa sürede yapabilmektedir.

Çiftçi Bağkur Borçları Yapılandırma

Çiftçilerin birçoğu hem devletin sağlamış olduğu sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanmak hem de yaşlandıklarında bir emekli maaşına sahip olmak için çiftçi bağkuru yaptırmaktadır. Çiftçilere ürün hasat zamanlarında prim borcu ödeme kolaylığı sağlanmaktadır. Ancak üretimde yaşanan aksaklıklar veya çeşitli doğal afetler çiftçilerin bağkur ödemelerinde güçlük yaşamalarına sebep olmaktadır.

Yapılan düzenlemede çiftçi bağkur borç yapılandırma affını kullanarak taksitler halinde birikmiş bağkur borçlarını ödeme kolaylığı sağlanmıştır. Kuruma prim borcu olan çiftçilerin belirlenen süreler içerisinde başvurması halinde bu borç yapılandırmasından yararlanarak düzenli taksit ödemelerini gerçekleştirmeleri durumunda devlet tarafından sağlanan hizmetlerde kesinti yapılmamaktadır.

Bağkur Borç Yapılandırması Yapanlara Tanınan Haklar

Bağkur prim borcu veya yapılandırılmış borcu olanların borçlarını düzenli bir şekilde ödememesi durumunda bazı haklardan yararlanması engellenmektedir. Bu karşılık bağkur borç yapılandırma dilekçesi vererek belirlenen ödeme planına göre düzenli bir şekilde borçlarını ödeyenlere tekrar sağlık hizmetlerinden ücretsiz bir şekilde yararlanma, devlet tarafından sağlanan teşvik ve desteklerden yararlanma hakkı sağlanmaktadır.

Ancak prim ve yapılandırılmış borçların ödenmesinde yaşanan aksamalar tekrar sunulan hizmetlerin kesilmesine yol açmaktadır. Bu sebeple bağkur üyelerinin kesintisiz bir hizmet alabilmesi için hem mevcut prim borcu ödemelerini hem de yapılandırılan borç taksitlerini düzenli olarak ödemesi devlet tarafından sağlanan hakların devam etmesini sağlayacaktır.

Bağkur borç yapılandırması bulunanların düzenli ödeme yapması durumunda sistemde borçlu görünüyor olması sunulan hizmetlere engel teşkil oluşturmamaktadır. Burada hizmetlerden yararlanmanın tek koşulu devlete verilen taahhütlerin yerine getirilmesidir.

Bağkur Borç Yapılandırma

Bağkur’un Kuruluş Amacı Nedir?

Bağkur ülkemizde bulunan devlete ait sigorta kurumlarından birisidir. Bağkur’u devletin diğer sigorta kurumlarından ayıran en önemli özellik ise bu kuruma üye olanların kendi hesabına çalışıyor olmasıdır. Aynı zamanda hiçbir iş yapmasa dahi isteğe bağlı olarak üyelik yaptırmak suretiyle devlet tarafından sunulan sağlık ve emeklilik hakkı kazanmak isteyenlere yönelik olmasıdır.

Bağkur kendi hesabına çalışmakta olanların sağlık hizmetlerinden ücretsiz bir şekilde faydalanmasını sağlamaktadır. Bağkur’da belirli basamaklar şekilde prim ödemeleri yapılmaktadır. Çalışanların ödemiş olduğu prim, yıl ve basamak dikkate alınarak emeklilik şartlarını yerine getirdiklerinde Bağkur tarafından emeklilik maaşı bağlanmaktadır. Bağkur tarafından emekli olanlara ve yakınlarına sağlanan haklar devletin diğer sigorta kurumları tarafından sağlanan haklarla aynı özelliklere sahiptir. Bağkur aylıkları genel olarak daha düşük primler üzerinden ödendiği için bağlanan aylık miktarları da diğer sigorta kurumlarına oranla daha düşüktür.

Tabi ki yüksek prim ödeyerek bağkur üzerinden emekli olmak isteyenlere daha yüksek aylıklar bağlanabilmektedir. Bağkur’un genel amacı bir işverene bağlı olmadan çalışanların sağlık ve bazı sosyal hakları kazanmasıdır.

Bağkur Borçlarını Telefonla Sorgulamak Mümkün mü?

Devlet vatandaşların kendisiyle ilgili işlemlere daha kolay ulaşabilmesi çalışmalarını sürekli güncellemektedir. Bağkur üyesi olanlara devlet tarafından sağlanan bir kolaylık da telefonla prim borcu veya fazla yaptığı ödeme hakkında bilgi alabilmesidir. Bağkur üyeleri ALO 170 danışma hattını ücretsiz bir şekilde arayarak Bağkur hizmetleri ve prim ödemeleri hakkında bilgi alabilir.

Alo 170 hattını arayan Bağkurlu kimlik numarası veya bağkur sicil numarasını söyleyerek borçlarını sorgulayabilmektedir. Bu danışma hattı üzerinden verilen bilgiler tamamen güncel ve güvenilir bilgiler olmaktadır.

Alo 170 danışmanlık hizmetlerini veren yetkili personeller vermiş olduğunuz bilgiler ışığında bağkur kayıtlarına ulaşarak pirim borcu, hizmet yılı, kaç aylık borcun olduğunu, prim borcu hakkında yapılandırma talebinizin olup olmadığını ve yapılandırma talebinizin sonucunu sistem üzerinden görerek size aktarmaktadır. Alo 170 hattına iş yerinden, cep ve ev telefonlarından ücretsiz bir şekilde ulaşmak mümkündür.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments