Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.128,59 -2,33%
Çeyrek Altın 1.905,00 -0,94%
Bitcoin 439135 -0.21186%
Ethereum 31332 0.43342%
Yarım Altın 3.811,00 -0,94%
Tam Altın 7.591,87 -2,02%
Bademcik İltihabı Tedavisi

Bademcik İltihabı Tedavisi

ABONE OL
31 Aralık 2022, 12:41:29

Bademcikler, boğaz kısmında ve boğazın her iki tarafında dilin üstünde ve aynı zamanda arkasında yer alan lenf dokusu toplarıdır. Bu lenf dokusu topları vücudun enfeksiyon kapmasını engellemeye ya da enfeksiyon kapılması durumunda enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olan bağışıklık sistemidir. Bademciklerin enfeksiyon kapmasından ve iltihaplanmasından dolayı, bademcik iltihabı hastalığı oluşur. Bu hastalık 3 ya da 10 gün içerisinde kendiliğinden geçmektedir. Bu yüzden bademcik iltihabı tedavisi evde dinlenme ve bol miktarda sıvı tüketimi ile birlikte gerçekleştirilir. Aynı zamanda meyve ve sebze tüketimi ile birlikte sağlıklı beslenme sayesinde de bu hastalık tedavi edilebilir. Bazı insanlarda 3 gün içinde geçerken, hastalığın şiddetine bağlı olarak bu süre 10 günü de bulabilmektedir.

Bademcik İltihabı Nedenleri

Bademcik iltihabı nedenleri arasında virüsler ve bakteriler sayılabilir. Vakaların %75’ini virüsler oluştururken kalan %25’ini de bakteriler oluşturmaktadır.  Bulaşıcı bir hastalık olduğundan kimse ile temas etmemek gerekir. Bademcik iltihabına genellikle            soğuk içecekler ve sağlıksız besinler neden olmaktadır. Kirli yüzeye temas etmek ya da kirli besinler tüketmekte bademcik iltihabı nedenleri arasındadır. Bu nedenler kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu hastalığa yakalanan insanların bademcik iltihabı tedavisi için ilk olarak doktora gitmesi ve doktorun söylediği tedavi yöntemleri uygulaması gerekmektedir. Genellikte doktor hastalara dinlenmelerini ve bolca sıvı tüketmelerini önermektedir. Bunun yanında ılık tuzlu su ile gargara da bademcik iltihabı tedavisinde önerilen tedavi yöntemlerinden birisidir.

Bademcik İltihabi Belirtileri

Bademcik iltihabı belirtilerinden bazıları boğaz ağrısı ve boğazda hissedilen şişkinliktir. Diğer belirtiler ise bademcikler kısmında oluşan kızarıklık ve bademcikler üzerinde beyaz ya da sarı lekeler oluşmasıdır. Bazı kişilerde ise baş ağrısı ve iştah kaybı görülebilir. Aynı zamanda kulak ağrısı da belirtiler arasında sayılabilir. Kimi insanlarda ise yutma ve nefes almada zorluk yaşanabilmektedir.Boyun ve çene kısmında lenf bezlerinin şişmesi ve seste değişiklik de, gözlemlenen bademcik iltihabı belirtileri arasındadır. Yüksek ateş ve ağız kokusu aynı zamanda titreme de belirtilerin arasına girebilir. Çocuklarda ise genellikle mide bulantısı, kusma ve karın ağrısı oldukça sık rastlanan bademcik iltihabı belirtilerindendir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Diyarbakır Nöbetçi Noterler Hakkâri Nöbetçi Noterler Gümüşhane Nöbetçi Noterler Erzurum Nöbetçi Noterler Erzincan Nöbetçi Noterler Elazığ Nöbetçi Noterler Edirne Nöbetçi Noterler Hatay Nöbetçi Noterler Isparta Nöbetçi Noterler Mersin Nöbetçi Noterler Konya Nöbetçi Noterler İzmir Nöbetçi Noterler Kocaeli Nöbetçi Noterler Kırşehir Nöbetçi Noterler Kırklareli Nöbetçi Noterler Kayseri Nöbetçi Noterler Kastamonu Nöbetçi Noterler Kars Nöbetçi Noterler Çanakkale Nöbetçi Noterler Çankırı Nöbetçi Noterler Çorum Nöbetçi Noterler Giresun Nöbetçi Noterler Denizli Nöbetçi Noterler Gaziantep Nöbetçi Noterler Eskişehir Nöbetçi Noterler Niğde Nöbetçi Noterler Mardin Nöbetçi Noterler Manisa Nöbetçi Noterler Muğla Nöbetçi Noterler Kütahya Nöbetçi Noterler Malatya Nöbetçi Noterler Kahramanmaraş Nöbetçi Noterler Muş Nöbetçi Noterler Nevşehir Nöbetçi Noterler Sinop Nöbetçi Noterler Rize Nöbetçi Noterler Sivas Nöbetçi Noterler Sakarya Nöbetçi Noterler Tekirdağ Nöbetçi Noterler Samsun Nöbetçi Noterler Ordu Nöbetçi Noterler Siirt Nöbetçi Noterler Tokat Nöbetçi Noterler Trabzon Nöbetçi Noterler Şanlıurfa Nöbetçi Noterler Yozgat Nöbetçi Noterler Aksaray Nöbetçi Noterler Karaman Nöbetçi Noterler Van Nöbetçi Noterler Zonguldak Nöbetçi Noterler Uşak Nöbetçi Noterler Bayburt Nöbetçi Noterler Kırıkkale Nöbetçi Noterler Tunceli Nöbetçi Noterler Bartın Nöbetçi Noterler Yalova Nöbetçi Noterler Şırnak Nöbetçi Noterler Ardahan Nöbetçi Noterler Karabük Nöbetçi Noterler Iğdır Nöbetçi Noterler Batman Nöbetçi Noterler Kilis Nöbetçi Noterler Osmaniye Nöbetçi Noterler Bursa Nöbetçi Noterler Burdur Nöbetçi Noterler Bolu Nöbetçi Noterler Bitlis Nöbetçi Noterler Bingöl Nöbetçi Noterler Bilecik Nöbetçi Noterler Balıkesir Nöbetçi Noterler Düzce Nöbetçi Noterler Aydın Nöbetçi Noterler Artvin Nöbetçi Noterler Antalya Nöbetçi Noterler Ankara Nöbetçi Noterler Amasya Nöbetçi Noterler Ağrı Nöbetçi Noterler Afyonkarahisar Nöbetçi Noterler Adıyaman Nöbetçi Noterler Adana Nöbetçi Noterler İstanbul Nöbetçi Noterler