Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.222,90 0,18%
Çeyrek Altın 2.040,00 0,25%
Yarım Altın 4.081,00 0,27%
Tam Altın 8.110,19 1,09%
AVUKATLARIN SORUNLARINA VURGU

AVUKATLARIN SORUNLARINA VURGU

ABONE OL
02 Eylül 2020, 09:54:42
Tokat Barosu tarafından yapılan 2020-2021 adli yargı yılı açıklamasında sorunlara dikkat çekildi.

2020-2021 adli yargı yılı dolayısıyla Tokat Barosu tarafından yapılan açıklamada avukatlık mesleğinin sorunlarına dikkat çekildi. “Avukatlık mesleğinin, özellikle ifası sırasında karşılaşılan sorunlar çözüm beklemektedir. Her geçen gün daralan meslek alanları, aldığımız düşük emekli maaşları; sürekli tayin, izinli, adli tatil nedeniyle bitmeyen davalar ve icra dairelerinde aksayan işler mesleğimizin başlıca sorunlarındandır.” denildi.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, 2020-2021 adli yıl açılışı kapsamında yayınladığı mesajında, yeni adli yılda, test süreci başarıyla devam eden e-duruşmanın pilot olarak uygulanıp yaygınlaştırılacağını duyurdu. Tokat’ta her yıl gerçekleştirilen adli yıl açılış töreni bu yıl Kovid-19 pandemisi dolayısıyla yapılmadı. Tokat Barosu tarafından 2020-2021 adli yıl açılışı kapsamında mesaj yayınlandı. Mesajda, “Öncelikle, yeni adli yılda ilimizde, bizlerle birlikte görev yapmak üzere atanan Hâkim, Savcı ve baromuza yeni katılan Avukat meslektaşlarımıza, hayırlı olsun dileklerimizle meslek yaşamlarında başarılar diliyoruz.” denildi.

HUKUK DEVLETİ DEMOKRATİK REJİMLERDE HAYAT BULABİLİR

Hukuk devletinin hukukun üstünlüğü ilkesi ve eksiksiz demokrasinin uygulandığı demokratik rejimlerde hayat bulabileceğine işaret edilirken, “Türkiye’nin daha gelişmiş bir demokrasiye ulaşmasının yolu toplumda hukuka ve adalete duyulan güvenin en üst derecede olması ile mümkündür. Bunu sağlayacak en önemli meslek gruplarından birisi de unutulmamalıdır ki avukatlık mesleğidir. Avukatlar ve bağlı oldukları barolar, hukukun üstünlüğünün yerleşmesi, toplumda hukuk bilincinin gelişmesi, demokrasinin kurumsallaşması, özgürlüklerin alanının genişlemesi, insan haklarının korunması için çalışır ve çaba harcarlar, Dünyanın hemen her ülkesinde demokrasinin ve özgürlüklerin en yakın dostu ve teminatı avukatlardır.” ifadeleri kullanıldı.

AVUKATLARIN SORUNLARI ÇÖZÜM BEKLİYOR

Avukatlık mesleğinin sorunlarının çözüm beklediği vurgulanan açıklamada, “Ceza yargılamalarında savunma hakkının etkin kullanımı ve dosya inceleme konusunda sıkıntılar vardır. Birçok adliyede kısıtlı alan uygulaması ile avukatların, hâkim ve savcılarla görüşmesi engellenmekte, baroların ve avukatların görevlerini ifası için yeterli fiziki mekânlar ayrılmamaktadır.

Son dört yılda Türkiye’de avukat sayısı 140 binleri bulmuştur. Bu sayı Türkiye’nin ekonomik, sosyal ihtiyacı gereği gerçekleşen bir büyüme değildir. Her gün bir yenisi açılan hukuk fakülteleri, hukuk fakültesinden mezun olmuş binlerce işsiz genç, nüfus ve tapu müdürlüklerinden özel kanunumuza rağmen alamadığımız kayıt ve belgeler, her geçen gün daralan meslek alanları, aldığımız düşük emekli maaşları; sürekli tayin, izinli, adli tatil nedeniyle bitmeyen davalar ve icra dairelerinde aksayan işler mesleğimizin başlıca sorunlarındandır.

Bir kısmını ancak ifade edebildiğimiz bu sorunların çözümü şüphesiz bir kısım idari ve yasal düzenlemeyi gerekli kılmaktadır. Bir meslek örgütü olan baroların birincil görevi; mesleğin, meslektaşlarının sorunları ile ilgilenmek, çözüm üretmek, önlemler geliştirmek ve bunları yetkili makamlara ileterek takipçisi olmaktır. Mesleğimizin, meslektaşlarımızın ve hukuk sistemimizin vaki sorunlarına çözüm üretmek, taşıdığımız sorumluluğun bir gereğidir.

2020-2021 adli yılının, Ülkemiz ve Milletimiz için hayırlı olmasını diliyor; hukuki güvenliğe, hızlı, adil, bağımsız ve tarafsız bir yargıya vesile olmasını temenni ediyor, Adaletin tesisi için fedakârca görev yapan; başta yargının asli kurucu unsuru olan değerli meslektaşlarımızın, saygıdeğer hakim ve savcılarımız olmak üzere, tüm yargı çalışanlarımıza görevlerinde başarılar diliyoruz.” denildi.

avukat sorunlari tokat.fw

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments