Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.128,59 -2,33%
Çeyrek Altın 1.905,00 -0,94%
Bitcoin 439135 -0.21186%
Ethereum 31332 0.43342%
Yarım Altın 3.811,00 -0,94%
Tam Altın 7.591,87 -2,02%
Asma Yaprağının Bozulduğunu Nasıl Anlarız?

Asma Yaprağının Bozulduğunu Nasıl Anlarız?

ABONE OL
21 Ocak 2023, 01:37:21

Asma yaprağının bozulması tamamen doğru bir şekilde muhafaza edilmemesinden kaynaklanmaktadır. Bu durumun yaşanmasını önlemek için öncelikle yaprağı saklarken kesinlikle hava ile temas etmediğine emin olmanız gerekmektedir.

Asma Yaprağının Bozulduğunu Nasıl Anlarız?

Asma yaprağı ekşimsi bir kokuya sahiptir. Yaprağın bozulup bozulmadığını özellikle bu kokudan da anlayabilirsiniz. Yine bozulduğunu anlamanıza yardımcı olacak bir diğer belirti ise yaprağın görüntüsündedir. Yani yaprak eğer doğru bir şekilde muhafaza edilmemiş ise beklemeye bağlı olarak çürüme meydana gelebilmektedir. Bu iki belirti de salamura edilmiş yaprak için geçerlidir.

Çiğ olarak asma yaprağının saklanması zaten çok mümkün değildir. Yani yaprak kendini bırakacak ve kuruyacaktır. Bu yüzden salamura edilmesi gerekmektedir.

Asma Yaprak Nasıl Salamura Yapılır?

  • Yaprakları daha sonra kullanmak üzere saklamak için kullanabileceğiniz en ideal yöntem salamuradır. Salamura yaparken ise öncelikle topladığınız yaprakların taze olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra yaprakları boyutlarına göre ayırmalısınız. Bu ayırma işlemi yaprakları kullanmak istediğiniz zaman size büyük oranda vakit kazandıracaktır.
  • Daha sonrasında ayırdığınız yaprakları deste deste bir araya getirerek, sap kısmına doğru bir çay kaşığı kaya tuzu dökmelisiniz ve bu desteyi rulo yapmalısınız. Genel salamura hazırlanışında kullanılan ölçü 1 litre suya 200 gram kaya tuzudur. Hazırladığınız rulo yaprakları dilerseniz pet şişeye, dilerseniz de kavanoza dizebilirsiniz. Tamamen dizdikten sonra, yukarıda bahsettiğimiz ölçüyü kullanarak, tuzlu su hazırlayıp, kavanozun ya da pet şişenin ağzına kadar doldurmamaya özen göstererek bu karışımı doldurmalı ve kapağını kapatmalısınız.
  • Salamura yaprakların üzerine tuzlu suyu dökerken, birden değil, daha ağır hareketler ile ve suyun her yere ulaşmasını sağlayacak şekilde dökmelisiniz. Yine suyunun azalma ihtimali olabildiği için sık sık kontrol etmeniz ve azalma varsa su eklemeniz gerekmektedir. Bu esnada ise yaprakların hava ile temas etmemesine bilhassa özen göstermeniz gerekmektedir. Aksi takdirde salamura işlemi de bir işe yaramayacaktır.

Salamura İçin Yaprak Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Salamura için hazırladığınız yaprakların yırtık olmamasına özen göstermeniz gerekmektedir.
  • Yaprakların tüylü olmamasına özen göstermelisiniz. Tüysüz yapraklar hem daha güzel salamura olacaktır hem de diğer yapraklara nazaran daha lezzetlidir.
  • Yaprak alırken ya da toplarken yaprakların aşırı damarlı olmasından kaçınmanız gerekmektedir. Damarlı yapraklar yaprak piştikten sonra ağız içinde çiğnerken kişiyi rahatsız edebildiğinden, daha ince damarlı yapraklar seçmeniz yine doğru bir yaklaşım olacaktır.
  • Yaprakların çillenmemiş olması da yine diğer önemli detaylardan biridir. Aldığınız yaprağın üzerinde siyah ya da kahverengi noktacıklar varsa bu yaprağın bozulmaya başladığını düşünebilirsiniz.
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Diyarbakır Nöbetçi Noterler Hakkâri Nöbetçi Noterler Gümüşhane Nöbetçi Noterler Erzurum Nöbetçi Noterler Erzincan Nöbetçi Noterler Elazığ Nöbetçi Noterler Edirne Nöbetçi Noterler Hatay Nöbetçi Noterler Isparta Nöbetçi Noterler Mersin Nöbetçi Noterler Konya Nöbetçi Noterler İzmir Nöbetçi Noterler Kocaeli Nöbetçi Noterler Kırşehir Nöbetçi Noterler Kırklareli Nöbetçi Noterler Kayseri Nöbetçi Noterler Kastamonu Nöbetçi Noterler Kars Nöbetçi Noterler Çanakkale Nöbetçi Noterler Çankırı Nöbetçi Noterler Çorum Nöbetçi Noterler Giresun Nöbetçi Noterler Denizli Nöbetçi Noterler Gaziantep Nöbetçi Noterler Eskişehir Nöbetçi Noterler Niğde Nöbetçi Noterler Mardin Nöbetçi Noterler Manisa Nöbetçi Noterler Muğla Nöbetçi Noterler Kütahya Nöbetçi Noterler Malatya Nöbetçi Noterler Kahramanmaraş Nöbetçi Noterler Muş Nöbetçi Noterler Nevşehir Nöbetçi Noterler Sinop Nöbetçi Noterler Rize Nöbetçi Noterler Sivas Nöbetçi Noterler Sakarya Nöbetçi Noterler Tekirdağ Nöbetçi Noterler Samsun Nöbetçi Noterler Ordu Nöbetçi Noterler Siirt Nöbetçi Noterler Tokat Nöbetçi Noterler Trabzon Nöbetçi Noterler Şanlıurfa Nöbetçi Noterler Yozgat Nöbetçi Noterler Aksaray Nöbetçi Noterler Karaman Nöbetçi Noterler Van Nöbetçi Noterler Zonguldak Nöbetçi Noterler Uşak Nöbetçi Noterler Bayburt Nöbetçi Noterler Kırıkkale Nöbetçi Noterler Tunceli Nöbetçi Noterler Bartın Nöbetçi Noterler Yalova Nöbetçi Noterler Şırnak Nöbetçi Noterler Ardahan Nöbetçi Noterler Karabük Nöbetçi Noterler Iğdır Nöbetçi Noterler Batman Nöbetçi Noterler Kilis Nöbetçi Noterler Osmaniye Nöbetçi Noterler Bursa Nöbetçi Noterler Burdur Nöbetçi Noterler Bolu Nöbetçi Noterler Bitlis Nöbetçi Noterler Bingöl Nöbetçi Noterler Bilecik Nöbetçi Noterler Balıkesir Nöbetçi Noterler Düzce Nöbetçi Noterler Aydın Nöbetçi Noterler Artvin Nöbetçi Noterler Antalya Nöbetçi Noterler Ankara Nöbetçi Noterler Amasya Nöbetçi Noterler Ağrı Nöbetçi Noterler Afyonkarahisar Nöbetçi Noterler Adıyaman Nöbetçi Noterler Adana Nöbetçi Noterler İstanbul Nöbetçi Noterler