takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

20 Aralık 2019 - 10:29:45 - 273 Okunma

ASİMİLASYON POLİTİKASI

Bin insanın, bir ülkenin benliğini değiştirmektir asimilasyon. Bu uygulama tabi ki doğru olamaz. İnsanların diline, dinine, iradesine, gelenek ve göreneklerine yapılan baskı yanlıştır. İnsanlara yaşarken yapılan açık cezaevi olup onları yerle yeksan etmektir. Özünden koparmaktır.

Amerika keşfedilince Avrupa’nın her ülkesinden insanlar giderek  ABD denen insanları oluşturdular. O toprakların asıl sahipleri olan Kızılderilileri asimile ederek kendilerine döndürdüler. Emekçi olarak getirdikleri zencileri de kendilerine benzettiler. Güney Amerika’daki durum da benzer. Özellikle İspanyollar Güney Amerika’nın büyük kısmını işgal edip kendi kültürlerini empoze ettiler. Bugün Güney Amerika’daki bütün ülkelerde (Brezilya hariç. Sadece bu ülkenin dili Portekizce) İspanyolca konuşuluyor. Kendi yüzlerce yerel dilleri silinmiş gitmiş.

Aynı şekilde İngiltere ve Fransa gibi ülkeler kendilerine yüzlerce binlerce kilometre uzaklıktaki ülkeleri işgal ederek sömürdüler, dinlerini ve dillerini oralara taşıdılar. Şimdi bir çok ülkede onların dinleri ve dilleri hakim. Bağımsızlıklarına kavuşmalarına rağmen işgal eden ülkelere düşman değiller, minnet duyuyorlar.

Yüzyıllarca Osmanlı egemenliğinde yaşayan komşularımız ise devletimize düşman. Devletimiz onlardan belli bir vergi alıp hiçbir konuda asimilasyon uygulamamış. Benlikleriyle yaşamaya devam etmişler. Devletimiz zayıflayınca yüzyıllarca önceki halleriyle devletlerini kurdular.

Dünya kimseye baki değildir. Osmanlılar savaştığı askerler dışında kimseye dokunmadı. Döktüklerini doldurdular. Yıktıklarını yaptılar. Osmanlıların komşularını işgal etmelerini doğru bulmayanlar olabilir ama o zamanlar devletler arası hukuk yoktu. Kuvvetli olan bir bahane ile zayıf olanı egemenliği altına alıyordu. Türkler bu işi yapmazsa kuvvetli olan başka bir komşusu yapardı. En azından benliklerini korudukları için Türk Ulusu’na minnet duymalılar. Bilhassa Arap dünyasının Türkiye Cumhuriyeti’ne düşman olmaları anlamsız. Osmanlı Devleti dünyanın üç kıtasına İslam dinini götürmüş. Dört yüz yıl Osmanlı yönetiminde huzur ve rahat içinde yaşamışlar. Anadolu’ya götürmedikleri hizmeti onlara götürmüşler. Medine’ye kadar tren götürülmüş mesela. Bir arabı asimile etmemişler. Ne zaman ki devlet zayıflayınca Hıristiyan olan İngilizlerle birleşip Türk ordusunu arkadan vurmuşlar.Velinimetine bu kadar nankörlük olmaz. Dinlerini bırakıp İngilizlerin altınına tapmışlar. O günden bu güne kadar da huzur bulamayıp insanlarını tarumar ettiler. Bir gün olsun oh diyemediler. Avrupa ve Amerika’nın sömürüsüne girdiler. Acınacak durumda yaşamaya devam ediyorlar.

İslam dini iyi insan projesidir. Yeryüzünde en önde gitmeyi emreder. İlim Çin’de de olsa ara bul der. Dinin esas emirlerini unutup hurafelere daldılar. Müspet ilimden kültürden çağdaş olmaktan uzak yaşamaya başladılar. Bunların neticesinde demokrasiden uzak kaldılar. Böylece ayakta duramadıklarından birilerine yaslanarak yaşamaya çalışıyorlar. Petrol sayesinde yan gelip yatarak yaşıyorlar. Kurtuluşları bizim gibi bir Atatürk’e bağlı.

Saygılarımla

19.12.2019

Mehmet Tapar

Emekli Öğretmen

"Mehmet Tapar" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku