takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

17 Eylül 2020 - 09:35:36 - 174 Okunma

Artık Veda Vakti….

Osman Baymak da sonsuzluğa kanat açtı. Dostlar bir bir aradan çekiliyor. Bir gün sıra bize de gelecek. Ölüm zili kapımızı çalacak…  Sessiz ve sakin bir yolculuğa çıkacağız.  Kim bilir kaç kişinin duasını alacağız, kim b,ilir kaç kişi kabrimizi örtmeğe gelecek… Şüphesiz ölüm gerçek… Asla kurtuluş yok. Hayatını kırgınlıkla, ihtirasla, hırsla sürdüren, dostlarına vefasızlık edenlerin de gideceği yer o dipsiz kuyu değil mi?

Hani padişahın biri adam tutup her gün bana ölümü hatırlatacaksın, dediği adama bir gün padişah: ”Artık hatırlatmana gerek yok çünkü saçıma ak düştü” dediği gibi bizim saçlara çoktan ak düştü… Bundan sonraki hayatımızda şimdiye kadar olduğu gibi kimseye kin gütmeden, kimseyi hırpalamadan, kimseyi kırmadan, daima iyiye, güzele, doğruya, adalete, devlete, millete ve özellikle de geleceğin efendisi çocuklara hizmet etmek şiarımız olmalı. İşte haftaya okullar açılıyor… Buruk bir şekilde açılacak… Hastalıklı bir dünyanın içinde çocuklarımızın güler yüzüne, öğretmenlerimizin güven veren duruşuna ne kadar ihtiyacımız var… İnanın pazartesi günü ben de bir çocuk olsam, önlüğümü giysem, çantamı sırtıma alsam, bir elimde bayrak, bir elimde sancakla okula gidip sıraya otursam, o bitip tükenmek bilmeyen sevgi denizin içindeki bilgi incilerini dersem, kim bilir ne kadar mutlu olurdum. Heyhat ki heyhat… Biz yeni bir çocukluk dönemine dörtnala koşuyoruz… Bilirsiniz ihtiyarlık da bir çocukluk dönemidir… İhtiyarlar, herkese ve her şeye muhtaç… Bir saba yeli esse, kapının zili çalsa, içeri biri girse, bir selam verse, bir hal-hatır sorsa….

Hey gidi yalnız bırakılmış analar, babalar… Evlatları tarafından yüz üstü bırakılmış insanlar… Ya o hayırsız evlatla ki hayatın için bocalayıp dururular… Dönüp de arakalarına bakıp hatalarını anlamazlar… Ananın-babanın rızasını almadan, onların gönlünü yüreğini doğrultmadan bu hayatın içinde düzlüğe çıkacağını düşünürler… Yazıklar olsun ki yazıklar olsun!…  Yakın çevremde öyle güzel evlatlar var ki, babasına anasına bir köle hizmet eden, yıllarca hasta yatağında hiç bıkmadan usanmadan hizmet ediyor. Onlar için bazen: “İşte cennetlik insan mı görmek istiyorsunuz?… Buyurun…” derim.

Son yıllarda “Ey Allah’ım! Ne bizi ne de dostlarımızı ihtiyarlığımızda muhanete muhtaç eyleme.  Bizi imandan ayırma… Son nefesimizde kelime-i şahadeti nasip et!” diye dua etmeden duramıyorum. Dedim ya ihtiyarladık… Bir dostumuz “İhtiyarlık” adında bir şiir yazmış… Onu buraya alıyorum. 

Bir zamanlar Tokat Şiir Günlerinde misafir ettiğimiz Osman Baymak kardeşimiz de veda etti. Bir gün hepimiz veda edeceğiz. Fakat Veda edeceğimiz vakit-saat belli değil….  O yüzden hayatı kendimize ve çevremize zehir etmeden, dostlarla helalleşerek o yolculuğa hazırlık yaparak veda etmek elbette güzel olur…

Başta Osman Baymak kardeşim olmak üzere ebediyete göç eden bütün dostlara Allah’tan rahmet diliyorum. Hepsinin de ruhları şad olsun. Hepsinin de mekânları cennet olsun…   

“Yokuşa yüzün yok inişe dizin
Uzağı yakını pek görmez gözün
Sanki bize tarih oluyor sözün
İhtiyarlık başa geldiği zaman

Ağrıdan sızıdan durmaz yakınır
Çare arar sağa sola bakınır
Az yese çok yese hemen dokunur
İhtiyarlık başa geldiği zaman

Yedek parçan olur iğne şurup hap
Ne faydası var ne yaparsan yap
İflas etmiş ciğerin yorulmuş bir kalp
İhtiyarlık başa geldiği zaman

Dizler titrer sonra belin bükülür
Damarlardan sıcak kanın çekilir
Saç, sakal ağarır dişler dökülür
İhtiyarlık başa geldiği zaman

Ayakların baston ile üç olur
Gençlikte koştuğun günler hiç olur
Konuşsan suç olur, sussan suç olur
İhtiyarlık başa geldiği zaman

Arkadaşın olur evdeki çocuklar
Eşin dostun seni arada yoklar
Torunların alır bastonu saklar
İhtiyarlık başa geldiği zaman

Biri ölüp ayrıldı ise eşinden
Kalan gitmek ister onun peşinden
Çıkaramaz hayalinden düşünden
İhtiyarlık başa geldiği zaman
Ne çabuk geçiyor baharlar güzler
Zaman akımına uymuşuz bizler
İnsan yaşlanınca ölümü gözler
İhtiyarlık başa geldiği zaman


Yaşlılara değil yalnız bu sözüm
Gençlerde yaşlanır darılma kızım
Senin de buruşacak elin ve yüzün
İhtiyarlık başa geldiği zaman

Bu söylediklerimi yabana atma
Doğru yola koyul eğriye sapma
Günahlardan sakın, harama bakma
İhtiyarlık başa geldiği zaman”

"Tokat Haber" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku