Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.323,76 0,81%
Çeyrek Altın 2.248,00 -1,83%
Yarım Altın 4.471,00 -2,08%
Tam Altın 8.826,89 0,10%
Artık tüm gözler 28 Mayıs seçimlerinde! 2. tur öncesi iki tarafın da bir dezavantajı var

Artık tüm gözler 28 Mayıs seçimlerinde! 2. tur öncesi iki tarafın da bir dezavantajı var

ABONE OL
20 Mayıs 2023, 13:29:56

28 Mayıs seçimlerine odaklanan herkesin gözü şu anda bu tarihte yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda. Ancak Millet İttifakı cephesinde, seçimi kaybettik düşüncesiyle umudunu yitiren bir kitle olduğunda Kılıçdaroğlu ve ittifak liderleri endişeleniyor. Diğer taraftan Cumhur İttifakı cephesinde ise olası bir rehavet endişesi mevcut. Cumhurbaşkanı Erdoğan, sürekli olarak kendi destekçilerine “Aman ha” diye uyarılarda bulunuyor.

13. Cumhurbaşkanlığı seçimleri 14 Mayıs’ta gerçekleştirildi ve Recep Tayyip Erdoğan’ın oylarının yüzde 49.52’sine karşılık, Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 44.88 oy aldı. Hiçbir adayın ilk turda yüzde 50’yi geçememesi nedeniyle Türkiye, 28 Mayıs’ta ikinci tur için yeniden sandığa gidecek.

İki taraf da saha çalışmalarına devam ederken, ikinci tur seçimleriyle ilgili olarak endişe duyulan noktalar bulunuyor. Millet İttifakı cephesinde, istediği sonucu elde edemeyen seçmenlerin heyecansız olması ve “Nasıl olsa kaybettik” düşüncesiyle ikinci turdan umudu kesmesi büyük bir sorun olarak görülüyor.

Kemal Kılıçdaroğlu başta olmak üzere ittifaktaki liderler, destekçilerinin ilk turdaki heyecanının ikinci tura da yansıması için büyük çaba harcıyor. İttifak içindeki isimler sık sık “Sandığa gidin” çağrısı yapıyor.

Cumhur İttifakı cephesinde ise en büyük dezavantaj rehavet olarak göze çarpıyor. Teşkilatlar, aradaki 5 puanlık farkı göz önünde bulundurarak “İkinci turda seçimi rahat bir şekilde kazanırız” düşüncesiyle gevşeme eğilimine girebilir, bu da Cumhurbaşkanı Erdoğan için büyük bir sorun teşkil edebilir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir programda konuyla ilgili uyarılarda bulunarak, “Seçim günü sonuçlar belli olana kadar sandıklara sıkı sıkıya sahip çıkmamız gerekiyor. Rehavet olmaz. Zaten birinci turda kazandık… Aman ha. Zafer sarhoşluğu içinde yola devam edemeyiz. Çok çalışacağız. Gerilimden medet uman fitnecilere inat sandıkları 85 milyon ile bayram yerine çevireceğiz” ifadelerine yer verdi.

DİKKAT!  KADIN VE ÇOCUKLARA DANIŞMANLIK İÇİN İŞKUR’DA TOPLANTI

Sonuç olarak, 28 Mayıs’ta yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda her iki tarafın da kendine özgü dezavantajları bulunuyor. Millet İttifakı cephesinde umudunu kaybeden bir kitleyle karşı karşıya kalınırken, Cumhur İttifakı cephesinde ise rehavet endişesi mevcut. Her iki taraf da destekçilerini ikinci tura motive etmek için büyük çaba sarf ediyor.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments