Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.164,78 -0,15%
Çeyrek Altın 1.939,00 -0,15%
Bitcoin 432584 0.33949%
Ethereum 29837 0.71449%
Yarım Altın 3.878,00 -0,15%
Tam Altın 7.701,08 -0,53%
Araba Kaportasındaki Reçine Nasıl Çıkar?

Araba Kaportasındaki Reçine Nasıl Çıkar?

ABONE OL
21 Ocak 2023, 01:36:09

Büyük yatırımlar yaparak aldığımız, dışarıdaki gezen evimiz olan arabalarımızın nasıl göründüğü herkes için önemlidir. Arabaların iç temizliği kadar dışının da temiz, parlak ve güzel görünmesi araba sahipleri için oldukça önemlidir.

Arabalarımızın dış temizliğini etkileyen yalnızca kış aylarının kar ve yağmur yağışları ile bahar aylarının yoğun yağmur yağışları değil yaz aylarında da arabamızı serin tutma çabalarımızdır. Sıcak yaz günlerinde güneşin altında kalmış bir arabaya binmek cehennem gibidir. Bu nedenle hepimizin çabası arabamızı bir gölge altında park halinde bırakmaktır. Bu da genellikle doğal gölge kaynağımız olan ağaçlardır. Ancak bu ağaçlar, reçine üreten ağaçlar olursa arabamıza reçine damlaması ve orada kuruyarak zorlu bir leke oluşturması maalesef çok olasıdır.

Arabaya Damlayan Reçine Nasıl Temizlenir?

Reçine üreten ağaçlar altına park ettiğimiz arabalarımıza damlayan reçineler genellikle camda olur. Ancak kaportada da reçinelerle karşılaşmamız mümkündür. Camdaki reçineyi temizlemek kolaydır. Kurumuş bile olsa camın kir tutmama ve kaygan olma özelliği sayesinde reçineyi kazıyarak temizlemek mümkündür. Ancak kaportadaki reçine temizleme işlemi biraz zorlayabilir. Sadece kazıyarak kaportadaki reçineden kurtulduysanız, hızlı davranmışsınız ya da çok şanslısınız demektir.

Reçine Çıkarma Yöntemleri Nelerdir?

  • Kaportadaki reçineyi kazıyarak çıkarmak istiyorsanız önce alkol ve benzeri bir maddeyle kurumuş reçineyi yumuşatmalısınız. Biraz bekledikten sonra yumuşayan reçineyi tıraş bıçağı ya da normal bir bıçak yardımıyla kazıma işlemini yapmalısınız. Ancak bu işlemi uygularken kaportadaki boyayı kaldırma riskine karşı dikkatli olunmalıdır. Fazla ve ağır darbelerle kazıma işlemi olursa kaportadaki boya kalkabilir.
  • Kaportadaki reçineyi çıkarmak için başka bir yöntem de yemeklerde kullandığımız sıvı yağdır. Bir pamuğa sıvı yağdan döküp kaportadaki reçine üzerinde bekleterek reçineden kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Ancak bu yöntem kurumamış reçine üzerinde etkili olacaktır.
  • Piyasada bulunan oto şampuanlardan temin ederek de kaportadaki reçineden kurtulabilirsiniz. Kullanma talimatına uygun şekilde şampuanı reçine üzerine uygulayın ve durulayın.
  • Yine piyasadan temin edebileceğiniz oto temizlik spreyleri de size yardımcı olacaktır. Bu temizlik spreyleri içerisinde gazyağı bulundurur. Bu gazyağı da kaportadaki reçineyi yumuşatarak kolaylıkla çözer.
  • Bahsettiğimiz gibi gazyağı reçine üzerinde oldukça etkilidir. Bir pamuğa döktüğünüz gaz yağını reçine üzerinde bir süre beklettikten ve hafifçe ovaladıktan sonra da beklediğiniz çözüme ulaşabilirsiniz.
  • Araba dış temizliğinde reçine oldukça yaygın bir sorunudur. Bu nedenle reçine temizlemeye özel olarak üretilmiş reçine çıkarıcı veya reçine çözücü ürünleri temin edebilmeniz mümkündür. Bu sizin için oldukça profesyonel bir yöntem olacaktır.

NOT: Bu yöntemleri uygularken sağlığınız için lütfen eldiven kullanınız.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments