Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.314,72 0,17%
Çeyrek Altın 2.274,00 -0,92%
Yarım Altın 4.541,00 -0,74%
Tam Altın 8.950,76 -0,01%
APY Nedir? APY Kriptoda Nasıl İşler? Nasıl Hesaplanır

APY Nedir? APY Kriptoda Nasıl İşler? Nasıl Hesaplanır

ABONE OL
02 Ocak 2023, 04:04:20

APY nedir? nasıl hesaplanır? kriptoda nasıl çalışır gibi sorularınızın cevabı bu haberimizde.

Yıllık Faiz Getirisi (APY), yatırımınızdan veya vadeli mevduat hesabından toplam yıllık faiz miktarınızı ifade eder. Örneğin, bir banka hesabınızın yıllık %5 faiz oranı varsa ve 1,000$ USD yatırdıysanız, bir yıl sonra hesabınızda 1,050$ USD olacaktır. APY, basit faiz oranına ek olarak, faizin zaman içinde birikmesine ve faizin kendi üzerinden faiz kazanmasına (faiz üzerinden faiz) de dikkat eder. Bu nedenle, APY günlük faiz oranlarına göre daha yüksek olabilir ve yatırımınızın gerçek getirisini daha doğru bir şekilde yansıtır.

APR ve APY nedir? Aralarındaki farklar nelerdir?

APR (Yıllık Faiz Oranı) ve APY (Yıllık Faiz Getirisi) ikisi de yatırım ve kredi ürünlerinin faiz hesaplamalarında kullanılan popüler terimlerdir. APY, bileşik faizi hesaba katarak, yatırımınızdan veya vadeli mevduat hesabından toplam yıllık faiz miktarınızı ifade eder. APR ise, yalnızca basit faiz oranını ifade eder ve faizin zaman içinde birikmesine ve faizin kendi üzerinden faiz kazanmasına (faiz üzerinden faiz) dikkat etmez. Bu nedenle, APY günlük faiz oranlarına göre daha yüksek olabilir ve yatırımınızın gerçek getirisini daha doğru bir şekilde yansıtır. Kripto dünyasında, APY ve APR terimleri cüzdan üzerinde yapacağınız staking ödülünü hesaplama ve DeFi ürünleri için sıklıkla kullanılır. Ayrıca, hesap bakiyelerinize uygulandığında ne kadar kazandığınızı veya ne kadar faiz ödemeniz gerektiğini hesaplamak için önemli bir ölçüt olarak kabul edilirler.

APR (Yıllık Yüzde Oranı) Nedir?

APR (Yıllık Faiz Oranı) basit faiz oranını ifade eder ve yıllık ödenecek faiz veya kazanacağınız yıllık basit faiz miktarını gösterir. Borç edinme anlamında, APR, kredi kartları, krediler ve diğer borçlar için ödediğiniz yıllık faiz oranını belirtir. Bu, hem ödünç alınan kredinin faiz oranını hem de borç verenin talep ettiği ücretleri içerir. APR, periyodik oran (günlük veya aylık bir periyot baz alınarak) ve yıldaki periyot sayısı temel alınarak hesaplanır. Yüksek APR oranları, borç alan kullanıcılar için avantajlı değildir, çünkü daha yüksek faizler ödemek zorunda kalınır.

DİKKAT!  Burgan Bank Çalışma Saatleri (Açılış - Kapanış Saati)

APY (Yıllık Getiri Yüzdesi) Nedir?

APY (Yıllık Faiz Getirisi), yatırımınızdan veya vadeli mevduat hesabından toplam yıllık faiz miktarınızı ifade eder. APR’den farklı olarak, APY, faizin zaman içinde birikmesine ve faizin kendi üzerinden faiz kazanmasına (faiz üzerinden faiz) de dikkat eder. Bu nedenle, APY, günlük faiz oranlarına göre daha yüksek olabilir ve yatırımınızın gerçek getirisini daha doğru bir şekilde yansıtır. APY, dönemlik oran ve dönem sayısı temel alınarak hesaplanır. Yatırım şirketleri, bireysel emeklilik ve tasarruf hesapları gibi uzun vadeli hizmetlerden daha fazla kazanılabileceği için, APY’ını yatırımcıları çekmek için reklamlarını yapar.

APR ile APY Farkı Nedir?

APR (Yıllık Faiz Oranı) ve APY (Yıllık Faiz Getirisi) arasındaki temel fark, APY’nin bileşik faizi hesaba katmasıdır. APR ise yalnızca basit faiz oranını ifade eder ve faizin zaman içinde birikmesine ve faizin kendi üzerinden faiz kazanmasına (faiz üzerinden faiz) dikkat etmez. Örneğin, 100 USDT’niz olduğunu varsayalım ve iki yatırım seçeneğiniz olduğunu farz edin. Seçenek 1’de, USDT’nizi yılda 52 haftalık dönemle bir yıl boyunca kilitlerseniz %10 APR uygulanır. Seçenek 2’de ise, USDT’nizi 52 haftalık dönemle bir yıl boyunca kilitlerseniz %10 APY uygulanır. Seçenek 1’de, elinize 110 USDT geri verilecekken, seçenek 2’de 110.51 USDT geri verilecektir. Bu, APY’nin önceki dönemlerde ödenen kazançlarını da sırayla ekleyerek uygulanacak yeni faiz oranını belirlemesinden kaynaklanır. Bu nedenle, APY günlük faiz oranlarına göre daha yüksek olabilir ve yatırımınızın gerçek getirisini daha doğru bir şekilde yansıtır.

apy nedir apy kriptoda nasil isler nasil hesaplanir2

Kriptoda APY nasıl işler?

Kripto dünyasında da APY, yatırımınızdan veya vadeli mevduat hesabından toplam yıllık faiz miktarınızı ifade eder. Kullanıcılar, kripto paralarını vadeli mevduat hesaplarında tutarak, tokenları stake ederek ve likidite havuzlarına likidite sağlama yoluyla yield farming yaparak bileşik faiz kazanabilirler. Bu faiz getiren aktiviteler, kripto para takas platformları, merkeziyetsiz finans (DeFi) protokolleri ve cüzdan uygulamalarında mevcuttur. Genellikle kullanıcılar yatırdıkları kripto para cinsinden faiz kazanırlar, ancak yatırdıklarından farklı bir kripto paradan da faiz kazanabileceklerdir.

DİKKAT!  İşkur Engelli İş İlanları Nelerdir ?

Kriptolar için iyi APY nedir?

Kripto para yatırımı yaparak kazanılan APY genellikle geleneksel finansta vadeli mevduat hesabından kazanılanlardan daha yüksektir. Çoğu kripto para projesi, %1’in üzerinde APYler sunmaktadır. Örneğin, Phemex’de Tether (USDT) yatıran kullanıcılar, belli bir süre için paralarını kilitlemeye bile gerek kalmadan tahmini %7 APY kazanırlar. Kullanıcılar, 7-günlük kilitleme süresine katlanmayı kabul ederlerse, APYler %10’a kadar yükselebilir. DeFi platformlarında, PancakeSwap (CAKE), Uniswap (UNI) ve SushiSwap (SUSHI) gibi, %100’ün üzerinde çok yüksek APYler sunan projeler de bulunmaktadır. Farklı platformlardaki APY oranları olduk

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments