takip et takip et takip et
Sağlık

20 Kasım 2019 - 146 Okunma

ANTİBİYOTİK İÇİN EYLEM PLANI ÇAĞRISI

Abone Ol

Antibiyotik kullanma ihtiyacının azaltılması bakımından gerek insan ve gerekse hayvan sağlığı alanında sistematik koruyucu uygulamaların geliştirilmesi gerektiğini belirten Tokat Veteriner Hekimler Odası Başkanı Seyit Sami Karyağdı, "Ülkemizde bütün bu önlemlerin etkin bir şekilde uygulanabilmesi için 'Tek Sağlık' yaklaşımı çerçevesinde antibiyotik eylem planının yayınlanması büyük önem arz etmektedir." dedi.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından ilan edilen ve bu yıl 18-24 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek olan ‘Dünya Antibiyotik Farkındalık Haftası’ etkinlikleri çerçevesinde bir açıklama yapan Tokat Veteriner Hekimler Odası Başkanı Seyit Sami Karyağdı, halk sağlığını ve hayvan sağlığını tehdit eden antibiyotik direnci ve akılcı antibiyotik kullanımı hakkında toplumda farkındalık oluşturmayı amaçladıklarını duyurdu.

Karyağdı, antibiyotiklerin modern tıbbın temel taşı olarak görev yaptığı belirtilen açıklamada şunları söyledi:

“Hayvanlar için antibiyotiklerin varlığı ve kullanımı, hayvan sağlığı ve refahını sağlamak için esastır. Veteriner hekimler, hayvan sağlığı, zoonotik hastalıklar ve gıda güvenliği yönüyle de insan sağlığını korumaktan sorumludur.

İnsan ve hayvan sağlığında antibiyotiklerin sürekli kullanımı veya yanlış kullanımı, antibiyotik direncinin ortaya çıkmasına ve yayılmasına sebep olmaktadır. Bu durum iki temel sorunu tetiklemektedir.

Bunlar;

1- Antibiyotik kalıntısı içeren gıdaların tüketilmesi sonucu insan vücudunda bulunan bakterilerin antibiyotiklere karşı direnç geliştirmesi

2-Hayvanlarda meydana gelen bakteriyel hastalıklara karşı bilinçsiz kullanılan antibiyotiklere karşı direnç gelişmesi ve bu dirençli bakterilerin insanlara bulaşmasıdır.

Bu nedenle, antimikrobiyal direnç ve gıda güvenliği düne göre daha önemli hale gelmiştir. Günümüzde yılda 700 bin kişinin antibiyotik dirençli enfeksiyonlardan ötürü hayatını kaybettiği, şayet yeni ve etkili antibiyotikler geliştirilemez ve direnç gelişimi önlenemez ise 2050 yılında 10 milyon insanın antibiyotik direncinden dolayı en basit hastalıklarda bile tedavisinin zorlaşacağı bildirilmektedir.

Hayvan sağlığında kullanılan ilaçların ve özellikle de antibiyotiklerin bilinçli kullanımı son derece önemlidir. Öncelikle koruyucu hekimlik, sağaltımdan daha önemlidir ve ekonomik maliyeti düşüktür. Hayvancılıkta aşılama programları, iyi bakım/besleme ve hayvan refahı koşullarının sağlanması ilaçlara olan ihtiyacı önemli ölçüde azaltmaktadır. Veteriner Hekime danışılmadan antibiyotik kullanılmamalıdır.

Antibiyotik Eylem Planı Yayınlanmalı

Antibiyotiklere direnç ile ilgili toplumda fazlaca bir bilgi birikimi söz konusu değildir. Bu amaçla toplumun ve bu konuyla ilgileneceklerin uzman kişiler tarafından bilgilendirilmesi önemlidir. Enfeksiyonların kontrolü antibiyotik direncini frenleyen çok önemli bir unsurdur.

Antibiyotik kullanma ihtiyacının azaltılması bakımından gerek insan ve gerekse hayvan sağlığı alanında sistematik koruyucu uygulamaların geliştirilmesi gerekmektedir. Ülkemizde bütün bu önlemlerin etkin bir şekilde uygulanabilmesi için “Tek Sağlık” yaklaşımı çerçevesinde antibiyotik eylem planının yayınlanması büyük önem arz etmektedir.

Bu vesileyle, Dünya Antibiyotik Farkındalık Haftasının, insan ve hayvan sağlığı için önemli katkılarının olmasını temenni ediyor Temel insan sağlığı ve hayvan sağlığı alanında çalışan tüm kurum kuruluşları ortak ve tek çatı altında çalışılması gerekliliğini hatırlatıyoruz.”


" ANTİBİYOTİK İÇİN EYLEM PLANI ÇAĞRISI konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere ANTİBİYOTİK İÇİN EYLEM PLANI ÇAĞRISI ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda ANTİBİYOTİK İÇİN EYLEM PLANI ÇAĞRISI ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku