takip et takip et takip et
Merkez

9 Ekim 2020 - 297 Okunma

ANNE SÜTÜ İLE BESLENEN BEBEK ORANI ARTTI

Abone Ol

Tokat İl Sağlık Müdürlüğü tarafından 1-7 Ekim Emzirme Haftası dolayısıyla yapılan açıklamada anne sütünün ilk 6 ayda bebeğin ihtiyaçlarının tamamını karşıladığı kaydedildi.

Sağlık Bakanlığı tarafından “Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı” kapsamında yürütülen başarılı çalışmalar sonucunda sadece anne sütüyle beslenen bebek oranında artış sağlandığının belirtildiği açıklamada, anne sütünün önemine vurgu yapıldı. 1-7 Ekim tarihleri arasında yapılan emzirme haftası etkinliklerinin arkasından bugüne özel hazırlanan pankartla farkındalık oluşturulduğu bildirildi.

“ANNENİN BEBEĞİNE VERECEĞİ İLK VE EN GÜZEL HEDİYE”

Ülkemizde her yıl emzirme konusunda farkındalık oluşturmak için emzirme haftası kutlanıyor. Tokat İl Sağlık Müdürlüğü tarafından anne sütünün bebeklere olan faydasıyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi. “Beslenme yetersizliklerinin önlenmesi için atılması gereken ilk adım emzirmenin doğumdan sonra en kısa sürede başlatılması, anne sütü ile bebeklerin tek başına ilk 6 ay emzirilmesi, 6. ayın ardından uygun ek besinlerle emzirmenin 2 yaş ve ötesine kadar devam ettirilmesidir. Bakanlığımız tarafından bu amaçla ülkemizde çocuk sağlığının korunması, hastalıkların azaltılması, bebek ve çocuk ölümlerinin önlenmesi için diğer çocuk sağlığı programlarına paralel olarak 1991 yılından itibaren “Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı” yürütülmektedir. Bu kapsamda emzirmenin korunması ve desteklenmesi ile programın temelini oluşturan başarılı emzirmede 10 adım stratejisinin tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında uygulanması ve devamının sağlanması, ayrıca beslenme bozukluklarının önlemesi yoluyla çocuklarda ölüm ve hastalık oranlarını düşürmek hedeflenmektedir. Yürütülen başarılı çalışmalar sonucunda sadece anne sütü ile beslenen bebek oranında artış sağlanmıştır. Gebeliğin sonlanarak anne ve bebeğin buluştuğu ve bebeğin anne sütüyle tanıştığı zamandan ilham alınarak yılın 40. haftası olan 1-7 Ekim tarihleri seçilmiştir. Tokat İl Sağlık Müdürlüğü olarak emzirmeyle ilgili bilimsel kanıtlar doğrultusunda tüm annelerimize anne sütünün ne kadar faydalı olduğunu aşağıdaki özet cümlelerle hatırlatmak istedik. İlk süt (kolostrum) içerdiği yoğun bağışıklık maddeleri ile bebeği hastalıklardan korur. Anne sütü; ilk 6 ayda bebeğin ihtiyacının tamamını karşılar. Anne sütüyle beslenen bebeklerin ishal, zatürre, orta kulak iltihabı, alerjik hastalıklar, daha ileri yaşta ortaya çıkan tip 1 ve tip 2 diyabet, çölyak, iltihabi bağırsak hastalıkları, hipertansiyon, kanser, alerji, astım, şişmanlık ve obezite, multipl skleroz, diş yapısı bozuklukları ve bazı ruhsal hastalıkların daha az olduğu görülmüştür. Anne Sütü, büyüme faktörü içerdiği için bebeğin sağlıklı büyümesini sağlar. Anne sütünün içerdiği maddeler bebeği rahatlatır, gevşetir, ağrıyı azaltır, Daha çabuk ve huzurlu uykuya dalmasını sağlar. Anne sütü bebeğin zeka gelişiminde önemli bir rol oynar, zekasını 8 -10 puan artırır, Anne sütü alan bebekler, diğer besinlerle beslenen bebeklerden daha zeki olurlar. Anne sütü ve emzirme, anne ve bebek arasında vazgeçilmez duygusal bir bağ oluşturur. İdeal bir besin olan ve olumlu etkileri yaşam boyu devam eden anne sütü ile beslenme her çocuğun en doğal hakkıdır. Bebeğin yaşama şansını arttırır. Anne sütünün faydaları saymakla bitmez. Anne sütü ve emzirme hakkında Aile Hekimlerinizden detaylı danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Anne sütü; annenin bebeğine vereceği ilk ve en güzel hediyedir.”


" ANNE SÜTÜ İLE BESLENEN BEBEK ORANI ARTTI konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere ANNE SÜTÜ İLE BESLENEN BEBEK ORANI ARTTI ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda ANNE SÜTÜ İLE BESLENEN BEBEK ORANI ARTTI ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku