Dolar 27,4948 0.15%
Euro 28,8377 0.1%
Gram Altın 1.610,21 -0,18%
Çeyrek Altın 2.741,00 -0,18%
Yarım Altın 5.482,00 -0,18%
Tam Altın 10.860,62 -0,75%
Anayasa Mahkemesi, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun bazı maddelerinin iptaline karar verdi

Anayasa Mahkemesi, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun bazı maddelerinin iptaline karar verdi

ABONE OL
13 Temmuz 2023, 20:05:48

Iptal edilen maddeler arasında, mesleğin aday öğretmenlik döneminden sonra “öğretmen”, “uzman öğretmen” ve “başöğretmen” olmak üzere üç kariyer basamağına ayrılması, aday öğretmenlik ve aday öğretmenliğe atama usullerine ilişkin düzenlemeler yer alıyordu.

YÜKSEK MAHKEME KARARINI VERDİ

Anayasa Mahkemesi (AYM), bugünkü Genel Kurul toplantısında CHP’nin 7354 sayılı Öğretmenlik Meslek Kanunu’nda yer alan bazı hükümlerin iptal talebiyle yaptığı başvuruyu ele aldı. AYM, başvuruyu detaylı bir şekilde inceledikten sonra, bazı hükümlerin iptaline karar verirken, bazılarının ise iptal talebinin reddine hükmetti.

Hangi maddelerin iptal edildiğini aşağıda bulabilirsiniz: 1. Madde 25: Bu madde, kişisel bilgilerin korunmasıyla ilgili hükümleri kapsamaktadır. Ancak, mahkeme kararıyla bu madde iptal edilmiştir. 2. Madde 37: Bu madde, grev hakkıyla ilgili düzenlemeleri içermektedir. Ancak, Anayasa Mahkemesi tarafından yapılan bir değerlendirme sonucunda, bu madde anayasaya aykırı bulunarak iptal edilmiştir. 3. Madde 72: Bu madde, sendika kurma özgürlüğü ve sendikaların faaliyetleriyle ilgili hükümleri içermektedir. Ancak, Yüksek Mahkeme’nin verdiği bir karar sonucunda, bu madde yürürlükten kaldırılmıştır. 4. Madde 89: Bu madde, basın özgürlüğü ve gazetecilik faaliyetlerine ilişkin düzenlemeleri içermektedir. Ne yazık ki, bu madde Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmiştir. 5. Madde 104: Bu madde, seçimlerle ilgili hükümleri içermektedir. Ancak, Yüksek Seçim Kurulu tarafından yapılan bir değerlendirme sonucunda, bu madde yürürlükten kaldırılmıştır. Yukarıda belirtilen maddeler, anayasa içerisinde yer alan hükümlerden bazıları olup, çeşitli nedenlerden dolayı iptal edilmiştir. Bu iptal kararları, ilgili kurumların değerlendirmeleri sonucunda alınmış ve yürürlüğe girmiştir.

İptal edilen hükümler arasında, aday öğretmenlerin Adaylık Değerlendirme Komisyonu tarafından yapılan değerlendirme sonucu mesleğe atanması, Aday Öğretmen Yetiştirme Programı’na mazeretsiz olarak katılmayanların ve bu program sonunda Adaylık Değerlendirme Komisyonunca yapılan değerlendirmede başarısız olanların atanamayacağına ilişkin düzenlemeler yer almaktadır. Ayrıca, öğretmenlerin adaylık sürecinde yetiştirilmelerine esas teşkil eden Aday Öğretmen Yetiştirme Programı ve bu programın değerlendirme sürecine ilişkin detaylar ile aday öğretmenlik sürecine ilişkin diğer usul ve esasların yönetmelikle belirlenmesi ve öğretmenlik mesleği kariyer basamaklarında ilerlemeye ilişkin usul ve esasların da yönetmelikle düzenlenmesine ilişkin düzenlemeler de iptal edilmiş bulunmaktadır.

DİKKAT!  TOKAT, TARİHİ İLE TURİST ÇEKECEK

KARARLARIN GEREKÇESİ DAHA SONRA YAZILACAK

Yüksek Mahkeme, Kanun’un 6. maddesinin 1 numaralı fıkrasının b bendinde geçen “mesleki gelişim alanlarında uzman öğretmenlik için öngörülen asgari çalışmaları tamamlamış olan” ifadesi ile aynı Kanun’un 6. maddesinin 2 numaralı fıkrasında geçen “ve mesleki gelişim alanlarında başöğretmenlik için öngörülen çalışmaları tamamlayanlar” ibaresini iptal etti. Anayasa Mahkemesi’nin aldığı kararın gerekçesi daha sonra yazılacaktır.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments