takip et takip et takip et
Merkez

18 Eylül 2019 - 304 Okunma

ANADOLU’NUN MAYASI, “AHİLİK”

Abone Ol

Tokat Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Kadim Durmaz Ahilik Haftası dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı.

Ülke tarihinde önemli bir yer tutan ve Selçuklu Devletinden günümüze uzanan ahilik geleneğinin ülkemizde hayat bulmaya devam ettiğini belirten Durmaz, bu geleneğin özellikle Anadolu’nun mayası olan dayanışma, kardeşlik ve iyi ahlakı simgelediğini ifade etti.

Durmaz konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Günümüzde ahlaki değerlerde meydana gelen bozulmaya rağmen kendi kültürümüz kendi tarihimiz, bizler için birer pusula olmaya devam ediyor. Ahilik, bir meslek etiği olduğu kadar bir kardeşleşme, dayanışma geleneğidir. Zorlu şartlar altında bu toprağın insanlarının ayakta kalmak için yarattıkları bu kültür, bir miras olarak geleceğe de taşınmalıdır.” dedi.

GEÇMİŞİN MİRASI

Açıklamasının devamında ahilik kültürünün sadece ekonomik bir birlik olmaktan öte hem disiplini hem de kültür temeliyle devlet yapısını da etkilediğini ifade eden Durmaz, “Geçmişin mirası olan ve Anadolu kültürünün biçimlenmesinde başat rol oynayan bu değerimizi sadece bir haftaya sığdırarak kutlamaktan öteye geçmeliyiz. Bu gelenek, eğitim sistemimizden ekonomiye kadar birçok alanda bugün de bizlere ışık tutabilir. Ahilik teşkilatı kurucusu Ahi Evran Veli’nin dayanışmaya, paylaşıma ve ticaret ahlakına dayanan ilkelerinin bugünün insanına anlatacağı çok şey vardır.” ifadelerini kullandı.

AHİLER, BİRBİRİNİN KARDEŞİDİR

Durmaz, “Ahi demek kardeş olmak demektir, bir esnaf kardeşleşmesi olarak başlayan bu kültürel adım, Anadolu’nun önemli mayalarından biri olmuştur. Ahiler, birbirinin kardeşidir. Bu kardeşlik paylaşmayı, yardımlaşmayı ve dayanışmayı şart koşar. Cömertlik, temizlik ve dürüstlük gibi insani vasıfları bünyesinde toplar. Bu güzellikleri esas alan esnaf ve sanatkârlarımızın, Ahilik Haftası’nı en içten dileklerimle kutluyorum.” diyerek açıklamasını tamamladı.


" ANADOLU’NUN MAYASI, “AHİLİK” konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere ANADOLU’NUN MAYASI, “AHİLİK” ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda ANADOLU’NUN MAYASI, “AHİLİK” ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku